Objednavatel zaplatil za vraždu Kuciaka 1,8 milionu korun, řekl slovenský prokurátor

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2018 12:53
"Důkazy, které máme k dispozici, jsou velmi silné," uvedl k zadrženým lidem generální prokurátor Jaromír Čižnár.
Foto: František Grossmann

Bratislava - Objednavatel vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka zaplatil za její vykonání nejméně 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun). Uvedl to v pondělí dozorující prokurátor na tiskové konferenci. Podle něj objednavatel v hotovosti uhradil 50 tisíc eur; zbylých 20 tisíc představovalo odpuštění dluhu.

Slovenská policie vzala do vazby čtyři lidi v souvislosti s vraždou novináře a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Mezi nimi je podle prokuratury střelec, objednavatel, zprostředkovatel i pomocník. Z objednávky vraždy obvinili Alenu Zsuzsovou, střelcem měl být Tomáš Szabó, řidičem Miroslav Marček a Zoltán Andruskó zprostředkovatelem.

Kdo původně zadal zakázku Zsuzsové, policie zatím neví. Ani odkud měla žena vzít zmíněných 70 tisíc eur.

Prokurátor, který nechtěl uvést své jméno, potvrdil, že Andruskó spolupracuje s policií. "Rozhodl se akceptovat situaci, ve které se ocitl, a byl vstřícnější. Detaily neřeknu, je to stále předmětem vyšetřování," uvedl. Někteří ze čtveřice obviněných byli už v minulosti odsouzeni za jiné trestné činy.

Policie zopakovala, že vražda směřovala jen na novináře Kuciaka. Jeho snoubenka Kušnírová byla náhodnou obětí.

Policisté na místě, kde zadrželi podezřelé, zajistili zbraně, auta a mobil, který měli pachatelé použít při zločinu. Našli také náboj, který se shoduje se zásobníkem zbraně použité přímo při vraždě Kuciaka, uvedl ředitel Národní kriminální agentury (NAKA) Branislav Zurian.

"Důkazy, které máme k dispozici, jsou velmi silné a byly určitě důvodem k tomu, aby tyto čtyři osoby byly obviněné. Zatím je to ale stále jen ve stadiu obvinění a přehnaný optimismus není na místě," uvedl generální prokurátor Jaromír Čižnár. Odmítl však uvést detaily.

Kuciaka a Kušnírovou střelec zavraždil 21. února v jejich domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Vražda vyvolala největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica. Policie i prokuratura dříve oznámily, že důvodem Kuciakovy vraždy byla jeho novinářská práce.

Video: Podívejte se na rozhovor s Kuciakovou kolegyní Pavlou Holcovou

Pořád věřím, že policisté chtějí vraždu objasnit, ale mohou tam být velké politické tlaky, možná už dávno vědí, kdo to udělal, říká Pavla Holcová | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy