Jedenáct mrtvých po výbuchu nálože v Istanbulu. Kolem zrovna projížděl policejní autobus

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 7. 6. 2016 20:36
Jedenáct mrtvých a 36 zraněných si vyžádala exploze bomby u autobusové zastávky v Istanbulu. S odvoláním na tamní úřady to napsala agentura Reuters. Turecká státní média uvedla, že šlo o pumový útok, jehož cílem byl policejní autobus, který právě projížděl kolem policejní stanice. Po explozi bylo slyšet střelbu. Dějištěm útoku spáchaného v ranní špičce byla historická část města Beyazit navštěvovaná turisty. K útoku se zatím nepřihlásila žádná skupina. Na snímcích, které se mimo jiné objevily na sociálních sítích, je vidět explozí silně zdemolované vozy a množství lidí včetně policistů.
Teroristé zabíjeli v historickém centru Istanbulu. O život přišlo 11 lidí. Dalších 36 osob utrpělo zranění, z toho tři jsou v kritickém stavu. | Video: Reuters

Istanbul – V historickém centru Istanbulu opět udeřili teroristé. Exploze nálože umístěné v automobilu připravila před policejní stanicí o život jedenáct lidí.

Mezi mrtvými je sedm policistů. Šestatřicet lidí je zraněno. Bomba vybuchla ve chvíli, kdy kolem projížděl policejní autobus. Někdo ji odpálil na dálku.

Silná nálož byla umístěna v zaparkovaném autě a odpálena byla na dálku ve chvíli, když kolem projížděl autobus s policisty. Místo je ve čtvrti Vezneciler na křižovatce poblíž Istanbulské univerzity, na níž dnes byly kvůli atentátu zrušeny zkoušky.

Krátce po výbuchu, který autobus převrátil a poničil blízké domy, byla z místa podle tiskové agentury Anadolu slyšet střelba. Policisté začali evakuovat nejbližší budovy a pátrali po dalších náložích. Pyrotechnici na místě nechali vybuchnout podezřelé vozidlo, obchody zůstaly zavřeny.

Policie zatkla čtyři lidi, které podezírá z přípravy atentátu, nyní je vyslýchá. Prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil přesvědčení, že za atentátem stojí kurdští separatisté. Řekl, že šlo o "neodpustitelnou" akci a že boj proti terorismu bude pokračovat. "Od teroristů lze útoky, jako byl ten dnešní, očekávat kdykoli," prohlásil.

Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu připomenul, že k nejnovějšímu krveprolití došlo druhý den muslimského postního měsíce ramadánu. Útok odsoudil mimo jiné velvyslanec USA v Ankaře John Bass.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale tento typ akcí obvykle provádějí kurdští separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK). Organizace, proti níž turecká armáda vede válku na jihovýchodě země.

Turecko je v poslední době cílem vlny útoků, které mají na svědomí buď separatističtí Kurdové ze Strany kurdských pracujících (PKK) či radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát. Ten ale používá sebevražedné atentátníky a zaměřuje se více na civilisty a turisty než na policisty nebo vojáky.Turecko pod vedením prezidenta Erdogana vede proti oběma skupinám od loňského léta ozbrojený boj.

V lednu odpálil sebevrah nálož na svém těle před mešitou Sultanahamet u skupiny německých turistů. Deset jich zemřelo.

Na policisty a vojáky nejčastěji míří PKK v odvetě za obnovené tažení armády proti Kurdům. Střety mezi armádou a Kurdy si podle odhadů armády od loňského léta vyžádaly životy 500 členů tureckých ozbrojených sil a 4900 Kurdů. Turecká vláda řadí PKK k teroristickým organizacím. Desítky let bojů Kurdů za autonomii si vyžádaly životy 40 000 lidí.

Kvůli hrozbě terorismu zažívá Istanbul a vůbec celé Turecko odliv turistů, rezervace hotelů zahraničními zájemci poklesly v dubnu oproti loňskému roku v průměru o osmadvacet procent.

 

Právě se děje

Další zprávy