V Haagu se soudí Rumunsko a Ukrajina. O plyn a ropu

Zdeněk Mihalco
4. 9. 2008 9:33
Státy se přou o nerostné bohatství u Hadího ostrova

Haag - Desítky let trvá územní spor Rumunska a Sovětského svazu, respektive Ukrajiny, o takřka pustý kus země a část území Černého moře.

Nyní konflikt dospěl až k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) v Haagu. Ten by měl s konečnou platností rozhodnout, komu náleží okolí takzvaného Hadího ostrova.

Vše už by nejspíš dávno skončilo dohodou, to by však v okolí ještě donedávna pustého, ani ne kilometr dlouhého skalnatého ostrůvku nesměly být bohaté zásoby nerostných surovin.

V oblasti se nachází asi 10 milionů tun ropy. A zásoby plynu v okolí ostrova například odpovídají zhruba dvacetinásobku současného ročního rumunského vývozu této suroviny.

Spory už od 60. let

Spory o Hadí ostrov a jeho okolí narušují vztahy mezi Bukureští a Kyjevem už řadu let.

Ostrov patřil Rumunsku do roku 1948, poté přešel pod správu Sovětského svazu. V šedesátých letech se státy o ostrov a nerostné bohatství v okolí začaly přít.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1997 Rumunsko s Ukrajinou podepsaly dohodu, podle níž samotný, ani ne kilometr dlouhý ostrůvek náleží Ukrajině. Zavázaly se rovněž, že nikdo nebude v okolí Hadího ostrova těžit suroviny až do konečného vyřešení sporu o tato území.

Další jednání ztroskotala a Rumunsko v roce 2004 předalo případ k mezinárodnímu soudu.

Kde je mořská hranice?

Projednávání sporu začalo v úterý. Tento týden má Rumunsko předložit své argumenty, proč by měla práva na těžbu v oblasti náležet zrovna jemu. V příštím týdnu vyloží svůj pohled na věc zástupci Ukrajiny.

Územní mořské spory řeší obvykle námořní konvence OSN, podle které mimo jiné stát může využívat veškeré území až do vzdálenosti 200 kilometrů od svého pobřeží. Podle této dohody však není snadné určit územní nároky v tak rozlohou malém moři, jakým je Černé moře.

Ukrajina argumentuje tím, že je v současné době ostrov obydlen, a proto okolní vody patří jí - na Hadím ostrově údajně stojí pošta, malá banka a dva hotely.

Rumunsko tvrdí, že území je ve skutečnosti pouze pustým útesem, který Ukrajina osídlila jen v posledních letech, takže jí okolní vody náležet nemohou. Rumuni navíc poukazují na to, že před rokem 1948 oblast náležela jim a poté jej sovětské jednotky okupovaly.

Na ostrově vzdáleném desítky kilometrů od nejbližší pevniny nyní přebývá asi 100 lidí. Jde o příslušníky ukrajinských bezpečnostních složek, jejich rodiny a několik vědců.

Očekává se, že se soud potáhne měsíce. Rozhodnutí však bude závazné.

 

Právě se děje

Další zprávy