Damašek - Tisíce lidí, kteří nedávno opustili své domovy kvůli násilnostem na severozápadě Sýrie, se začaly vracet domů. Reagovaly tak na pondělní oznámení Ruska a Turecka o vytvoření demilitarizované zóny oddělující bojující strany v provincii Idlib. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské aktivisty.
OSN minulý týden oznámila, že za prvních 12 zářijových dní kvůli bojům a intenzivnímu bombardování provincie Idlib a jejího okolí opustilo své domovy přes 38 500 lidí. Většina z nich směřovala k hranici s Tureckem, kde se nacházejí již nyní přeplněné uprchlické tábory.
Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) se asi 4500 z těchto osob spontánně vrátilo domů, jakmile bombardování ustalo.
Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že se od pondělí, kdy Rusko a Turecko přišly se svým oznámením, vrátilo do svých domovů až sedm tisíc lidí.
"Rozhodli jsme se vytvořit podél linie dotyku (vládních a povstaleckých jednotek) do 15. října patnáct až dvacet kilometrů širokou demilitarizovanou zónu," uvedl v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Hlídkování v této zóně má probíhat koordinovaně. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v této souvislosti Putina doplnil ujištěním, že o žádnou novou vojenskou operaci v Idlibu se nejedná.
Provincie Idlib na severozápadě Sýrie je poslední větší baštou oponentů syrské vlády, která se podle očekávání stane cílem ofenzivy syrských vládních jednotek a jejich ruských a íránských spojenců.
Jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou s cílem ofenzivu odvrátit byla dosud neúspěšná. Ofenziva Damašku v Idlibu, s níž Turecko nesouhlasí, by mohla být rozhodující bitvou syrské války.
Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být "vyvedeni" islamističtí radikálové včetně bojovníků fronty an-Nusra. K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku.