Odkryt další hrob Ježíše. Prý ten pravý

Vendula Křížová, Martin Novák, Reuters
27. 2. 2007 12:04
New York - Archeologové a filmaři představili nový objev. Ostatky Ježíše podle nich spočinuly v jednom hrobě s tělem Máří Magdalény. Uvnitř: VIDEO
Slavnostní "odhalení" údajných rakví Ježíše a Magdalény v New Yorku.
Slavnostní "odhalení" údajných rakví Ježíše a Magdalény v New Yorku. | Foto: Reuters

Hrob leží v místech, kde se dnes rozkládá jižní jeruzalémské předměstí Talpiot.

Nová teze se opírá o nález kamenných schránek, kde měly být uloženy kosti Ježíše a Magdalény. Rakve ležely v hrobě, odkrytém při vykopávkách, spolu s osmi dalšími. 

Archeologové na nich objevili nápisy "Ježíš, syn Josefův, Máří Magdaléna a Juda, syn Ježíšův." Místo nálezu bylo poprvé odkryto při stavebních pracích už v roce 1980. 

Tvůrce filmu Titanic je nadšen

Ve skupině lidí, kteří hájí novou teorii, je i režisér James Cameron. Majitel Oscarů, který se kromě jiného proslavil filmy Titanic nebo Terminátor.

Simcha Jacobovici a James Cameron s nálezy z hrobky.
Simcha Jacobovici a James Cameron s nálezy z hrobky. | Foto: Reuters

"Jsme na začátku dalšího pátrání. Pokud se věrohodně prokáže, že naše závěry jsou nesprávné, přijmeme to," řekl Cameron novinářům v New Yorku během předvedení nalezených kamenných schránek.

O nálezu už vznikl film s názvem Ztracená Ježíšova hrobka, na pulty knihkupectví míří kniha Hrobka Ježíšovy rodiny. Film bude mít premiéru příští týden.

Co tvrdí autoři filmu?

Pravděpodobnost, že hrobka nepatřila Ježíšovi a jeho rodině, je podle nich jedna ku šesti stům. Na jedné z rakví nalezli řecký nápis Mariamene e Mara, což bylo podle nich skutečné jméno Magdalény.

Pod filmem je podepsán hlavně Simcha Jacobovici, Izraelec žijící v Kanadě. 

"Dá se říci, že jsme hrobku podruhé objevili. Mnoho lidí se mylně domnívalo, že v roce 1980 byla zničena. Jsme teprve na začátku. Věřím, že nalezneme další důkazy," řekl novinářům v New Yorku.

Foto: reuters
Foto: reuters
Foto: reuters
Foto: reuters

Kosti jsou jinde

Kosti z odkryté hrobky vědci momentálně k dispozici nemají.

Krátce po objevu hrobky v roce 1980 byly spolu s jinými ostatky znovu pohřbeny. 

Tehdy je podle listu Jerusalem Post získalo izraelské ministerstvo náboženských záležitostí a kosti uložila na jiném místě skupina ortodoxních Židů.

Foto: Reuters
 

Kam přesně, není jasné. Podle archeologů ale byly ostatky velmi poškozené.

Šifra mistra Leonarda 2?

Někteří vědci a archeologové nadšení svých kolegů a filmařů nesdílejí. Objevují se názory, že jde o poněkud unáhlené závěry nebo že někdo si chce vydělat filmy a knihami o laciné senzaci. Ve světle velkého úspěchu knihy Šifra Mistra Leonarda.

Přední izraelský archeolog a celosvětově uznávaný expert Amos Kloner neskrývá skepsi. Podle něj jsou sice rakve zhruba dva tisíce let staré, ale byly v nich uloženy ostatky členů židovské rodiny, jejichž jména se pouze podobala Ježíšovi a Magdaléně.

"Z historického hlediska nesouhlasím s názorem, že tato hrobka patřila Ježíšovi a že by jeho rodina tehdy vůbec měla hrobku v Jeruzalémě. Byla to velmi chudá rodina z Galileje bez kontaktů v Jeruzalémě. Nalezený hrob patří středostavovské rodině z prvního století našeho letopočtu," tvrdí Kloner.

Foto: Reuters
  

Profesor Michael White u Texaské univerzity, další známý odborník, hovoří ještě jednoznačněji.

"Abychom mohli tvrdit, o jaké ostatky jde, bylo by potřeba mnohem důkladnější analýzy. To, co jsem zatím slyšel, není věrohodné. Spíše to vypadá, že někdo si chce vydělat dokumentárním filmem."

Nad hrobkou bydlí lidé

Izraelské úřady zvažují, že čerstvě proslavenou hrobku na předměstí Talpiot zpřístupní veřejnosti jako další z mnoha archeologických atrakcí města.

Problémem ale je, že hrobka se nachází pod dvěma budovami a její zpřístupnění by si patrně vyžádalo přestěhování několika obyvatel.

Nejrůznější teorie o tom, kde a jak Ježíš zemřel, se počítají už na desítky. Mnoho knih se například zabývá oblíbenou tezí, že nezahynul na kříži, ale odešel do Kašmíru, kde zemřel až mnohem později.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy