V africké justici bují korupce, Evropa je nejčistší

lem
24. 5. 2007 17:15
V Africe dává úplatek soudcům každý pátý člověk

Londýn - Proč platit advokáta, když si můžete koupit soudce? Motto, které prý vystihuje situaci v keňském soudnictví, platí pro celou Afriku.

Výjimkou je pouze Jihoafrická republika, která se po vzoru Západu rozhodla nezávislost soudců tvrdě bránit trestáním pokušitelů.

Podle dnes zveřejněné zprávy k aktuálnímu Globálnímu korupčnímu barometru, který každoročně sestavuje Transparency International (TI), zaplatilo v Africe úplatek celých 21 procent lidí, kteří se do styku se soudy v loňském roce dostali. 

Korupce a moc politiků

Důvodů je hned několik.

Africká demokracie nedosahuje západních standardů, soudci jsou nedostatečně placeni a na jejich rozhodování má vliv také moc politiků.

Britská zpravodajská stanice BBC na neutěšený stav v africkém soudnictví před nedávnem upozornila svou reportáží z Demokratické republiky Kongo.

Jak se ukázalo, tamní soudci nedostávají stálý plat, ale pouze příspěvek ve výši 100 dolarů měsíčně. Není proto divu, že braní úplatků je pro ně téměř nutností.

Soudci v Ugandě zase vstoupili do stávky. Požadovali nezávislost soudů a menší vliv politiků.

O mnoho lepší není podle TI ani situace v Latinské Americe, kde o zkorumpovanosti soudců nepochybuje většina obyvatelstva.

Nejkritičtější je situace v Peru. Tam soudům nevěří 80 procent dotázaných.

Evropa je "nejspravedlivější"

Ze všeho nejlépe zpráva hodnotila situaci v Evropské unii. 

S korupcí soudců se zde setkalo pouze jedno procento dotázaných a například ve skandinávských zemích podle odpovědí respondentů téměř neexistuje.

Americká justice je údajně zkorumpovanější než ta evropská
Americká justice je údajně zkorumpovanější než ta evropská | Foto: Reuters

O něco horší je to v balkánských zemích a bývalých republikách Sovětského svazu, ale i zde je korupce soudců tvrdě trestána.

Například Rusku ovšem zpráva vytýká, že "politikové příliš uplatňují svoji moc vůči soudnictví".

Obecně jsou však poměry v evropském soudnictví optimističtější než ve Spojených státech, kde úplatek zaplatí dvě procenta dotázaných osob.

Transparency International ve své zprávě předkládá i konkrétní doporučení pro všechny aktéry (soudce, politiky, média, občanskou společnost atd.), jak pokračující korupci v soudnictví čelit.  

Recept je zdánlivě jednoduchý - klíčem je pochopitelně respektování nezávislosti soudců. V mnoha částech světa ale tento koncept zatlačují do pozadí partikulární zájmy mocných hráčů.

 

Právě se děje

Další zprávy