V Bulharsku zavraždili novinářku Viktoriji Marinovovou. Psala o korupci v zemi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2018 20:50
Třicetiletou novinářku zbili a udusili zatím neznámí pachatelé. Věnovala se investigativní práci na případě podvodů s evropskými dotacemi, známém v Bulharsku jako "GP Gate".
Viktorija Marinovová.
Viktorija Marinovová. | Foto: Reuters

Ruse - Policie v severobulharském městě Ruse vyšetřuje vraždu mladé televizní reportérky regionální stanice TVN Viktorije Marinovové. Příčinou smrti byly údery do hlavy a dušení, místní úřady zatím oficiálně nepotvrdily, zda byla před smrtí znásilněna, jak uvedla některá média. 

Podle policie zatím není jasné ani to, zda šlo o náhodný, nebo předem plánovaný zločin, ale zatím se nezdá, že je spojený s prací oběti, informovala místní média. 

Vyšetřovatelé dosud pracují se všemi možnými verzemi spáchání brutální vraždy, citoval sdělení policie a prokuratury zpravodajský server Dunav Most. Mohlo jít o náhodně spáchaný, nebo plánovaný zločin, včetně možnosti spojení s prací novinářky. Tento motiv ale vyšetřovatelé zatím považují za málo pravděpodobný.

Podle zpravodajského serveru BalkanInsight vraždu Marinovové již odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Její představitel Harlem Désir zároveň naléhavě vyzval k "úplnému a pečlivému vyšetření" zločinu.

Viktorije Marinovová pracovala na případu známém jako GPGate. Zabývala se podezřením, že bulharské poradenské společnosti napojené na stavební skupinu GP uplácely a ovlivňovaly veřejné zakázky s cílem získat evropské dotace ve výši několika stovek milionů bulharských levů (jeden lev má hodnotu asi 13 českých korun). 

Podle investigativního serveru Bivol, se kterým Marinovová spolupracovala, byla mladá novinářka jedinou, která byla ochotná o případu mluvit na obrazovce. Nyní žádá Bivol podle svého twitterového účtu o policejní ochranu také pro další novináře. 

Organizace sdružující investigativní novináře OCCRP připomíná, že Marinovová je již třetím novinářem zavražděným v Evropě za poslední rok. Vloni v říjnu zemřela po výbuchu bomby maltská reportérka Daphne Cruanová Galiziová.

Letos v únoru byl zastřelen slovenský novinář Ján Kuciak se svou snoubenkou Martinou Kušnířovou. Policie již zjistila, že zločin byl spáchán v souvislosti s Kuciakovou novinářskou prací, a zadržela čtyři osoby, které se na vraždě podílely. Po prvotním objednavateli se ale ještě pátrá.

V neděli se do médií dostaly také zprávy o saudském opozičním novináři Džamálu Chášakdžím, kterého podle turecké policie Saúdové zavražidili na svém zastupitelském úřadu v Istanbulu. 

Video: Skutečného zadavatele Kuciakovy vraždy zatím neznáme. 

Zdá se, že policie má silné důkazy, kdy budeme znát skutečné zadavatele, ale nevíme. Překvapilo mě, že za vraždou stojí lidé, co tu žili s námi | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy