Indonéský ostrov zasáhlo zemětřesení. Zemřelo nejméně čtrnáct lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2018 11:57
Zemětřesení, ke kterému došlo na indonéském ostrově Lombok, poškodilo také mnoho budov.
Zemětřesení na indonéském ostrově Lombok. | Video: Reuters

Jakarta - Nejméně čtrnáct mrtvých a stovky zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které v sobotu zasáhlo indonéský ostrov Lombok. Oznámily to agentury Reuters a AP s odvoláním na místní úřady. Záchranáři nevylučují, že počet obětí ještě vzroste.

Ostrov Lombok leží nedaleko oblíbené turistické destinace Bali.

Ohnisko zemětřesení se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Otřesy udeřily v 06:47 místního času (00:47 SELČ) v době, kdy hodně lidí ještě spalo. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně.

Otřesy poškodily mnoho domů. Hodně lidí podle médií uteklo od hroutících se budov na volná prostranství. "V této chvíli ještě dáváme dohromady informace," sdělil podle AFP mluvčí indonéského úřadu pro živelní katastrofy.

"Bylo to velice silné zemětřesení. Všichni jsme propadli panice a utekli ven, stejně tak sousedé," řekl agentuře AFP místní obyvatel, který žije na severu Lomboku. Dodal, že došlo k výpadku dodávek elektřiny.

"Vyskočili jsme z postelí, abychom se vyhnuli tomu, že nám něco spadne na hlavu," řekl agentuře Reuters Jean-Paul Volckaert, kterého otřesy probudily ze spánku v hotelu. Zaskočil jej pohled na hotelový bazén s "vlnobitím jako na divokém moři", ale jev trval jen asi 20 až 30 vteřin.

Indonésie je největší ostrovní stát světa. Nachází se v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence), kde střety kontinentálních desek často vyvolávají seismické otřesy. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu tsunami, která zabila 230 tisíc lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

Marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz Michal Tůma v této souvislosti se zemětřesením řekl, že zájezdy do Indonésie se na léto prakticky neprodávají. Destinace je podle něj tuzemskými turisty oblíbená hlavně v zimě, kdy hledají exotické dovolené při nepříznivém počasí v ČR. "Nyní jsme úplně mimo sezonu. Indonésie se začíná prodávat v září, v říjnu, kdy začíná nabídka exotických katalogů. Pravdou je, že je to destinace, která je v oblíbenosti na vzestupu," dodal.

Video: Cizinci bojují za čistější Bali. Problém má ale celá Indonésie, chybí infrastruktura i vzdělání

Cizinci bojují za čistější Bali. Problém má ale celá Indonésie, chybí infrastruktura i vzdělání | Video: Reuters, Magdaléna Daňková
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy