reklama
 
 

Objednavatel zaplatil za vraždu Kuciaka 1,8 milionu korun, řekl slovenský prokurátor

Aktualizováno 1. 10. 2018 12:53
"Důkazy, které máme k dispozici, jsou velmi silné," uvedl k zadrženým lidem generální prokurátor Jaromír Čižnár.

Bratislava - Objednavatel vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka zaplatil za její vykonání nejméně 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun). Uvedl to v pondělí dozorující prokurátor na tiskové konferenci. Podle něj objednavatel v hotovosti uhradil 50 tisíc eur; zbylých 20 tisíc představovalo odpuštění dluhu.

Slovenská policie vzala do vazby čtyři lidi v souvislosti s vraždou novináře a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Mezi nimi je podle prokuratury střelec, objednavatel, zprostředkovatel i pomocník. Z objednávky vraždy obvinili Alenu Zsuzsovou, střelcem měl být Tomáš Szabó, řidičem Miroslav Marček a Zoltán Andruskó zprostředkovatelem.

Kdo původně zadal zakázku Zsuzsové, policie zatím neví. Ani odkud měla žena vzít zmíněných 70 tisíc eur.

Prokurátor, který nechtěl uvést své jméno, potvrdil, že Andruskó spolupracuje s policií. "Rozhodl se akceptovat situaci, ve které se ocitl, a byl vstřícnější. Detaily neřeknu, je to stále předmětem vyšetřování," uvedl. Někteří ze čtveřice obviněných byli už v minulosti odsouzeni za jiné trestné činy.

Policie zopakovala, že vražda směřovala jen na novináře Kuciaka. Jeho snoubenka Kušnírová byla náhodnou obětí.

Policisté na místě, kde zadrželi podezřelé, zajistili zbraně, auta a mobil, který měli pachatelé použít při zločinu. Našli také náboj, který se shoduje se zásobníkem zbraně použité přímo při vraždě Kuciaka, uvedl ředitel Národní kriminální agentury (NAKA) Branislav Zurian.

"Důkazy, které máme k dispozici, jsou velmi silné a byly určitě důvodem k tomu, aby tyto čtyři osoby byly obviněné. Zatím je to ale stále jen ve stadiu obvinění a přehnaný optimismus není na místě," uvedl generální prokurátor Jaromír Čižnár. Odmítl však uvést detaily.

Kuciaka a Kušnírovou střelec zavraždil 21. února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vražda vyvolala největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce.

Video: Podívejte se na rozhovor s Kuciakovou kolegyní Pavlou Holcovou

Pořád věřím, že policisté chtějí vraždu objasnit, ale mohou tam být velké politické tlaky, možná už dávno vědí, kdo to udělal, říká Pavla Holcová | Video: DVTV, Martin Veselovský |  15:39

autoři: Zahraničí, ČTK | 1. 10. 2018 11:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama