Francouzský soud nevydá kosovského expremiéra Haradinaje. Srbsko ho podezírá z válečných zločinů

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2017 16:02
Francouzský soud odmítl vydat do Srbska bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. Zároveň nad ním zrušil soudní dohled a povolil mu návrat do vlasti. Srbsko chce bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) postavit před soud. Podezírá jej ze spáchání válečných zločinů na civilistech během ozbrojeného povstání v Kosovu v 90. letech.
Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj.
Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský odvolací soud odmítl vydat do Srbska někdejšího velitele kosovských povstalců a bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje.

Zároveň nad ním zrušil soudní dohled a povolil mu návrat do vlasti. Informují o tom ve čtvrtek zahraniční agentury. 

Srbský premiér Aleksandar Vučić verdikt označil za skandální a politický a oznámil, že bude ke konzultacím odvolán velvyslanec ve Francii. 

Podle názoru srbské vlády je toto rozhodnutí "ostudné, skandální, nespravedlivé a především politické", prohlásil podle srbských médií Vučić v reakci na zprávu z Francie. Zároveň řekl, že z Paříže bude odvolán ke konzultacím srbský velvyslanec a že Francii bude odeslána co nejostřejší nóta.

"To je nejvyšší stupeň našeho protestu těsně před vyhoštěním francouzského velvyslance," poznamenal.

Srbsko chce bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) postavit před soud. Podezírá ho ze spáchání válečných zločinů na civilistech během ozbrojeného povstání v Kosovu na sklonku 90. let.

Francouzské úřady zadržely Haradinaje v lednu na základě srbského zatykače. Pak na něho byl uvalen soudní dohled a zákaz vycestování ze země až do vyřízení záležitosti.

Jeho zadržení vyvolalo v Kosovu i v sousední Albánii vlnu nevole. Tento krok kritizovala kosovská vláda i tamní prezident Hashim Thaçi, který sice také patřil ke špičkám UÇK, ale nyní je politickým soupeřem Haradinaje.

Vraždy, mučení, znásilňování

Srbsko považuje Haradinaje, který byl v letech 2004 a 2005 kosovským premiérem, za válečného zločince. Viní ho mimo jiné z odpovědnosti za vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a také albánskými civilisty, které separatisté označili za kolaboranty se Srby.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Haradinaje v dubnu 2008 osvobodil pro nedostatek důkazů, jeho zástupce přitom za podíl na mučení poslal na šest let do vězení.

V červenci 2010 odvolací tribunál vrátil celý proces k novému projednání, v roce 2012 byl Haradinaj ale definitivně osvobozen.

Srbsko však zatykač nestáhlo. Podle srbských médií jeho vydání žádá kvůli podezření, že během ozbrojeného konfliktu v Kosovu v letech 1998 a 1999 spáchal zločiny proti civilnímu obyvatelstvu nezahrnuté do obžaloby, které byl u ICTY zproštěn.

 

Právě se děje

Další zprávy