Na ulici už bez burky nebo nikábu. V Rakousku začal platit zákon, který zakazuje zahalování obličeje

Hana Vařáková Hana Vařáková
2. 10. 2017 11:41
Od začátku října platí v Rakousku nový zákon, který zakazuje mít zahalený obličej na veřejném místě. Týká se hlavně muslimek, které nosí burku nebo nikáb. Za určitých okolností se ale vztahuje i na nošení medicínských roušek nebo klaunských masek. Zákon vyvolal v zemi protesty. Podle kritiků se týká jen malého počtu lidí a ohrožuje tamní otevřenou společnost. Nesouhlasí s ním ani rakouský prezident. "Je právem každé ženy obléknout se, jak chce," tvrdí Alexander Van der Bellen.
Ženy v nikábu ve vídeňských ulicích.
Ženy v nikábu ve vídeňských ulicích. | Foto: Reuters

Vídeň - Od 1. října platí v Rakousku zákaz zahalování tváře.

Ženy tak pod hrozbou pokuty ve výši 150 eur (asi čtyři tisíce korun) nemohou vyjít na ulici v burce nebo nikábu.

Nová legislativa stanoví, že obličej ženy musí být na veřejnosti vidět od vlasů na čele po bradu.

Podle tamních zákonodárců hájí rakouské hodnoty. Je součástí většího balíku opatření, včetně například výuky němčiny, která mají přispět k integraci migrantů do rakouské společnosti.

Muslimské protesty

Muslimské skupiny ale proti zákonu protestují s tím, že burku či nikáb nosí jen malá menšina žen.

Podle serveru Quartz se zákaz týká jen asi 150 žen v zemi, což je 0,03 procenta rakouských muslimů a 0,002 procenta celé populace.

Carla Amina Bhagajátíová z Islámské náboženské obce v Rakousku uvedla, že "hrstka" zahalených žen ve Vídni, o kterých ví, je nyní "kriminalizována" a nucena zůstávat doma.

"Tato otevřená společnost je pokryteckým způsobem ohrožená svými vlastními hodnotami," citoval Bhagajátíovou britský list The Telegraph.

K odpůrcům "zahalovacího" zákona patří i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Ten prohlásil, že "je právem každé ženy obléknout se, jak chce".

Volby se blíží

Zákon začal vznikat loni v atmosféře rostoucího vlivu krajní pravice v Rakousku.

V prezidentských volbách se tehdy do druhého kola dostal kandidát pravicově populistické Svobodné strany rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, kde nakonec prohrál s kandidátem za Zelené Van der Bellenem.

Nová legislativa navíc vstupuje v platnost pouhé dva týdny před parlamentními volbami v Rakousku.

Podle průzkumů veřejného mínění se tamní krajní pravice FPÖ přetahuje o druhé místo se sociálními demokraty se ziskem kolem 25 procent hlasů.

Průzkumům zatím vévodí lidovci, kteří se pohybují kolem 33 procent hlasů.

Zákaz zahalování tváře na veřejnosti už platí ve Francii a Belgii. Částečný zákaz ve Španělsku, Nizozemsku, Itálii, Švýcarsku a Bulharsku.

Všude ale zasáhl do života jen malému počtu žen.

Například ve Francii se podle vládního dokumentu týká jen 1900 žen, které halí své tělo do burky. To je pouze 0,04 procenta francouzských muslimů a 0,003 procenta celé populace.

Boj o moc ve jménu náboženství spojuje dnešní války s těmi, které se v Evropě odehrávaly už před téměř čtyřmi sty lety. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy