V Kašmíru zavřeli údajný hrob Ježíše. Jezdilo moc lidí

Martin Novák Martin Novák
29. 4. 2010 7:30
Hrobka, kde měl podle jedné z teorií Ježíš po smrti spočinout, je ve Šrínagaru na severu Indie
Hrobka ve Šrínagaru.
Hrobka ve Šrínagaru. | Foto: wikimedia

Šrínagar - Teorie o tom, že Ježíš nezemřel v Jeruzalémě, ale odebral se do Kašmíru, kde později zemřel přirozenou smrtí, nenašla ve světě mnoho zastánců.

V roce 1973 ji rozvířil indický historik a publicista Azíz Kašmírí, později vydali knihy s podobnými závěry i západní autoři.

Kromě mnoha jiných údajných důkazů zastánci teorie tvrdí, že Ježíš je pohřben na severozápadě Indie ve městě Šrínagar v hrobce zvané Rozabal. Svatyně je prý vystavěná podle židovské tradice a jsou v ní uloženy ostatky muže se jménem Juza Asíf.

To je podle příznivců teorie právě Ježíš.

Přestože jde o tvrzení značně pochybné a většinou historiků i teologů vysmívané, hrobka láká tisíce návštěvníků a turistů.

Místní by se mohli vzbouřit

Televize BBC v nedávném pořadu o fenoménu Ježíše v Kašmíru s nadsázkou uvedla, že se tak děje od chvíle, kdy se Rozabal dostala do průvodce Lonely Planet.

Foto: Aktuálně.cz

Správce hrobky ale se souhlasem místních úřadů rozhodl objekt uzavřít. Rakev s údajnými ostatky Ježíše už tak nebude možné spatřit.

Důvodem je bezpečnost. Lidí - zejména zahraničních turistů - sem chodí dost a někteří už stihli hrobku poničit. Jeden nenechavec si chtěl kus zdiva ulomit a vzít domů.

Rostoucí zájem by podle správce mohl podnítit nevoli místní muslimské komunity. Kašmír je jedinou částí Indie, kde muslimové tvoří většinu populace.

Islám uznává Ježíše jako jednoho z proroků, ale nesdílí s křesťanstvím přesvědčení o jeho ukřižování. Rozviřování podivné historky o jeho smrti v Kašmíru prý může vést k nepokojům a napětí.

Odebrat vzorky DNA? Ne!

"Někteří křesťané ze Západu sem jezdí a žádají nás o exhumaci a testy DNA i stáří ostatků uhlíkovou metodou. To ale odmítáme. Nemáme zájem o problémy, tak jsme se rozhodli svatyni zavřít," řekl agentuře Reuters správce Muhammad Amín.

Místní tvrdí, že v hrobně ve skutečnosti leží dva muslimští středověcí učenci. Jedna z islámských sekt, zvaná Ahmadíja, však věří, že Ježíšovo tělo skutečně spočívá ve Šrínagaru.

Dalším stoupencem názoru, že jde o hrobku Ježíše, je americká sekta Církev bojující a triumfující, která má několik desítek tisíc členů.

Téma místa Ježíšova posledního odpočinku rozvířila před třemi lety zpráva, že archeologové nalezli schránku s nápisy, které naznačují, že jde o jeho hrob. Objevena byla v jeruzalémské čtvrti Talpiot  pod základy obytného domu.

Dokumentárním filmem Ztracená Ježíšova hrobka tehdy tento závěr zpopularizoval James Cameron, režisér Titaniku a Avatara.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy