Čečenci volí, naděje ale nekandiduje

rst, Reuters, ČTK
27. 11. 2005 11:48
Groznyj - S volbami, které se dnes konají v Čečensku, spojuje naděje pouze Moskva. Pro Čečence jimi nic nekončí, ani nezačíná.
Ani předvolební plakáty nedokážou zakrýt ruiny, jichž je hlavní město Groznyj plné.
Ani předvolební plakáty nedokážou zakrýt ruiny, jichž je hlavní město Groznyj plné. | Foto: Reuters

Parlamentní volby by podle představ ruského vedení měly uzavřít poslední etapu zamýšlené integrace tohoto neklidného kavkazského regionu do politické mapy Ruska. Že se to podaří, tomu věří málokdo.

Běžní Čečenci se na volby pečlivě připravili alespoň v tom smyslu, že si opatřili zásoby potravin minimálně na týden dopředu. Moc dobře si pamatují časté akce separatistů a následné odvety ruských bezpečnostních složek.

Referendum, prezident, parlament

Parlamentní volby završují třístupňový plán Moskvy, jehož prvním krokem bylo v roce 2003 referendum. Při něm se 96 procent voličů vyslovilo pro novou ústavu a nové zákony o volbách prezidenta a parlamentu.

Jak se zrodilo a vyvíjelo rusko-čečenské nepřátelství, ČTĚTE ZDE.

Prezident byl zvolen v říjnu 2003. Prokremelský kandidát Achmat Kadyrov však nestál v čele Čečenska dlouho. Za sedm měsíců, 9. května 2004 zahynul na následky atentátu. Pod jeho sedadlem na fotbalovém stadionu v Grozném vybuchla bomba. O dva měsíce později byl zvolen nový prezident - stal se jím tehdejší šéf ministerstva vnitra Alu Alchanov.

Mezinárodní pozorovatelé se voleb nezúčastnili, nezávislí pozorovatelé z řad ruských a čečenských nevládních organizací však hovořili o rozsáhlých manipulacích s volebními výsledky a s údaji o volební účasti.

Mladík v Grozném agituje za liberální stranu Jabloko.
Mladík v Grozném agituje za liberální stranu Jabloko. | Foto: Reuters

Armáda a policie zastrašují Čečence

Podobné "vady na kráse" se očekávají i u dnešního hlasování do čečenského parlamentu. Organizace zabývající se ochranou lidských práv tvrdí, že jednotky podléhající synovi zavražděného prezidenta a vicepremiéru Ramzanu Kadyrovovi, stejně jako federální ruské síly, se dopouštějí rozsáhlého zastrašování obyvatel. Volby podle nich za těchto okolností ztrácejí jakýkoli význam.

"Toto imitování voleb nemůže vést ke stabilizaci situace v zemi. Pouze prodlouží stávající krizi a krveprolévání bude pokračovat," uvedly ve své zprávě mezinárodní Helsinská skupina a ruská organizace Memorial.

Moskva přesto tvrdí, že vytvoření nového parlamentu je posledním krokem na cestě Čečenska ke stabilitě a demokracii.

PŘEČTĚTE SI: Budeš kandidovat, nebo tvá rodina zemře.

O poslanecké křeslo se uchází osm politických stran a 345 kandidátů, mezi nimi i někteří někdejší představitelé neuznané Čečenské republiky Ičkeria.

Foto: Aktuálně.cz

Horní komora budoucího čečenského parlamentu má mít 18 poslanců, dolní komora 40. Poslanci jsou voleni na čtyři roky.

Největší šance má podle pozorovatelů provládní strana Jednotné Rusko. "Parlament potřebujeme, to je zákon. Žádná civilizovaná společnost bez něho nemůže existovat," řekl pro agenturu Reuters Dukvacha Abdurachmanov, kandidát této strany. Optimisticky dodává, že "čas bojů o zemi už skončil."

Únosy jsou na denním pořádku

Mnozí znalci prostředí však soudí jinak a obávají se, že volby jen posílí postavení Ramana Kadyrova, jehož neoficiální jednotky mají podle nich na svědomí mnoho únosů a vražd.

"Když v Grozném vycházejí troje víceméně svobodné noviny s minimálním nákladem, jaká tam může být předvolební kampaň? Navíc administrativní složky pracují pouze pro Jednotné Rusko, nemyslím si, že demokratičtí kandidáti mají šanci," tvrdí šéf Centra extrémní žurnalistiky Oleg Panfilov.

Bezpečnostní situace v Čečensku zůstává stále velmi špatná. Podle ruské organizace na obranu lidských práv Memorial, která monitoruje pouze třetinu území Čečenska, bylo loni zavražděno na 300 obyvatel Čečenska, další čtyři stovky byly uneseny. Oficiální proruský představitel Čečenska Rudnik Dudajev uvádí za celou zemi kolem 500 unesených.

Od roku 1994, kdy ruská vojska vtrhla do Čečenska, byly zabity desítky tisíc lidí. Hospodářství bylo dočista zničeno stejně tak jako hlavní město Groznyj, které leží v troskách

 

Právě se děje

Další zprávy