V Belgii podstoupil eutanazii první nezletilý, sám o ni požádal lékaře

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2016 16:57
Belgické království je jedinou zemí světa, která povoluje eutanazii nezletilým, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. První případ dětské eutanazie se udál ve Vlámsku. Šlo o sedmnáctiletého nezletilého, který podle lékařů trpěl v poslední fázi nevyléčitelné nemoci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - V Belgii zemřel při asistované sebevraždě první nezletilý pacient.

"Naštěstí je jen velmi málo dětí, které připadají v úvahu. To ale neznamená, že bychom jim měli odpírat právo na důstojnou smrt," řekl předseda belgické Federální komise pro kontrolu a posouzení eutanazie Wim Distelmans, který první dětskou eutanazii potvrdil vlámskému deníku Het Nieuwsblad.

Známo je pouze to, že šlo o 17letého nezletilce, který podle lékařů trpěl v poslední fázi nevyléčitelné nemoci.

Belgické království je jedinou zemí světa, která povoluje eutanazii nezletilým, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí a rozhodnou se tímto způsobem zkrátit své utrpení.

Příslušný zákon platí od roku 2014 a nezletilý pacient musí o asistovanou sebevraždu sám požádat. Případ poté posoudí lékařský tým a jeden nezávislý psycholog. Souhlas musejí dát také rodiče nemocného.

Navrhovatelé zákona se odvolávali na přání některých belgických lékařů a zdravotníků, kteří se setkávali s "nesnesitelnou bolestí" u některých dětí. Nezletilí nemocní smějí žádat o eutanazii i v Nizozemsku, ale zde až od věku 12 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy