Kodaň - Dánské a poté i švédské karikatury islámského proroka Mohameda vyvolaly před pěti lety velké protesty muslimů.
Teď se karikatury "vracejí." 30. září má vyjít v Dánsku kniha s názvem Tyranie ticha. Na 500 stranách se čtenář dočte vše o sporech, které kresby vyvolaly a také důvody, které vedly karikaturisty k namalování vtipů a novináře k jejich otištění.
Editorem knihy je vedoucí kulturní rubriky dánského deníku Jyllands-Posten Fleming Rose.
"Mnoho lidí uvidí celou věc v širším kontextu, pokud si knihou přečtou. Máme demokracii a pokud se jí vzdáme, zůstaneme uvězněni v tyranii ticha," uvedl Rose v rozhovoru pro agentury AFP. Uvedl, že cílem jeho knihy není muslimy provokovat.
Rosemu radikální islamisté několikrát vyhrožovali smrtí. Karikaturistu Kurta Westergaarda, který nakreslil proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby, se pokusil v jeho domě zabít sekerou somálský přistěhovalec.
Švédskému karikaturistovi Larsu Vilksovi zase někdo letos hodil do domu zápalné láhve.
Westergaard nedávno pro deník Politiken řekl, že i on chystá knihu na téma karikatur.
Jako první zveřejnil kresby na podzim roku 2005 deník Jyllands-Posten. Když na ně muslimy ve světě upozornil dánský muslimský duchovní, začaly protesty.
Kromě demonstrací a výzev k omluvám také lidé v některých muslimských zemích bojkotovali dánské zboží. Například mléčné výrobky. Radikálové žádali pro kreslíře i novináře smrt nebo alespoň přísný trest.
Tehdejší dánský premiér Anders Fogh Rassmussen, který je dnes generálním tajemníkem NATO, se odmítl omluvit s poukazem na svobodu slova.
Karikatury mu nakonec zkomplikovala cestu do křesla šéfa NATO, když jej právě kvůli tomuto sporu zpočátku odmítalo Turecko.