Saná - V Jemenu v úterý pozdě večer začalo formálně platit dohodnuté humanitární příměří, palba ale byla hlášena až do jeho začátku.
Letadla arabské koalice bombardovala u metropole Saná vojenskou základnu využívanou jednotkami, jež podporují šíitské povstalce.
Agentura Saba, řízená povstalci, s odvoláním na místní představitele uvedla, že při pondělním útoku na raketovou základnu v Saná zahynulo 90 lidí a dalších 300 jich bylo zraněno.
Úterní palba v Saná podle tiskových agentur utichla krátce před příjezdem nového zmocněnce OSN pro Jemen, Mauritánce Ismáíla šajcha Ahmada.
Od svého jmenování koncem dubna je v Jemenu poprvé. Předtím jednal v Saúdské Arábii, která vede arabskou koalici hájící zájmy jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.
Nálety na šíity jsou hlášeny také z jihojemenského Adenu, kde proti nim bojují místní ozbrojené skupiny.
Saúdská Arábie minulý týden navrhla zastavit na několik dní boje a umožnit humanitárním organizacím doplnit zásoby a přivézt chybějící zdravotnické potřeby. Klid zbraní, který začal platit ve 22:00 našeho času, chtějí dodržet i šíité.
Organizace Human Rights Watch upozornila, že šíité ve stále větší míře do bojů zapojují děti. Cvičí je k boji a používají je také jako kurýry a stráže.
Zemřelo na tisíc lidí
Podle jemenských zdrojů verbují šíité v hlavním městě i patnáctileté chlapce a posílají je do severní provincie Saada, kde jsou boje velmi intenzivní. Od konce března přišlo v Jemenu o život podle tamních zdrojů přes 1000 lidí.
Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) odsoudila "vážné poškození" památek, ke kterému dochází během útoků v Jemenu. "Vyzýváme všechny strany, aby kulturní dědictví v tomto konfliktu vynechaly," uvedla šéfka UNESCO Irina Bokovová.
Jak dodala, při bombardování bylo zničeno množství historických budov zejména v Saná. Staré město jemenské metropole bylo svými památkami proslulé, nachází se zde více než 100 mešit, 14 budov s tradičními lázněmi a přes 6000 budov postavených před 11. stoletím. Na seznam světového dědictví UNESCO bylo přidáno v roce 1986.