Egypt odsoudil k smrti 10 lidí za podporu radikálního Muslimského bratrstva. Viní je z terorismu

ČTK ČTK
10. 3. 2018 18:09
Soud v Káhiře odsoudil deset lidí k trestu smrti. Podle egyptské agentury MENA obvinění podporovali radikální islamistickou skupinu Muslimské bratrstvo, která byla v roce 2013 v Egyptě zakázána.
Příznivci Muslimského bratrstva
Příznivci Muslimského bratrstva | Foto: Reuters

Káhira - Soud v egyptské Káhiře odsoudil deset osob k trestu smrti. Uznal je vinnými z vytvoření teroristické skupiny a plánování útoků na policejní a bezpečnostní síly. Informovala o tom agentura Reuters. Dalších pět osob bylo odsouzeno k doživotí.

Podle egyptské agentury MENA obvinění podporovali radikální islamistickou skupinu Muslimské bratrstvo. Organizace byla v Egyptě zakázána poté, co byl v roce 2013 svržen její člen prezident Muhammad Mursí. Egypt proti islamistům tvrdě zasahuje, protože Mursího svrhl bývalý generál Abdal Fattáh Sísí, který se rok později stal prezidentem a nyní je hlavním kandidátem nadcházejících březnových prezidentských voleb.

Od roku 2013 byly v zemi odsouzeny k smrti stovky islamistů včetně členů a stoupenců Muslimského bratrstva. Proti dnešnímu verdiktu je možné se odvolat. Tři obvinění byli odsouzeni v nepřítomnosti.

VIDEO: Útok na mešitu v Egyptě. 

Nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Teroristé přepadli a obklíčili mešitu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy