Muslimky slaví světový den hidžábu. Nechtějí, aby jim radikálové ukradli symbol

Na 1. února připadá Světový den hidžábu. Svátek zorganizovala už počtvrté v řadě bangladéšská imigrantka žijící v New Yorku, která byla podle svých slov terčem diskriminace právě kvůli tomu, že nosila hidžáb. Liberální muslimové ale spíš než oslavy jednoho kusu oděvu chtějí, aby ženy dostaly větší volnost ve výkladu koránu. Hidžáb na rozdíl od burky nebo nikábu nezakrývá tvář, ale jen vlasy žen. Z evropských zemí nejnověji plánuje zakázat burky Rakousko.
Obchod s hidžáby v indonéské Jakartě.
Obchod s hidžáby v indonéské Jakartě. | Foto: Reuters

New York – Už počtvrté v řadě se 1. února slaví Světový den hidžábu, nejběžnější pokrývky hlavy muslimských žen. Za nápadem stojí bangladéšská muslimka Nazma Khanová, která přišla do USA ve svých jedenácti letech a nyní žije v New Yorku.

Organizátorky vyzývají muslimky i nemuslimky, aby si v tento den vyzkoušely nošení zřejmě nejznámějšího symbolu islámské víry, který teď v západním světě vyvolává kontroverze.

Ženy mají na sociálních sítích sdílet svůj příběh a zkušenosti s nošením hidžábu. Ten na rozdíl od burky nebo nikábu nezakrývá tvář, ale jen vlasy žen.

Khanová na webové stránce své organizace píše, že kvůli nošení hidžábu byla jako dítě terčem diskriminace. Chce tak pomoci jiným dívkám, aby se nebály vyjádřit svou víru.

Liberální muslimové ale tvrdí, že místo aby se oslavoval jeden kus oblečení, měly by muslimské ženy získat právo interpretovat učení koránu o ženské cudnosti. A nenechat si pravidla diktovat od fundamentalistů.

Trump, Wilders i Le Penová

Například Rakousko se tento týden zavázalo, že přijme zákaz nošení burek a jiných pokrývek, které zakrývají obličej. Podobně jako v dalších evropských zemích vychází vstříc poptávce voličů. Ti ve stále větší míře podporují nacionalisticko-populistické strany, pro které je boj proti islámu a jeho symbolům jedním ze základních politických rysů.

Odpor proti skutečně či domněle rostoucí roli muslimů na Západě je součástí politické vlny, která vynesla do Bílého domu Donalda Trumpa. V letošních volbách v Evropě pak může pomoci například nizozemskému populistovi Geertu Wildersovi nebo ve Francii Marine Le Penové.

Le Penová, favoritka francouzských prezidentských voleb, chce také zakázat nošení hidžábu na veřejnosti – podobně jako židovské jarmulky.

Francie je mimochodem první evropskou zemí, která v roce 2011 zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, například pomocí burky. V Německu o zákazu burek mluví i kancléřka Angela Merkelová.

Spojené státy se nyní vyrovnávají s částečným zákazem vstupu příslušníků některých muslimských zemí. Podle průzkumu Pew Research Center je teď v této zemi nejvyšší míra protimuslimských verbálních i fyzických útoků od roku 2001, kdy teroristé zaútočili na Světové obchodní centrum v New Yorku a na Pentagon.

Odpor vůči muslimům roste s tím, jak islámští teroristé útočí na západní cíle – jako tomu bylo naposledy před Vánocemi v Berlíně. Hidžáb, který nezakrývá tvář, se stal nechtěným symbolem islámu.

V Česku vyvolal zájem soudní spor somálské studentky, která údajně kvůli nošení šátku na hlavě nemohla studovat střední školu. Soud ale minulý týden rozhodl, že Somálka se nikdy nestala studentkou školy, a tak nemohla být diskriminována.

Hidžáb je tak mírný náboženský projev, že ho regulovat nemusíme, říká ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy