Bejrút - Pět českých občanů zmizelo na východě Libanonu. Původní informaci místního listu The Daily Star potvrdilo v podvečer oficiálně české ministerstvo zahraničí.
Češi ve věku 25 až 47 let byli podle listu možná uneseni.
Tuto verzi prověřují libanonské bezpečnostní složky i česká diplomacie. Policie našla v opuštěném voze zavazadlo s jejich věcmi.
O celé situaci jednal na ministerstvu zahraničí v Černínském paláci krizový štáb. Schůzky se účastnili zástupci tajných služeb, konzulární pracovníci a po telefonu též šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Ten se zároveň spojil se svým libanonským protějškem.
Krizový štáb se sejde znovu v neděli.
Černínský palác odmítl poskytnout bližší informace o pohřešovaných Češích. Stejně tak odmítl spekulace médií, že zmizení Čechů souvisí s loňským zatčením trojice Libanonců v Praze. Ti byli podezřelí z terorismu.
Krátce po nalezení vozu zahájila libanonská armáda a policie v místě rozsáhlou akci: místo zablokovala, zřídila kontrolní stanoviště a prohledala blízké hotely.
Taxi, jehož libanonský řidič se rovněž pohřešuje, bylo podle The Daily Star za rozbřesku nalezeno 300 metrů od vojenského stanoviště u města Kafraja v západní části libanonského údolí Bikáa, což je nedaleko syrských hranic.
Na zmizení osob upozornil otec taxikáře, který v noci nedorazil domů. V autě byly nalezeny české a libanonské peníze, eura a tři videokamery, které zřejmě patřily Čechům.
Český zastupitelský úřad v Libanonu incident podle mluvčí prověřuje. Podle českého velvyslance, se kterým hovořil server iDnes.cz, šlo pravděpodobně o turisty, kteří však svůj pobyt českému zastupitelskému úřadu nenahlásili.
Podle policie Češi v posledních několika měsících navštívili Libanon dvakrát. Poprvé to bylo 15. května, zemi pak opustili 1. července. O týden později přijeli do Libanonu znovu.
Ministerstvo zahraničí cesty do Libanonu nedoporučuje
Mluvčí ministerstva zahraničí zdůraznila, že nadále platí i doporučení, aby Češi necestovali do Libanonu. V případě, že musí, měli by se registrovat v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD. Pohřešovaná pětice v databázi nebyla.
V březnu roku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti Al-Káida.