Egyptský opozičník, který chce vyzvat Sísího ve volbách, má jít do vězení za vztyčený prostředníček

ČTK ČTK
25. 9. 2017 23:06
Soud v Káhiře odsoudil ke tříměsíčnímu vězení za gesto "urážející společenskou morálku" právníka a prominentního egyptského opozičníka Chálida Alího, kterého mnozí pasují do role vyzyvatele prezidenta Abdala Fattáha Sísího pro volby v příštím roce. Pokud by Alí neuspěl s odvoláním, znemožnilo by mu to podle jeho právníka kandidaturu na prezidenta, napsala agentura Reuters. Gesto se vztyčeným prostředníčkem údajně Alí učinil v lednu před budovou jednoho z egyptských soudů, když uspěl ve sporu s vládou. Právník odmítá, že by k něčemu takovému došlo a v pondělním verdiktu vidí trest za protivládní práci a úmysl kandidovat proti Sísímu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy