CIA tajila úkryty válečných zločinců

lem, ČTK, CNN
7. 6. 2006 9:30
Washington - Americká ústřední zpravodajská služba CIA během studené války kryla některé válečné zločince a nacisty.

Vyplývá to ze záznamů Národního archivu, které byly zveřejněny v úterý.

Podle nich měla CIA v průběhu 50. let tajit i místo úkrytu válečného zločince Adolfa Eichmanna, protože se bála dalšího vývoje v Západním Německu.

Eichmannův úkryt znám a tajen 

Už v březnu 1958 se jeden z agentů CIA, kteří působili v Západním Německu, zmínil, že zná úkryt Eichmanna.

Infobox

CIA symbol

PŘEČTĚTE SI:

  • Evropa chystá trest za spolupráci s CIA
  • Britové po válce dva roky mučili Němce
  • Archiv nacistů: Počty vší i homosexuálů

Ten v té době již šest let žil v Argentině pod cizím jménem. V Evropě byl přitom hledán za zločiny spáchané v průběhu 2. světové války. 

Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů a po svém dopadení v Argentině izraelskou tajnou službou Mossad byl v roce 1962 odsouzen a oběšen.

"Nyní je jasné, že Západní Německo mohlo Eichmanna dopadnut již v roce 1958," komentuje pro CNN celou záležitost historik Timothy Naftali.

"Nově zveřejněné materiály CIA poukazují na to, že také německý kancléř Konrád Adenauer se jeho dopadení obával."

Globkeho vymažte, nařídila CIA

Hledaný Eichmann totiž mohl odhalit identitu Hanse Globkeho, bývalého nacisty a bezpečnostního poradce kancléře Adenauera, který ve službách Američanů působil v Západním Německu a pomáhal jim v organizování antikomunistických aktivit.

Poté, co Izraelci Eichmanna dopadli, americká zpravodajská služba na novináře tlačila, aby ve svých článcích vymazali jakoukoli zmínku o Globkem.

Dokumenty navíc ukazují, že bývalý nacistický důstojník Heinz Felefe, který šéfoval jedné ze západoněmeckých zpravodajských služeb, byl dvojitým agentem a působil rovněž ve službách Sovětského svazu.

Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů.
Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů. | Foto: Aktuálně.cz

Stinné stránky odhaleny

Více než 27.000 stran dokumentů, které archiv zveřejnil, je vůbec jedním z největších odtajnění dokumentů CIA od druhé světové války.

Záznamy nabízejí pohled do "stinné historie" amerických zpravodajských služeb, které se údajně snažily do svých služeb nalákat řadu nacistických válečných zločinců.  

Vztahům CIA a nacistů se od roku 1999 věnovala pracovní skupina, která má pověření amerického Kongresu. Některá odhalení jsou k nahlédnutí i v publikaci Americké zpravodajské služby a nacisté, zveřejněné v květnu 2004 a také na internetové adrese www.archives.gov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy