Našly se. Čtyři děti přežily po pádu letadla čtyřicet dní samy v amazonské džungli

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2023 11:12
 Na jihu Kolumbie se po 40 dnech našly čtyři děti - sourozenci, kteří se po pádu malého letadla ztratili v amazonské džungli. Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Děti ve věku jeden, čtyři, devět a 13 let zachránila armáda nedaleko místa nehody, napsala agentura Reuters. Čtveřice dorazila v sobotu do hlavního města Bogoty, kde se jí věnovali lékaři.
Jedno z dětí, které strávily čtyřicet dní v amazonské džungli.
Jedno z dětí, které strávily čtyřicet dní v amazonské džungli. | Foto: Reuters

"Radost pro celou zemi! Čtyři děti, které se ztratily v kolumbijské džungli, byly nalezeny živé," napsal prezident na Twitteru. V letadle byli kromě dětí tři dospělí, a to včetně matky dětí a pilota. Letadlo Cessna 206 se zřítilo 1. května. Dospělí při havárii zemřeli a jejich těla byla nalezena v troskách.

Sourozenci byli podle ozbrojených sil nalezeni v pátek v kolumbijském departementu Caquetá. Zpočátku je ošetřovali vojenští lékaři, kteří doprovázeli pátrací týmy. Na fotografiích, které sdílela kolumbijská armáda, vypadají děti pohuble.

Děti pocházejí z domorodé komunity, což jim podle agentury DPA možná pomohlo přežít v džungli tak dlouhou dobu. Během pátrání byly nalezeny jejich různé stopy, včetně provizorních přístřešků či zbytků snědeného ovoce. Vývoj mise nazvané operace Naděje s napětím sledovala kolumbijská veřejnost.

"Děti byly spolu. Jsou slabé, musí je prohlédnout lékaři," řekl Petro novinářům. "Našli je, mám z toho velkou radost," dodal. Prezident původně nalezení dětí ohlásil již 17. května. Následně však uvedl, že se tato informace nepotvrdila.

"Udělali jsme vše, co bylo nutné, abychom nemožné učinili možným. Nasadili jsme satelity, nasadili jsme letadla, která shazovala jídlo a letáky," řekl generál Pedro Sánchez, velitel společného vojenského velitelství pro speciální operace na letecké základně v Bogotě.

Po přistání letadla s dětmi v hlavním městě na ně čekaly čtyři sanitky, které je odvezly do vojenské nemocnice.

Video: Zoufalé pátrání po malých dětech trvá měsíc. Naději živí stopa v hlíně

Zoufalé pátrání po malých dětech trvá měsíc. Naději dává čerstvá stopa v hlíně. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy