Mečiar chystá ránu boji s korupcí

Tomáš Fránek
18. 8. 2006 15:48
Bratislava - Jednomu z pilířů boje proti organizovanému zločinu a korupci na Slovensku, Speciálnímu soudu a Úřadu speciální prokuratury, hrozí zrušení.

Ministerstvo spravedlnosti vedené Štefanem Harabinem, kterého do funkce dosadilo Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko, už připravilo návrh zákona, který s rušením těchto dvou speciálních institucí po necelém roce jejich fungování počítá.

Tedy přesně tak, jak si přejí šéfové dvou menších koaličních stran, Ján Slota ze Slovenské národní strany a Vladimír Mečiar. 
Speciální soud a prokuratura už přitom podle odborníků prokázaly svůj význam a účinnost v boji s organizovaným zločinem v zemi.

Největší úlovek - gang kyselinářů

Například ze zprávy o činnosti prokuratury za rok 2005 vyplývá, že speciální úřad se stal jedním z nejdůležitějších článků v boji proti nejzávažnější trestné činnosti.

"V boji proti korupci se dosáhlo pozoruhodných výsledků. Lidé sami podávají trestní oznámení na zkorumpované úředníky, policisty, soudce nebo lékaře," je napsáno ve zprávě.

Soudci Speciálního soudu už například rozhodli kauzu gangu kyselinářů, který okradl stát na daních o dvě stě milionů slovenských korun, likvidoval nepohodlné podnikatele a jejich těla nechal rozpouštět v kyselině.

Fico zatím mlčí

Začal také posuzovat krach nebankovních finančních institucí, v nichž stovky tisíc Slováků nechaly desítky miliard korun.
 
Podle předsedy Speciálního soudu Igora Králika bude zrušení soudu znamenat to, že se v zemi znovu otevřou dveře korupci a organizovanému zločinu.

"Je to krok zpět pro stát a jeho občany," uvedl Králik, který se už kvůli nestandardním krokům ministra spravedlnosti Harabina při kontrole práce soudu obrátil na premiéra Roberta Fica. Ten ale zasáhnout zatím nechce.

Premiér a šéf Smeru Robert Fico se zatím k záměru zrušit antikorupční soud nevyjádřil.
Premiér a šéf Smeru Robert Fico se zatím k záměru zrušit antikorupční soud nevyjádřil. | Foto: Ludvík Hradilek

Máte vysoké platy, říká ministr

Ministr spravedlnosti Harabin uvedl, že by soud měl fungovat jenom na okresní úrovni, kritizoval jeho malou výkonnost a také nadstandardní podmínky a platy. Ty jsou čtyřnásobné proti jiným soudcům a dosahují dvě stě tisíc slovenských korun.

Soudci Speciálního soudu a prokurátoři pracují za jiných podmínek než jejich kolegové. Mají nárok na vlastní ochranku, v soudních síních jsou umístěna speciální skla a jsou zabezpečeny proti odposlechům.

Celá budova soudu v Pezinku nedaleko Bratislavy má okna ze speciálně tvrzeného, z venku neprůhledného skla, které nejde prostřelit. Jednací místnosti jsou vybaveny mikrofony a digitálními záznamníky umožňujícími okamžité přehrávání záznamů v průběhu líčení a automatické archivování všech dat

Opozice bije na poplach

Bývalý ministr spravedlnosti Daniel Lipšic, který zřízení těchto speciálních institucí prosadil, už vyzval ke sjednocení opozice a zamítnutí návrhu na zrušení. "V boji s mafií nemůže zůstat nikdo neutrální," uvedl Lipšic.

Pro to, zda budou dál Speciální soud a prokuratura fungovat a jak, tak bude rozhodující postoj Ficova Smeru. Samotný Fico vznik těchto institucí příliš nevítal, podle ministra vnitra a místopředsedy Smeru Roberta Kaliňáka bude pro stanovisko strany rozhodující výsledek auditu.

Boj o policii a tajnou službu

Boj o zachování Speciálního soudu a Úřadu speciální prokuratury je dalším sporem o fungování bezpečnostních složek a justice v zemi po nástupu vlády Roberta Fica.

Rozruch už vyvolalo odvolání policejního víceprezidenta Jaroslava Spišiaka, přezdívaného kvůli postoji k organizovanému zločinu slovenským "Cattanim". Spišiaka označil respektovaný časopis Týždeň za jednu z nejvlivnějších osob pomečiarovského období na Slovensku.

A i mezi vládními stranami se nyní bojuje o vliv ve Slovenské informační službě (SIS). Vladimír Mečiar totiž chce do vedení tajné služby prosadit Igora Urbana.

Ten ale šéfoval parlamentnímu výboru na kontrolu tajné služby v době, kdy se měla SIS podílet na únosu syna prezidenta Michala Kováče nebo vraždě bývalého policisty Roberta Remiáše.

Jmenování Urbana zatím zablokoval Smer, jde o první vážnější konflikt ve vládní koalici.

 

Právě se děje

Další zprávy