V Jižní Americe začal poslední velký hon na nacisty

gaz
30. 11. 2007 14:50
Levicové vlády jsou ochotnější než dřívější pravice

Buenos Aires - Argentina odstartovala poslední velký hon na uprchlé nacisty. Akce, o které informoval izraelský deník The Jerusalem Post, se rozšíří i na území Brazílie, Chile a Uruguaye.

Za "Operací poslední možnost" stojí Centrum Simona Wiesenthala (SWC), pojmenované podle známého lovce nacistů, který jich se svými spolupracovníky před soud pomohl dostat více než 1100.

Čtěte také: Wiesenthalovo středisko píše Klausovi kvůli neonacistům

Poslední velká akce

Podle SWC je nynější akce zřejmě poslední velkou iniciativou, jak dostat před soud tisíce nacistů, kteří se nyní ještě nacházejí na svobodě. Nejvíce jich pravděpodobně žije v Jižní Americe.

"Když přihlédneme k velkému počtu nacistů a jejich pomocníků, kteří utekli do Jižní Ameriky, zahájení Operace poslední šance má potenciál přinést důležité výsledky," řekl BBC vrchní lovec nacistů centra Efraim Zuroff.

Akce začala tiskovou konferencí v Buenos Aires. Po ní byla zahájena kampaň v médiích a zřízeny horké telefonní linky, které budou od lidí sbírat informace.

Zaměstnanci SWC se také setkají s některými vládními úředníky. Mezi nimi je i budoucí argentinský ministr vnitra Florencio Randazzo. 

Levicové režimy nejsou nacistům nakloněny

Pro nacisty byla Jižní Amerika ideálním místem úkrytu. Vládly tu spřátelené vojenské režimy, byla stranou od civilizace a existovaly zde rozsáhlé komunity starších evropských emigrantů, uprostřed kterých se mohli nacisté schovat.

Hon na nacistické zločince vede Efraim Zuroff
Hon na nacistické zločince vede Efraim Zuroff | Foto: Reuters

Podle SWC se však kladný přístup k nacistům změnil s nástupem demokratických levicových vlád. 

Dnes již v Jižní Ameerice není tendence zločince nadále chránit. Spíše chybí vůle rozkrýt zločiny, jejichž oběti zemřely před více než šedesáti lety. Když jsou ale podle Zuroffa nacisté nalezeni, vlády se je nezdráhají vydat.

Stejná operace, jaká nyní byla nyní odstartována v Jižní Americe, probíhá také od roku 2002 v některých evropských zemích. Začala v Pobaltí, ale rozšířila se i do Chorvatska, Maďarska, Německa a Polska.

Výsledkem je dosud seznam 488 podezřelých z dvaceti zemí. Informace o 99 z nich byly postoupeny soudům, tři lidé byli zatčeni, dva vydáni a další desítky z nich se vyšetřují. Může se to zdát málo, ale podle Zuroffa jde o významný úspěch.

"Problémem není tyto lidi dohledat, ale dostat je do soudní síně. Obtížnější než získat informace a chytit podezřelé je najít politickou vůli," řekl lovec nacistů Jerusalem Postu.

Eichmann a Snoubenci smrti

Dřívější vojenské vlády nacisty ukrývaly
Dřívější vojenské vlády nacisty ukrývaly | Foto: Reuters

Mezi nejznámějšími nacistickými zločinci, kteří utekli do Jižní Ameriky, se nacházel i vrchní organizátor židovských transportů Adolf Eichmann, hlavní lékař koncentračního tábora v Osvětimi-Březince Josef Mengele či velitel koncentračního tábora Treblinka Franz Stangl.

Někteří z nacistů zde byli dokonce velmi aktivní. Klaus Barbie, bývalý vedoucí gestapa v Lyonu, založil slupinu "Snoubenci smrti". Ta stála za "Kokainovým pučem" v Bolívii roku 1980, který k moci přivedl krutovládu generála Luise Garcíi Mezy Tejady. 

Mezi nacisty, po kterých se dnes pátrá nejusilovněji, jsou: Alois Brunner, Aribert Heim, Ivan Demjanjuk, Milivoj Asner, Sandor Kepiro, Karoly Zentai, Algimantas Dalide a Harry Mannil.

 

Právě se děje

Další zprávy