Fotostory: Groznyj, aneb život v ruinách

Roman Staněk
19. 10. 2006 11:14
Groznyj - Před válkou to bylo moderní město se vším všudy. Za pár let se však proměnilo v jedny velké trosky. Jak žijí lidé v hlavním městě Čečenska dnes?
Muž plní kanystr před zničeným panelovým domem v Grozném.
Muž plní kanystr před zničeným panelovým domem v Grozném. | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

Fotograf Eduard Kornijenko se vydal do hlavního města Grozného, aby několik let po skončení krvavé války mezi ruskou armádou a čečenskými separatisty zjistil, jak se žije obyčejným lidem.

Prohlédněte si fotogalerii z hlavního města Čečenska

Ve zničeném městě postupně navštívil rodiny žijící ve sklepích zničených paneláků, ruskou vládou provozovaný jediný dům pro seniory ve městě, a také jediné středisko pro pomoc dětem postižených válkou v celém Čečensku.

Foto: Aktuálně.cz

I když ruská samospráva už kompletně hlavní město ovládá, bylo zprovozněno například mezinárodní letiště, přesto lidé žijí v domech se střechami zničenými granáty, bez přívodu elektřiny, tepla nebo vody.

Během dvou rusko-čečenských válek, které začaly v roce 1994 a 1998 bylo zabito nejméně 80 000 civilistů a několik desítek tisíc vojáků.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy