V Bruselu roste nervozita z rozpočtu

ČTK, Red ZAH
21. 11. 2005 0:01
Brusel - V Evropské unii roste nervozita ohledně jejího rozpočtového výhledu na léta 2007 až 2013.
Straw vrátí na stůl otázku rozpočtu EU
Straw vrátí na stůl otázku rozpočtu EU | Foto: Aktuálně.cz

Britské předsednictví se pomalu blíží k závěru a na stole zatím stále není konkrétní návrh, na kterém by se pětadvacítka měla šanci shodnout. Britský ministr zahraničí Jack Straw si proto zřejmě při dnešním jednání v Bruselu vyslechne od svých kolegů poměrně ostrou kritiku.

Podle českého diplomata, kterého citovala ČTK, sílí pochybnosti o tom, zda Británie má ještě vůbec vůli dospět v prosinci k dohodě, nebo zda už předem připravuje půdu pro její odklad na jaro příštího roku.

Straw slíbil, že Británie předloží kompromisní návrh před 7. prosincem, kdy se mají ministři poradit na zvláštní schůzce, do té doby nebude nic.

Británie trvá na svém

Unie měla dohodu na dosah v červnu, kdy ji však Británie zmařila. Nastolila tehdy požadavek, aby jakékoli snížení její slevy z příspěvku do pokladny EU doprovázel závazek reformovat společnou zemědělskou politiku. Od té doby se na postoji Londýna nic nezměnilo, podle analytiků by se mohl naopak ještě zostřit poté, co se oslabilo vnitropolitické postavení premiéra Tonyho Blaira.

O co jde ve sporu o britskou slevu, ČTĚTE ZDE.

"Britové se v této věci nechovají vůbec jako předseda EU. Nepůsobí jako prostředník, naopak bezostyšně prosazují svůj národní zájem. Také to by mělo být Strawovi v pondělí vyčteno," sdělil nejmenovaný diplomat členské země.

Lucembursko předložilo v červnu kompromisní návrh, který počítal se sedmiletými příjmy a výdaji EU ve výši 871 miliard eur. Evropská komise ho tehdy považovala za příliš nízký, dnes však vyjadřuje obavy, aby Britové nepřišli s ještě úspornější variantou.

Barroso varuje před krizí

"Členské státy chtějí, aby unie dělala stále víc, ale když přijde na financování, zdráhají se za to zaplatit," řekl minulý týden předseda Evropské komise José Barroso. Varoval, že neschopnost se domluvit o rozpočtu v prosinci uvrhne unii "do skutečné krize".

Pokud by se EU dohodla až napřesrok, vedlo by to k velkému odkladu čerpání z fondů EU pro chudší země jako je Česko, v letech 2007-8 by se projekty teprve rozjížděly a jejich financování by se nahustilo do dalších let, což by vyvolalo značné problémy.

Může se ovšem také stát, že se EU nedohodne vůbec. V takovém případě by hospodařila jen s ročními rozpočty bez možnosti víceletého plánování, což by pro nováčky bylo finančně krajně nepříznivé.

 

Právě se děje

Další zprávy