V Bavorsku zmizí do dvaceti let pět ze šesti ledovců

Radim Klekner Radim Klekner
7. 7. 2012 23:40
Od roku 1820 ztratily bavorské ledovce téměř devadesát procent své rozlohy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: bouldergear.com

Mnichov - Už příští generace bude o jarním lyžování na severoalpských svazích vědět jen díky foto- a videodokumentaci pořízené jejich otci a dědy. Podle ministerstva životního prostředí v Mnichově zmizí totiž v následujících dvaceti až třiceti letech kompletně pět ze šesti zbývajících ledovců v bavorských Alpách.

Tak rychle postupuje globální oteplování, tak neúprosně stoupají teploty a mizí led z míst, na nichž se v uplynulých desetiletích udržel i přes letní měsíce.

Podle zprávy předložené bavorským ministerstvem stoupla teplota v německých Alpách za posledních sto padesát let o dva stupně Celsia. To je takřka jednou tolik, než činí celosvětový průměr.

Podle ministra životního prostředí za konzervativní Křesťansko-sociální unii (CSU) Marcela Hubera navíc hrozí, že v příštích devadesáti letech stoupnou teploty v dané oblasti o tři až šest stupňů.

Celková plocha bavorských ledovců se oproti roku 1820 zmenšila o téměř 90 procent, ačkoliv největší úbytky byly zaznamenány v posledních třiceti letech. Před dvěma stoletími se ledovce v Bavorsku rozkládaly na území o rozloze čtyř kilometrů čtverečních, dnes je to jen 0,7 km2.

Jediným ledovcem, který má šanci přežít rok 2040, je podle Hubera Höllentalferner na severní stěně nejvyšší německé hory Zugspitze, tyčící se do výše 2962 metrů. Jistou naději má ještě severní část Schneefelderu, jižní jazyk však beze stopy zmizí již za několik let.

Nejen větrníky na pobřeží 

Totéž platí pro ledovce ve východněji položených Berchtesgadenských Alpách.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: BASS

"Spodní část ledovců Blaueis a Watzmanngletcher zmizí v příštích letech," stojí ve zprávě bavorského ministerstva, z níž cituje deník Augsburger Allgemeine. Ještě v roce 2007 měly oba ledovce tloušťku okolo 15 metrů, od té doby ale každým rokem jeden metr síly ledu ztratily. V roce 2020 z nich tak zřejmě nezbude zhola nic.

Bavorsko je rozhodnuto investovat v příštích pěti letech do ochrany klimatu a přechodu na obnovitelné zdroje energie jednu miliardu eur. Další peníze pak požaduje od spolkové vlády.

"Spolková republika by se neměla starat jen o svá pobřeží, Alpy jsou také místem, za které je zapotřebí se finančně zasazovat," prohlásil Huber v narážce na větrné elektrárny na pobřeží Severního moře, mohutně dotované vládou v Berlíně.

CSU, která v Bavorsku vládne nepřetržitě od druhé světové války, čelí ale sama kritice opoziční SPD. Podle sociálnědemokratického experta pro otázky ochrany životního prostředí Ludwiga Wörnera nestačí pro to, aby se zastavil úbytek ledovců v Alpách, jen "nasazovat čím dál více sněžných děl".

Zelení zase poukazují na to, že je zapotřebí změnit také dopravní politiku a pouštět do vysokohorského prostředí méně aut.

Pro debatu okolo globálního oteplování je však klíčové, že se do ní na stejné straně barikády, na níž stojí Zelení, čím dál silněji zapojuje právě CSU, která v minulosti nezřídka zastupovala zájmy těch, kdo změny klimatu a jeho dopad na přírodu a životní prostředí popírají.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy