Vrtulníky shazují jídlo, zemětřesení na hoře uvěznilo stovky lidí. V Indonésii pomáhají dobrovolníci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 7. 2018 12:04
Do evakuace turistů jsou zapojeny stovky záchranářů. Přes 500 lidí se už podařilo zachránit.
Zemětřesení v Indonésii. | Video: Reuters

Jakarta - Když indonéský ostrov Lombok zasáhlo silné zemětřesení, na nejvyšší hoře Rinjani bylo zrovna přes osm se lidí, většinou turistů. Otřesy půdy poničily přístupové cesty a lidé zůstali uvězněni.

Na jejich záchraně nyní pracují stovky lidí. Podle britského serveru BBC už dostali na úpatí hory 500 osob.

Otřesy půdy o síle 6,4 stupně si podle nejnovější bilance vyžádaly v Indonésii 17 obětí na životech a přes 335 zraněných.

Jednou z obětí je indonéský turista, který na hoře zahynul. Zabily jej padající kameny, které zemětřesení uvolnilo. Mezi mrtvými je pak i malajská turistka, uvedla americká stanice CNN s odvoláním na místní záchranáře. Při zemětřesení se nacházela těsně pod horou Rinjani.

"Žena ležela před veřejnými toaletami. Celá budova se zhroutila a spadla na ni," řekl malajskému deníku New Straits Times Press svědek z místa. Oběť patřila do menší skupiny horolezců, která se vydala na horu.

Vrtulníky shazují jídlo

Na pomoc ještě čekají téměř tři stovky lidí uvězněných na 3726 metrů vysoké hoře. Záchranáři v helikoptérách pátrají po dalších horolezcích. Do evakuace se zapojili i dobrovolníci.

Hlavní stezku vedoucí z vrcholu se už podařilo zprůchodnit, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Správu národního parku.

"Nejvíc potřebujeme lékařskou pomoc, nosítka, další zdravotnický materiál a jídlo," řekl britskému deníku The Guardian jeden ze záchranářů Agus Riyanto.

Ve vesnici Sembalun pod horou Rinjani postavili provizorní stan, kde ošetřují zraněné. Nejbližší nemocnice byla poničena. Vážně zraněné převážejí do vzdálenějších nemocnic.

Turistům na vrcholu vrtulníky shazují zásoby. Celá záchranná operace potrvá podle úřadů minimálně do úterý. "S dodávkami jídla a vody mohou turisté přežít i další jeden až dva dny," řekl britskému deníku The Telegraph záchranář Agus Hendra Sanjaya.

Mezi turisty jsou především občané Thajska, dále pak lidé z Francie, Nizozemska, Španělska, Německa, Spojených států či Malajsie. Podle dostupných informací neutrpěli žádná zranění. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle úřadů na Lomboku nejsou mezi turisty uvězněnými na hoře žádní čeští občané.

Internet i telefony fungují

Guvernér ostrova Lombok vyhlásil v oblasti třídenní stav nouze, během kterého budou probíhat ve zvýšené míře záchranářské a odklízecí práce. Infrastruktura na Lomboku nebyla v důsledku zemětřesení vážněji narušena: funguje telefonické i internetové spojení a nedošlo k dlouhodobějšímu výpadku elektřiny, píše na svých stránkách české ministerstvo zahraničí.

Ohnisko nedělního zemětřesení, které udeřilo v 06:47 místního času (00:47 SELČ), se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně. Otřesy poškodily mnoho domů.

Zemětřesení jsou v Indonésii poměrně častá. Tento ostrovní stát se totiž nachází v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence) na střetu kontinentálních desek. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu cunami, která zabila na 230 000 lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

 

Právě se děje

Další zprávy