Jeruzalém/Praha - Spojené státy v pondělí přesunou své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do historického Jeruzaléma. Stane se tak na základě prosincového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Krok v neděli znovu uvítala izraelská vláda, pobouřil naopak Palestince, kteří chystají protesty a argumentují, že Washington už nemůže být považován za nestranného zprostředkovatele mírových rozhovorů na Blízkém východě. Izrael už prostřednictvím letáků varoval Palestince žijící v Pásmu Gazy, že budou riskovat své životy, pokud se dnešních plánovaných protestů na hranici s Izraelem zúčastní.
Šéf teroristické sítě al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval kvůli přesunu ambasády ke svaté válce proti Spojeným státům. V pětiminutovém videu mimo jiné řekl, že přesun ambasády je důkazem ztroskotání jednání Palestinců s Izraelem. Na nahrávce nazvané "Tel Aviv je také země muslimů" kritizoval islámské země za to, že podle něj nepodporují zájmy muslimů, když jsou členy OSN, která uznává Izrael.
Izraelské ministerstvo zahraničí v neděli u příležitosti pondělního otevření velvyslanectví Spojených států v Jeruzalémě uspořádalo recepci, které se zúčastnila mimo jiné dcera prezidenta Donalda Trumpa Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem.
The US embassy in Jerusalem is set to open tomorrow following widespread condemnation.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 13, 2018
Here’s what the controversial move means: pic.twitter.com/D3mSzAoQOm
Podle listu Haarec pozvání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua přijali i zástupci Česka, Rakouska, Rumunska a Maďarska. Zbylé státy EU jej odmítly, protože přesunutí ambasády USA považují za kontroverzní krok, který neprospěje mírovému soužití mezi Židy a Araby. Ministerstvo zahraničí v Praze potvrdilo, že se nedělní recepce zúčastnil český velvyslanec Ivo Schwarz.
Stěhování americké ambasády do Jeruzaléma provází řada kontroverzí. Právě Česko, Maďarsko a Rumunsko v minulý dnech zablokovaly přípravu prohlášení Evropské unie, které mělo tento krok kritizovat jako kontroverzní.
Brusel dlouhodobě zastává názor, že jediným realistickým řešením izraelsko-palestinského konfliktu je vznik dvou států, kromě Izraele tedy i palestinského, s Jeruzalémem jako hlavním městem obou z nich.
Palestinské ministerstvo zahraničí vyslovilo nad rozhodnutím trojice unijních zemí zablokovat prohlášení EU hluboké politování. Připsalo jim plnou odpovědnost za důsledky jejich činu, obzvláště pak za jejich budoucí vztahy s arabským a islámským světem.
Spory o Jeruzalém
Nedělní slavnostní recepce na izraelském ministerstvu zahraniční byla součástí oslav Dne Jeruzaléma, státního svátku, kdy si Izrael připomíná obsazení východní části města za války v roce 1967. Připojení východní části Jeruzaléma k Izraeli mezinárodní společenství neuznalo. V rámci oslav pochodovalo ulicemi města až 30 tisíc Izraelců. Během pochodu lidé nad hlavami mávali izraelskými vlajkami, zpívali a tančili.
Israel’s Independence Day https://t.co/YQybmbLnF3 pic.twitter.com/OYMHENB3XD
— JPost Opinion & Blogs (@JPostOpinion) May 13, 2018
Oslavy, kterou uspořádal premiér Netanjahu, se zúčastnila delegace USA, ve které kromě prezidentovy dcery Ivanky Trumpové a jejího manžela Jareda Kushnera nechyběli ani ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů amerického Kongresu.
Mnohé státy evropské osmadvacítky včetně Německa, Francie či Británie naopak pozvání odmítly. Své zástupce nevyslaly ani Rusko, Austrálie či Egypt. Podle seznamu zveřejněného izraelským listem Haarec byli mezi hosty kromě představitelů čtyř zemí EU především zástupci zemí Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie, ale například i Ukrajiny, Srbska či Makedonie.
Česko otevře v květnu v Jeruzalémě svůj honorární konzulát. Přestěhování svého velvyslanectví do tohoto historického města plánuje rumunská vláda, už dříve přesun ambasády po vzoru USA oznámily Guatemala a Paraguay.
VIDEO: Palestinci protestují proti rozhodnutí USA přesunout ambasádu do Jeruzaléma.