V deltě Amazonky odstartoval levicový "anti-Davos"

Roman Gazdík
28. 1. 2009 13:05
Na obou konkurenčních fórech se skloňuje slovo krize
Fóra se podle organizátorů účastní i téměř 1300 zástupců domorodých kmenů z 50 zemí, nejvíce z nich je právě z Brazílie
Fóra se podle organizátorů účastní i téměř 1300 zástupců domorodých kmenů z 50 zemí, nejvíce z nich je právě z Brazílie | Foto: Reuters

Belém - "Světové sociální fórum je otevřené místo určené k setkávání, reflexivnímu přemýšlení, demokratické debatě, formulování návrhů, volné výměně zkušeností a propojení efektivních akcí skupin a hnutí občanské společnosti, které stojí v opozici vůči neoliberalismu a podrobení světa kapitálem a jakoukoliv formou imperialismu a jsou odhodlány vybudovat celoplanetární společnost zaměřenou na plodné vztahy uvnitř lidského společenství i mezi lidmi a planetou Zemí."

Tak zní první princip ze čtrnáctibodové Charty principů Světového sociálního fóra (WSF), které se každý rok koná v některém městě politického "Jihu" ve stejné době, kdy ve švýcarském Davosu zasedá "neoliberální" Světové ekonomické fórum (WEF), kam se sjíždějí hvězdy světové politiky i ekonomiky.

Čas ani místo nejsou zvoleny náhodně. Zatímco je švýcarské lyžařské středisko uprostřed čarokrásných Alp problémům třetího světa poněkud vzdáleno, antiglobalisté si vybírají právě taková místa, kde se diskutující ocitají přímo uprostřed dění.

Cílem je také odpoutat trochu mediální pozornosti od Davosu a ukázat, že zde existuje i "anti-Davos" - možnost dělat věci jinak.

Vidět to jinak

Tentokrát se tisíce účastníků sociálního fóra scházejí v brazilském Belému uprostřed amazonské delty. Rekrutují se z různorodé množiny příslušníků sociálních hnutí, nevládních organizací, domorodých kmenů i dalších sdružení občanské společnosti.

Někteří aktéři zahajovacího průvodu byli oblečeni ve stylu brazilského karnevalu
Někteří aktéři zahajovacího průvodu byli oblečeni ve stylu brazilského karnevalu | Foto: Reuters

Jako soukromé osoby mohou přijet i politici. Letos tak do Belému zamíří ideově spříznění regionální prezidenti Luiz Inácio Lula da Silva (Brazílie), Evo Morales (Bolívie), Rafael Correa (Ekvádor), Hugo Chávez (Venezuela) a Fernando Lugo (Paraguay).

Jestliže se davoská setkání zaměřují zejména na to, jak řídit ekonomiku seshora, sociálnímu fóru jde - jak už napovídá i samo jméno - o dopad ekonomických rozhodnutí na chudé. A tento rok dostali antiglobalisté či altermundisté pro své argumenty mocnou zbraň.

Jak v Davosu, tak v Belému se bude skloňovat zejména slovo krize: finanční, ekonomická, systémová. Konec neregulovaných trhů, po kterém volají účastnící WSF už od začátku, tak bude probírán na obou koncích planety.

Vlevo hleď

Na rozdíl od minulých let tak mezi oběma antifóry lze najít určitou ideovou spřízněnost. Místo bankéřů dnes o finančních trzích rozhodují politici a termíny jako "regulace", "státní dohled", "nový kapitalismus" či  "konec diktatury trhu" už nevyvolávají úšklebky a obvinění z radikálně anarchistických či komunistických postojů.

Masky kapitalistů zase nezapřou inspiraci Zdí od Pink Floyd
Masky kapitalistů zase nezapřou inspiraci Zdí od Pink Floyd | Foto: Reuters

"Světová finanční krize je příležitostí pro nás, kdo jsme se narodili v opozici k neoliberální globalizaci, která se nyní rozpadá. Je to naše šance ukázat, že je možné i něco jiného," řekl jeden z organizátorů fóra Candido Grabowski agentuře DPA.

Fórum je však pouze diskusní platformou a nevydává žádná konkrétní jednohlasná doporučení. Pokud můžeme očekávat nějaké globální změny fungování finančních institucí, přijdou až na květnovém setkání skupiny největších ekonomik G20

A k němu půdu připraví Davos, a nikoli Belém. Sama existence alternativního fóra je však podle jeho účastníků důležitá.

"Pouhý fakt, že se fórum koná, je důležitý, protože umožňuje organizacím, univerzitám, aktivistům a společnosti, aby se sešli a navázali kontakty. Ale je zde také velký rozdíl mezi tímto a dosažením opravdové změny," řekla agentuře IPS mexická antropoložka Erika Terrazasová.

(Programově) slabý hlas

Hlas sociálního fóra však zůstává i v dnešních doleva směřujících časech poměrně slabý. A to i kvůli jeho proklamované a bedlivě střežené (a také přísně levicové a antiglobalizační) pluralitě a neochotě vystupovat coby ústřední hlas globálně-alternativního hnutí.

Belémské mrakodrapy nad Amazonkou
Belémské mrakodrapy nad Amazonkou | Foto: Aktuálně.cz, Psergio

Právě kvůli tomu se objevily názory, že spíše než o skutečný nástroj změny jde o jakousi "letní školu", kde je sice možné získat informace o řešení problémů na lokální úrovni, komplexní návrhy na alternativní světové uspořádání však čekat nelze.

Světového sociálního fóra se má letos dle Grabowského zúčastnit 120 tisíc lidí a zástupců stovek nevládních organizací a vedle světové finanční krize se bude do neděle prvního února debatovat ještě o dalších 2600 tématech.

 

Právě se děje

Další zprávy