Pašinjanova strana zaznamenala jednoznačné volební vítězství navzdory tomu, že v době její vlády utrpěla arménská vojska porážku ve válce o Náhorní Karabach.
Hlavní Pašinjanův soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana, získala 21,04 procenta hlasů. Kočarjan už ale výsledky voleb, které po sečtení hlasů ze všech 2008 hlasovacích míst zveřejnila v Jerevanu ústřední volební komise, neuznal a hodlá se obrátit na ústavní soud. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.
Ústřední volební komise ústy svého předsedy Tigrana Mukučjana oznámila, že Pašinjanova strana získala dostatek hlasů, aby mohla sama zformovat vládní kabinet. Podle Mukučjana to arménská ústava umožňuje straně, které ve volbách získá alespoň 54 procent, ovšem poslaneckých mandátů.
Hlasy na poslanecká křesla sice dosud přepočteny nebyly, podle šéfa komise se však Pašinjanova strana přes kýžený práh v počtu mandátů dostane.
U jedné z volebních místností v Araratském okrese zazněly výstřely, napsala dnes agentura Interfax s odvoláním na arménskou policii, podle níž se střílelo z plynové pistole během incidentu mezi představiteli dvou politických uskupení. Policie zbraň zabavila, uvedla agentura, která informovala rovněž o incidentu týkajícím se politika Armana Babadžanjana. Tento lídr jednoho z politických bloků ohlásil, že na jeho vůz někdo střílel. Policie případ vyšetřuje.
"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," uvedl Pašinjan v komentáři zveřejněném na Facebooku.
"Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi, a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.
Arménská aliance exprezidenta Kočarjana podle tiskových agentur označila výsledky za sporné a nebudící důvěru. "Hlavním důvodem nedůvěry jsou stovky signálů z různých volebních místností, což svědčí o systematickém a dříve naplánovaném falšování výsledků voleb. Dokud všechny problematické otázky nebudou objasněny a pochyby vyvráceny, koalice neuzná výsledky voleb," zdůraznila v prohlášení.
Nedělní hlasování mělo ukončit politickou krizi, která v zemi propukla po prohrané loňské válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.
Průzkumy veřejného mínění před volbami naznačovaly, že strana současného premiéra Nikola Pašinjana i uskupení bývalého prezidenta Roberta Kočarjana mají prakticky vyrovnané šance.
Pašinjan se ocitl pod silným tlakem, aby rezignoval po loňské porážce v konfliktu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. V arménských rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky.
Pašinjan podepsání dohody hájí tím, že to byl jediný krok, jenž zabránil tomu, aby Ázerbájdžán dostal pod kontrolu celou oblast a zemřelo více lidí. V Arménii však vypukly protivládní protesty a opozice od té doby volala po premiérově demisi. V březnu šéf arménské vlády oznámil předčasné volby.