V Evropě loni přibylo rekordních 160 000 případů HIV, nakazili se hlavně muži

ČTK ČTK
28. 11. 2018 6:29
Loni bylo v Evropě zaznamenáno téměř 160 000 nových případů nakažení virem HIV. Vyplývá to z aktuální zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle těchto organizací jde znovu o alarmující počet, ale celkový nárůst počtu infikovaných není tak strmý jako dříve.
Virus HIV, AIDS, ilustrační foto.
Virus HIV, AIDS, ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Statistika se týká takzvaného evropského regionu WHO, který zahrnuje 53 zemí s populací čítající téměř 900 milionů lidí. Z toho přibližně půl miliardy žije v EU.

Ve východní Evropě bylo zaznamenáno přes 130 000 nových diagnóz HIV, což je údajně nejvíc v historii. Naopak země Evropského hospodářského prostoru (EU plus Island, Lichtenštejnsko a Norsko) hlásily pokles nárůstu případů, což je dáno zejména 20procentním poklesem od roku 2015 mezi muži provozujícími stejnopohlavní sex.

V zemích Evropského hospodářského prostoru byla loni vyřčena diagnóza HIV u více než 25 000 lidí, což je zhruba šest lidí z každých 100 000.

"Je těžké hovořit o dobré zprávě vzhledem k dalšímu roku nepřijatelně vysokého počtu lidí infikovaných HIV. Zatímco úsilí o prevenci nových infekcí HIV postupně vykazuje známky zlepšení, nesměřujeme ke splnění cílů 90-90-90 do nejzazšího termínu v roce 2020," prohlásila regionální ředitelka WHO Zsuzsanna Jakabová.

Takzvané cíle 90-90-90 pocházejí z roku 2014, kdy agentura OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) a partnerské organizace vytyčily cíl diagnostikovat 90 procent všech HIV pozitivních lidí, poskytnout léčbu 90 procentům všech osob s touto diagnózou a dosáhnout do roku 2020 potlačení viru u 90 procent léčených pacientů.

Sedmdesát procent nových výskytů viru HIV se objevilo mezi muži. Například ve východní části Evropy bylo 59 procent nových případů evidováno mezi homosexuálními muži.

Jakabová vyzvala vlády, ministry zdravotnictví a další politiky k odhodlanějšímu přebírání odpovědnosti. Podle ní je kromě jiného třeba moudře investovat do prevence, testování a léčby.

Dohromady žijí v Evropě zhruba dva miliony lidí s virem HIV, který způsobuje syndrom získaného selhání imunity (AIDS).

V České republice se podle aktuálních statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) růst počtu nových případů HIV pozitivních zřejmě zastavil. Ke konci října jich bylo 180, loni 254 za celý rok.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

V Evropě i ve světě je epidemie HIV, jejíž nárůst se nedaří zpomalit, říká britská odbornice na léčbu tohoto onemocnění Sheena McCormack. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy