V Africe to vře, protivládní protesty jsou na spadnutí

ČTK ČTK
21. 12. 2011 9:17
Nebezpečně výbušná je situace zejména v Súdánu, Zimbabwe a Somálsku
Inspirují arabské revoluce zbytek černého kontinentu?
Inspirují arabské revoluce zbytek černého kontinentu? | Foto: Reuters

Kapské Město/Addis Abeba - Nezaměstnaní mladí lidé, zkorumpované elity a dlouholetí despotové: v mnoha afrických státech kvasí výbušná směs, která vyvolala revoluce v arabském světě.

Nebezpečně to vře především v Zimbabwe, v říši 87letého Roberta Mugabeho. Neklidný rok 2012 ale předpovídají analytici celému černému kontinentu, napsala agentura DPA.

Na severu Afriky smetly letos demokratické bouře tři režimy - v Tunisu, Káhiře a Tripolisu. Po arabském jaru doufají teď i mnozí Afričané v převrat ve svých zemích. Vyhlídka na rok 2012 skutečně musí dělat starosti některým vládcům ve zhruba dvou desítkách autoritativně vedených, většinou hluboce zkorumpovaných států jižně od Sahary.

Mnohé naznačuje, že příští rok bude na černém kontinentu neklidný. Koneckonců se má asi ve 30 volbách rozhodovat o nových parlamentech a prezidentech. V zemích jako Keňa, Zimbabwe, Angola nebo Madagaskar pak podle zkušeností hrozí ostré, často krvavé střety.

Už teď to vře především v Zimbabwe, kde by volby mohly ohrozit dlouholetou vládu 87letého Roberta Mugabeho. Téměř denně jsou tam hlášeny násilné přepady. Mugabeho rival Morgan Tsvangirai si stěžuje na "neustálé porušování lidských práv". Stejná, nebo podobná situace je v mnoha dalších zemích na kontinentě.

Málokdo v Africe věří, že v krizových regionech, jakými jsou Súdán, Somálsko nebo Kongo, brzy zavládne mír. K tomu nadále pokračují ve svých aktivitách islámské teroristické organizace jako odnož Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM) nebo radikální islámská sekta Boko Haram v Nigérii.

Foto: Aktuálně.cz

Nebezpečí války hrozí především mezi kmenovým Súdánem s hlavním městem Chartúmem a od července nezávislým Jižním Súdánem. Obě země si nárokují právo na pohraniční regiony bohaté na ropu.

"Tamní situace dosáhla nebezpečného bodu poté, co Chartúm prohlásil, že je připraven kvůli těmto hraničním oblastem jít do války," řekla ředitelka afrického odboru Mezinárodní krizové skupiny (ICG) Comfort Erová.

Také krvavý konflikt v západosúdánské oblasti Dárfúr je "velmi vzdálen usmíření", poukázala expertka na africkou problematiku z heidelberského Ústavu pro mezinárodní výzkum konfliktů (HIIK) Natalie Hoffmannová.

Klidu podle všeho nedojde ani Somálsko. Už přes 20 let neexistuje v této zemi mimo hlavní město Mogadišo fungující ústřední vláda. Občanská válka a hladomor trápí obyvatelstvo. Na dominanci radikálních islámských milicí Šabáb v mnoha částech Somálska nic nezměnila ani intervence keňských jednotek na jihu - hrozí ale eskalace střetů.

Vyhrocení situace se ICG obává také ve východoafrickém Burundi, kde vláda nemilosrdně potlačuje opozici. Konec nepokojů není podle všeho v dohledu ani v Konžské demokratické republice, kde k uklidnění země sotva přispělo nedávné sporné volební vítězství prezidenta Josepha Kabily. V nejlidnatější africké zemi Nigérii to vře kvůli ohromným sociálním problémům, etnickému a náboženskému napětí a dezolátnímu státnímu aparátu.

 

Právě se děje

Další zprávy