Rok po zemětřesení: Kašmír stále trpí

Roman Staněk
8. 10. 2006 0:00
Muzaffarabad - Téměř 2 miliony lidí, kteří přežili loňské zemětřesení v Kašmíru čelí další kruté himalajské zimě. Opět bez střechy nad hlavou.

Žena, která přežila loňské zemětřesení třídí kukuřici v Poonchi (indická část Kašmíru)
Žena, která přežila loňské zemětřesení třídí kukuřici v Poonchi (indická část Kašmíru) | Foto: REUTERS / Amit Gupta

Humanitární organizace Oxfam tvrdí, že přesně rok po silném zemětřesení, které 8. řijna 2005 zabilo více než 79 tisíc lidí a zanechalo 11 tisíc dětí bez rodičů, musí žít až dva miliony lidí v provizorních příbytcích.

Většina těch co přežili, bydlí ve stanech nebo pod celtami. S blížící se zimou lidé potřebují okamžitou pomoc.

Zima je vysoko v Himalájích krutá. Lidé trpí jak psychickými traumaty, tak nemocemi jako svrab, průjem, zápal plic nebo různými infekčními chorobami.

Tip: Přečtěte si jak situaci v postižené oblasti zaznamenal pracovník Člověka v tísni Jan Pavelka - ZDE

Zatímco na indické straně si zemětřesení o síle 7,6 richterovy škály vyžádalo ani ne dva tisíce mrtvých, na pákistánské straně přesáhl až 73 000 lidských životů.

Foto: Aktuálně.cz

Obnova celé této těžce přístupné horské oblasti, která se svou rozlohou blíží Belgii, bude trvat ještě minimálně dalších pět let, uvádí společnost Člověk v tísni.

"V budoucnu však už nepůjde poskytovat tak intenzivní pomoc, v jaké míře je organizace poskytovaly doposud," myslí si zástupce britské humanitární organizace Merlin Mohammad Sain.

Problémem je, že se do nepřístupných oblastí pomoc dostávala velmi pomalu. "Když jsme v únoru přijeli do oblasti Machiara našli jsme člověka, který měl díru v zádech už od zemětřesení, ale nepodstoupil žádnou léčbu. Jenom ležel," říká doktor Ihsan Ullah.

Infobox

Zemětřesení v číslech

  • 8. řijna 2005 postihlo Kašmír zemětřesení o síle 7,6 richterovy stupnice
  • Zabilo nejméně 79 000 lidí, 11 dětí zůstalo sirotky a 3,5 milionu lidí zůstalo bez střechy nad hlavou
  • Více než 5000 škol, 585 zdravotnických zařízení a přes 6000 km silnic bylo poškozeno nebo zničeno.
  • Nejpoškozenějším městem se stal Balakot, kde zemřelo asi 8 000 z 30 000 obyvatel a 5500 žen zůstalo bez manželů
  • Minulou zimu přežívaly nejvíce postižené rodiny ve stanových táborech. V jednom z nich bylo až 300 000 lidí
  • V současné době žije v táboře 35 000 lidí, ale přes zimu se počet může až zdvojnásobit
  • Mezinárodní dárci věnovali na obnovu nejméně 6,7 miliard dolarů
  • Každý vlastník domu (asi 450 000) obdržel od pákistánské vlády přes 2 000 dolarů
  • Dotace obdrželo už 370 000 rodin a na 30 000 stavitelů bylo seznámeno se stavební technikou, která odolá zemětřesení

Pomáhají také Češi

V oblasti působí také česká organizace Člověk v tísni. V současné době se zaměřuje například na odklízení sutin po rozbořených školách v horských venkovských oblastech a zajištění svozu odpadů a opravě zdrojů pitné vody.

"Odezva této zpočátku opomíjené katastrofy nebyla velká, ale nakonec se do humanitární pomoci zapojila řada mezinárodních nevládních organizací," říká David Ševčík, vedoucí mise společnosti Člověk v tísni v Pákistánu.

V současné době společnost pracuje také na stavbě zjednodušených škol. "Školy stavíme především v hůře dostupných horských oblastech. Ty jsou důležité pro obnovu života na venkově," vysvětluje Ševčík.

Lidé nezapomínají

"Ta událost je stále v naší mysli. Bylo to příšerné. Hrozný hluk, takové hučení, nikdo nevěděl, co se děje. V noci se budím a mám pocit, že je to tu zase. Nábytek, podlaha, postel, vše se chvěje. Pak si uvědomím, že to tak není, přesto ale nemůžu usnout," říká Zafar Rashid a zahledí se do strmého údolí horské oblasti.

I když i před zemětřesením byla zdravotnická úroveň v horských oblastech nízká, mnoho vesnic nemá vůbec svého doktora. Vláda do oblastí vysílá doktory, ale jejich návštěvy nejsou časté, a hlavně jsou nepravidelné.

Iram, která přežila loňské zemětřesení, si hraje v uprchlickém táboře v Muzaffarabadu (pákistánská část Kašmíru)
Iram, která přežila loňské zemětřesení, si hraje v uprchlickém táboře v Muzaffarabadu (pákistánská část Kašmíru) | Foto: REUTERS / Mian Khursheed

Absence lékařů přináší riziko těhotným ženám, které musí rodit doma a v případě komplikací musí absolvovat několikahodinovou strastiplnou cestu do Muzaffarabádu. Mohammad Sain říká, že mnohé děti nebo matky porod nepřežijí.

Merlin bude z finančních důvodů v oblasti působit nejdéle do příštího roku, snaží se však vzdělávat místní doktory, aby mohli působit v co nejvíce oborech.

Místní lidé si však kliniky zahraničních humanitárních organizací nemohou vynachválit. Ještě nikdy v životě nedostávali tak kvalitní lékařskou péči jako po zemětřesení.

 

Právě se děje

Další zprávy