Nečekaný verdikt: V Indonésii odsoudili Francouze k trestu smrti za pašování drog

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2019 11:36
Francouz Félix Dorfin byl v Indonésii odsouzen za pašování drog k trestu smrti, uvedla agentura AFP. Indonéské úřady ho zadržely v září se čtyřmi kilogramy narkotik.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Agentura AFP označila verdikt za překvapivý, protože prokuratura pro Dorfina požadovala 20 let vězení a pokutu deset miliard indonéských rupií (v přepočtu 16 milionů korun). Soudce vzal v úvahu přitěžující okolnosti jako množství převážených nelegálních látek a fakt, že Dorfin byl součástí drogového gangu.

Dorfinův obhájce nicméně popřel tvrzení, že by pětatřicetiletý Francouz fungoval jako "poslíček", který drogy přes hranice převáží často. Proti verdiktu se má v úmyslu odvolat.

Dorfina zatkla místní policie na letišti na indonéském ostrově Lombok východně od Bali. Do země přicestoval ze Singapuru. V kufru s dvojitým dnem měl čtyři kilogramy drog, včetně kokainu, extáze a amfetaminů.

Od září minulého roku byl Francouz ve vazbě, v lednu z vězení utekl. Policie ho dopadla o jedenáct dní později, schovával se v lese na severu ostrova. S útěkem mu pomohla policistka, které nabídl v přepočtu přes 23 000 korun. Výměnou mu zařídila telefon a deku. Policisty, kteří ho našli, se Dorfin také pokusil podplatit, ale neúspěšně.

Indonésie má jedny z nejtvrdších protidrogových zákonů, včetně možného trestu smrti. V roce 2015 země popravila dva Australany, vůdce skupiny pašující heroin. Poslední trest smrti vykonala země v roce 2016, za obchodování s omamnými látkami byli popravčí četou zastřeleni čtyři muži.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy