V Gruzii vyhrál Saakašvili. Opozice ho ale neuznala

mih,gra
7. 1. 2008 8:58
OBSE už potvrdila demokratičnost voleb
Foto: Reuters

Tbilisi - Předčasné volby v Gruzii vyhrál už v prvním kole současný prezident Michail Saakašvili. Podle oficiálních předběžných výsledků získal 52,8 procenta hlasů. Opozice ale výsledky neuznala.

Saakašviliho tým prohlásil svého šéfa vítězem dávno předtím, než bylo oznámeno, jak volební klání dopadlo. Jeho příznivci slavili celou neděli v centru města.

Saakašvili vybídl k národnímu usmíření.

Opozice ale na nic takového přistoupit nehodlá. Prezidentův hlavní rival Levan Gačečiladze záhy označil výsledky i celé volby za zfalšované a vyzval Gruzínce k velké protestní demonstraci.

V metropoli Tbilisi se sešly tisíce příznivců opozice, v ulicích města hlídkují policisté a připravena byla i vodní děla.

Foto: Reuters

Mezinárodní pozorovatelé z OBSE nicméně potvrdili, že prezidentské volby v Gruzii byly v pořádku.

"Volby byly v zásadě v souladu s většinou mezinárodních standardů pro demokratické hlasování, objevené chyby je třeba urychleně vyřešit," uvádí se v prohlášení OBSE.

I organizátoři průzkumů prováděných u východů z volebních místností jakoukoliv zaujatost odmítli.

"Dnes jsme podle našich informací skutečně zvítězili v téměř všech okrscích," trval v neděli Gačečiladze na svém a Saakašviliho obvinil z použití "zfalšovaných povolebních průzkumů".

Saakašvili přitom o nové volební klání nestál. Předčasné volby vyhlásil po protestech a nátlaku opozice a Západu, kteří ho obviňují, že sklouzl k autoritářskému způsobu vládnutí.

Důvodem vysokých šancí Saakašviliho bylo hlavně široké pole prezidentských kandidátů. Opozice se proti němu nedokázala sjednotit.

Opozice už předem varovala, že volby neproběhnou zcela demokraticky, protože současný prezident ovládá významná média.

"Saakašvili začal stavět své osobní cíle výš než dodržování zákonů," řekl pro agenturu Reuters jeden z opozičních politiků David Usupašvili.

Před čtyřmi lety ukončila takzvaná revoluce růží třicetileté období, kdy dění v zemi ovlivňoval Eduard Ševarnadze. Naděje vkládané do osoby jeho nástupce se však v očích mnoha Gruzínců proměnila ve zklamání.

Přestože prezident Michail Saakašvili úspěšně změnil fungování policie a částečně reformoval školství i státní správu, opozice jej viní z hospodářských problémů, zneužívání moci a korupce.

A to i přes fakt, že podle ekonomických ukazatelů nabral růst gruzínské ekonomiky nebývalé tempo. Roční růst HDP dosahuje takřka deseti procent a podle expertů, kteří se kavkazským regionem zabývají, se ekonomická stabilita začíná projevovat i v životní úrovni Gruzínců.

Foto: Aktuálně.cz

Právě kvůli korupci, falšování volebních výsledků a špatnému stavu ekonomiky přitom Saakašvili sesadil Ševarnadzeho.

Nespokojenost Gruzínců se současnou vládou vyvrcholila začátkem listopadu loňského roku masovými protesty.

Spojenec Evropské unie a Spojených států Saakašvili vyhlásil v zemi výjimečný stav, utnul vysílání nezávislých televizí a rozehnal demonstrace opozice slzným plynem.

Nakonec ale ustoupil tlaku Západu a vyhlásil na leden předčasné volby. Původně měli jít Gruzínci volit až letos na podzim.

Situaci navíc komplikují spory v Abcházii a Jižní Osetii. Saakašvili obvinil sousední Rusko z toho, že podněcovalo listopadové protesty a že je viníkem nestability země, protože podporuje příznivce odtržení obou regionů.

Přečtěte si původní reportáže z Gruzie

Do Gruzie se vrací kvalitní čaj. S českou pomocí

Nad gruzínským Tkibuli vlaje česká vlajka

Revoluce růží nepomohla. Z Gruzie se masově utíká

Chcete vědět, kde se v Gruzii vyrábí nejlepší sýr?

Gruzie je na nohou. Vrací se Revoluce růží?

Batumi láká turisty, ztrácí ale vlastní lidi
 

Právě se děje

Další zprávy