Rangún - Po sobotním sesuvu půdy v dolu na těžbu jadeitu na severu Barmy se pohřešuje několik desítek lidí. Jde již o druhé vážné neštěstí tohoto druhu během krátké doby.
Podle listu Bangkok Post se od pátku, kdy se neštěstí stalo, zatím našla těla pěti lidí. "Záchranáři začali svou práci. Pátráme po tělech a zatím jsme jich našli pět. Svědci říkají, že se pohřešuje až 50 osob," řekl bangkockému listu Tin Schwei Myin z města Pchakan, u nějž se důl nachází.
V oblasti Pchakanu, který leží v Kačjinském státě, se těží 90 procent světové produkce jadeitu, po němž je velká poptávka zejména v Číně. Operuje zde zhruba 800 důlních společností, z nichž deset největších je v čínských rukou.
V minulých měsících začaly vznikat v kopcích na severu Barmy narychlo nové doly. Firmy se totiž snaží vytěžit co nejvíce suroviny ještě předtím, než se příští rok moci ujme nová vláda, která chce zpřísnit podmínky v dolech na jadeit. Tato nová těžební horečka vytlačuje místní vesničany z jejich domovů. Vznikají také velké skládky hlušiny a právě sesuv jedné z nich je příčinou pátečního neštěstí.
New deadly landslide hits #Myanmar jade mine https://t.co/LLx7KbycSz pic.twitter.com/KgRZsu7mME
— The Straits Times (@STcom) December 26, 2015
Oblast páteční katastrofy je vyhlášená jako jedno z nejlepších nalezišť jadeitu nejvyšší kvality za několik miliard dolarů ročně. Podle mezinárodní organizace Global Witness většina zisku z prodeje barmského jadeitu, který loni dosáhl odhadem 31 miliard dolarů (787,3 miliardy Kč), ale putuje společnostem a osobám provázaným s předáky někdejší vojenské vlády.
Oblast Pchakan tak zůstává nadále chudá a místní lidé riskují život hledáním jadeitu ve vytěžené odpadové hornině u rozsáhlých důlních komplexů. V loňském roce byly při této činnosti zmrzačeny či zabity desítky lidí.