Nečekaný verdikt: V Indonésii odsoudili Francouze k trestu smrti za pašování drog

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2019 11:36
Francouz Félix Dorfin byl v Indonésii odsouzen za pašování drog k trestu smrti, uvedla agentura AFP. Indonéské úřady ho zadržely v září se čtyřmi kilogramy narkotik.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Agentura AFP označila verdikt za překvapivý, protože prokuratura pro Dorfina požadovala 20 let vězení a pokutu deset miliard indonéských rupií (v přepočtu 16 milionů korun). Soudce vzal v úvahu přitěžující okolnosti jako množství převážených nelegálních látek a fakt, že Dorfin byl součástí drogového gangu.

Dorfinův obhájce nicméně popřel tvrzení, že by pětatřicetiletý Francouz fungoval jako "poslíček", který drogy přes hranice převáží často. Proti verdiktu se má v úmyslu odvolat.

Dorfina zatkla místní policie na letišti na indonéském ostrově Lombok východně od Bali. Do země přicestoval ze Singapuru. V kufru s dvojitým dnem měl čtyři kilogramy drog, včetně kokainu, extáze a amfetaminů.

Od září minulého roku byl Francouz ve vazbě, v lednu z vězení utekl. Policie ho dopadla o jedenáct dní později, schovával se v lese na severu ostrova. S útěkem mu pomohla policistka, které nabídl v přepočtu přes 23 000 korun. Výměnou mu zařídila telefon a deku. Policisty, kteří ho našli, se Dorfin také pokusil podplatit, ale neúspěšně.

Indonésie má jedny z nejtvrdších protidrogových zákonů, včetně možného trestu smrti. V roce 2015 země popravila dva Australany, vůdce skupiny pašující heroin. Poslední trest smrti vykonala země v roce 2016, za obchodování s omamnými látkami byli popravčí četou zastřeleni čtyři muži.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy