V egyptských volbách vede současný prezident Sísí. Lidem, co nešli hlasovat, hrozí pokuta

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 3. 2018 19:15
Kromě Sísího kandidoval Músa Mustafa Músa, který se řadí k Sísího stoupencům.
Prezidentské volby v Egyptě, na plakátu prezident Abdal Fattáh Sísí.
Prezidentské volby v Egyptě, na plakátu prezident Abdal Fattáh Sísí. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí získal většinu hlasů v prezidentských volbách. Oznámil to ve čtvrtek státní list Achbár la-Jaum. Sísímu dalo podle něj hlas 21,5 milionu voličů. Jde o předběžný výsledek, oficiální má být zveřejněn 2. dubna.

První kolo prezidentských voleb se konalo od 26. do 28. března. Kromě Sísího kandidoval Músa Mustafa Músa, který se řadí k Sísího stoupencům. Sísího vítězství se očekávalo.

Podle webu egyptského listu Al-Ahrám přišlo k urnám 25 milionů lidí, což je asi 40 procent oprávněných voličů. Sísí podle listu získal 92 procent hlasů, zatímco Músa tři procenta. Podle listu Al-Jaum as-Sabáa bylo asi šest procent hlasů neplatných, další média zveřejnila podobná čísla.

Ke znovuzvolení Sísímu už v předstihu gratuloval český prezident Miloš Zeman, přičemž egyptského prezidenta pozval na návštěvu Prahy.

Volební místnosti se uzavřely ve středu v deset hodin večer po hodinovém prodloužení a hned potom začalo sčítání hlasů.

Úřady se snažily zajistit co nejvyšší účast, aby byl příští Sísího mandát přesvědčivý, napsala agentura Reuters. Volební komise pohrozila, že ti, kdo nepřišli volit, mohou dostat pokutu 500 egyptských lir (580 korun), jak umožňuje zákon.

Podle zdrojů agentury Reuters mělo právo volit 60 milionů Egypťanů. Někteří přiznali, že za to, že šli volit, dostali peníze nebo další pobídky. Sísí krátce po uzavření volebních místností na Twitteru napsal, že fronty před místnostmi jsou pro něj zdrojem pýchy.

Dopisovatelé Reuters sdělili, že voliči mohli za svůj hlas dostat 50 až 100 egyptských liber, krabici potravin nebo vstupenku do zábavního parku. Účast se snažili ovlivnit státní instituce, poslanci, soukromníci i Sísího příznivci. Dijáa Rašván ze státní informační služby to nepopřel, ale řekl, že nešlo o systematický jev a na výsledek voleb to nebude mít vliv.

V jedné káhirské přepravní společnosti vedení od zaměstnanců vybralo jejich osobní doklady, informovalo je o tom, kde mohou volit, a zajistilo na místo dopravu. Po návratu do práce lidé dostali 50 egyptských liber. "Já jsem ty lidi rozvážel k volebním místnostem, počkal jsem na ně a pak jsem je dovezl zpět, aby si vyzvedli peníze," řekl jeden z přepravců. Pracovník Reuters cestu podnikl s jedním voličem a mluvil s dalšími třemi, kteří si peníze vzali.

Pětadvacetiletý Islám Mustafa si prý mohl odvolením vydělat 100 liber, ale odmítl. "Nebudu volit. Koho? Sísí stejně vyhraje. To nejsou opravdové volby. A stejně, k čemu je 100 liber dobrých?" řekl.

Jedna Káhiřanka řekla, že po její čtvrti někdo roznášel letáky s nabídkou, že kdo odvolí a přijde s letákem, dostane krabici s jídlem. Jiná žena řekla, že za lístek s razítkem z volební místnosti dostala rýži, olej a cukr.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy