Na ulici už bez burky nebo nikábu. V Rakousku začal platit zákon, který zakazuje zahalování obličeje

Hana Vařáková Hana Vařáková
2. 10. 2017 11:41
Od začátku října platí v Rakousku nový zákon, který zakazuje mít zahalený obličej na veřejném místě. Týká se hlavně muslimek, které nosí burku nebo nikáb. Za určitých okolností se ale vztahuje i na nošení medicínských roušek nebo klaunských masek. Zákon vyvolal v zemi protesty. Podle kritiků se týká jen malého počtu lidí a ohrožuje tamní otevřenou společnost. Nesouhlasí s ním ani rakouský prezident. "Je právem každé ženy obléknout se, jak chce," tvrdí Alexander Van der Bellen.
Ženy v nikábu ve vídeňských ulicích.
Ženy v nikábu ve vídeňských ulicích. | Foto: Reuters

Vídeň - Od 1. října platí v Rakousku zákaz zahalování tváře.

Ženy tak pod hrozbou pokuty ve výši 150 eur (asi čtyři tisíce korun) nemohou vyjít na ulici v burce nebo nikábu.

Nová legislativa stanoví, že obličej ženy musí být na veřejnosti vidět od vlasů na čele po bradu.

Podle tamních zákonodárců hájí rakouské hodnoty. Je součástí většího balíku opatření, včetně například výuky němčiny, která mají přispět k integraci migrantů do rakouské společnosti.

Muslimské protesty

Muslimské skupiny ale proti zákonu protestují s tím, že burku či nikáb nosí jen malá menšina žen.

Podle serveru Quartz se zákaz týká jen asi 150 žen v zemi, což je 0,03 procenta rakouských muslimů a 0,002 procenta celé populace.

Carla Amina Bhagajátíová z Islámské náboženské obce v Rakousku uvedla, že "hrstka" zahalených žen ve Vídni, o kterých ví, je nyní "kriminalizována" a nucena zůstávat doma.

"Tato otevřená společnost je pokryteckým způsobem ohrožená svými vlastními hodnotami," citoval Bhagajátíovou britský list The Telegraph.

K odpůrcům "zahalovacího" zákona patří i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Ten prohlásil, že "je právem každé ženy obléknout se, jak chce".

Volby se blíží

Zákon začal vznikat loni v atmosféře rostoucího vlivu krajní pravice v Rakousku.

V prezidentských volbách se tehdy do druhého kola dostal kandidát pravicově populistické Svobodné strany rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, kde nakonec prohrál s kandidátem za Zelené Van der Bellenem.

Nová legislativa navíc vstupuje v platnost pouhé dva týdny před parlamentními volbami v Rakousku.

Podle průzkumů veřejného mínění se tamní krajní pravice FPÖ přetahuje o druhé místo se sociálními demokraty se ziskem kolem 25 procent hlasů.

Průzkumům zatím vévodí lidovci, kteří se pohybují kolem 33 procent hlasů.

Zákaz zahalování tváře na veřejnosti už platí ve Francii a Belgii. Částečný zákaz ve Španělsku, Nizozemsku, Itálii, Švýcarsku a Bulharsku.

Všude ale zasáhl do života jen malému počtu žen.

Například ve Francii se podle vládního dokumentu týká jen 1900 žen, které halí své tělo do burky. To je pouze 0,04 procenta francouzských muslimů a 0,003 procenta celé populace.

Boj o moc ve jménu náboženství spojuje dnešní války s těmi, které se v Evropě odehrávaly už před téměř čtyřmi sty lety. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy