Kyjev zahalil dým z požárů u Černobylu. Lidé nemají chodit ven, radioaktivní prý není

Foto: Lesy u Černobylu už jen doutnají, hlásí úřady. Aktivisté varují před radiací
Oheň u Černobylu vzplanul 3. dubna během neobvykle suchých dnů a rozšířil se do okolních lesů.
Policie zadržela dva lidi. Jedním z nich je sedmadvacetiletý recidivista, který podle ní zapálil oheň úmyslně. Podle agentury Interfax suchou trávu podpálil "pro zábavu". Druhý muž pak údajně pálil odpad a oharky vysypal do trávy.
Do boje proti požáru se v minulých dnech zapojilo okolo 400 hasičů a desítky kusů techniky včetně letadel a vrtulníků.
Ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace Russia v pondělí varovali, že požár představuje riziko kvůli možnému úniku radiace. Oheň se podle nich v tu chvíli nacházel pouze jeden kilometr od uzavřené černobylské elektrárny. Zobrazit 14 fotografií
Foto: Reuters
ČTK ČTK
17. 4. 2020 12:40
Silný vítr zavál do Kyjeva dým z požárů v evakuované oblasti kolem někdejší jaderné elektrárny v Černobylu. Úřady v ukrajinském hlavním městě ale podle médií tvrdí, že nebezpečí kvůli chemickému nebo radioaktivnímu znečištění lidem nehrozí.

"V Kyjevě je jen dým, žádná radioaktivita," napsal na svém facebookovém profilu starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Město leží asi 70 kilometrů od uzavřené zóny kolem Černobylu.

Úřady podle agentury DPA doporučily obyvatelům Kyjeva, aby nechali zavřená okna a nevycházeli ven. Mají hodně pít a doma si zvlhčovat vzduch. Aby se částečky prachu spláchly, nechalo město ulice pokropit. Lidé si stěžují, že je ve vzduchu cítit zápach spáleniny a že je kouřmo.

Požáry jsou ale hlášeny i odjinud z Kyjevské oblasti. Někde vznikly například kvůli tomu, že lidé na svých pozemcích pálili trávu nebo odpadky.

Podle Air Visual, služby monitorující kvalitu vzduchu, je Kyjev nyní městem s nejvíce znečištěným ovzduším na světě.

V uzavřené oblasti kolem někdejší černobylské elektrárny pracuje podle ukrajinských úřadů asi 1100 hasičů. Požár, který vypukl před necelými dvěma týdny, podle oficiálních údajů zachvátil přibližně 11 500 hektarů země, podle organizace Greenpeace je zasažená plocha ale čtyřikrát větší.

Plamenům padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru z dubna 1986, po níž se mraky jaderného materiálu dostaly nad celou Evropu.

Elektrárna a nedaleké opuštěné město Pripjať se v posledních letech staly turistickou atrakcí, zejména po loni vysílaném a kritiky oceňovaném televizním seriálu společnosti HBO. Černobyl je nicméně v současnosti uzavřen v rámci celostátních opatření proti šíření koronaviru.

 

Právě se děje

Další zprávy