Agentuře Reuters to řekl americký ekonom Jeffrey při příležitosti konference Světové meteorologické organizace konané ve finském Espoo.
Vše začalo se suchem
Sachs tvrdí, že počátek konfliktu v západosúdánské problémové provincii Dárfúr se sice často připisuje politickým a etnickým svárům, ale on vidí jeho původ rovněž ve vážném suchu a růstu populace v 80. letech 20. století.
Tehdy začaly konflikty mezi místními usedlými farmáři a kočovnými pastevci.
Sachs k tomu uvedl: "Musíme si uvědomit, že stojíme před obrovskou ekologickou a demografickou výzvou umocněnou změnou klimatu." Tvrdí, že zbraně v Dárfúru neumlknou, dokud se nepodaří vyřešit problém s vodou.
Válka v Dárfúru zuří od roku 2003 mezi místním nearabským obyvatelstvem a arabskými milicemi. V jejím důsledku zahynulo 180.000 až 200.000 lidí a další dva miliony musely opustit své domovy.
Smlouva podepsána, násilí pokračuje
Súdán sice podepsal 5. května mírovou smlouvu s hlavní frakcí dárfúrských rebelů, další dvě skupiny povstalců ji ale neuznaly. Násilí i nadále pokračuje.
- Hrajte videohry. Poznáte, jak spasit svět - ČTĚTE ZDE
Jeffrey Sachs se domnívá, že se svět v Dárfúru příliš zaměřil na nastolení míru, ale opomíjí rozvojovou činnost.
Propagátor rozvojové pomoci Sachs také zdůrazňuje, že je nezbytné, aby svět začal víc vnímat roli globálního oteplování v ohniskách násilí.