Souhrn nejdůležitějších událostí:
Při izraelském bombardování Pásma Gazy zemřelo od 7. října 4137 lidí a přes 13 tisíc bylo zraněno, uvedly podle deníku Haarec palestinské úřady v Gaze.
Generální tajemník OSN António Guterres přicestoval k přechodu Rafáh mezi Egyptem a Pásmem Gazy, vyzval k okamžité humanitární pomoci, informuje agentura AFP.
Ve městě Gaze byl v noci na dnešek při ostřelování zničen pravoslavný kostel, v němž se před izraelským bombardováním Pásma Gazy zřejmě skrýval dosud nejasný počet Palestinců. Pravoslavný jeruzalémský patriarchát útok odsoudil, ale neuvedl, kolik obětí si vyžádal, informovala televize CNN. Podle palestinského hnutí Hamás dnes oznámilo, že při zásahu kostela v Gaze zemřelo 18 palestinských křesťanů a že v kostele se skrývalo nejméně 500 křesťanů a muslimů. Izraelská armáda k tomu sdělila, že zprávy ověřuje.
Kdykoliv Hizballáh vypálí z Libanonu přes hranici k nám, odpovíme stejně. Uvedl to v Tel Avivu mluvčí izraelské armády.
První dodávky humanitární pomoci dorazí do Gazy z Egypta zřejmě v sobotu, uvedla OSN.
Stanový tábor na jihu Pásma Gazy pro ty, kteří uprchli ze severu.
Humanitární pomoc pro obyvatele Gazy na letišti al-Aríš v Egyptě.
Dvě rakety odpálené z Gazy dopadly na izraelské město Sderot.
Osmdesát procent Izraelců si myslí, že by izraelský premiér Benjamin Netanjahu měl přijmout zodpovědnost za selhání vlády, tajných služeb a bezpečnostních složek, které podle nich přispělo k překvapivému a bezprecedentnímu útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Vyplývá to z průzkumu deníku Maariv, o němž dnes informoval server The Times of Israel (ToI). Pro pozemní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem, o které se stále více spekuluje, se v průzkumu vyslovilo 65 procent dotazovaných, 21 procent ji nepodporuje.
Jak to nyní vypadá v Pásmu Gazy?
Dnes v noci ostřelovala v Pásmu Gazy izraelská armáda přes sto cílů, uvedl dnes její mluvčí. Podle něj při tom zabila člena námořních jednotek Hamásu, který se účastnil operace proti Izraeli ze 7. října. Další noční úder byl zaměřen na skupinu Hamásu, která ostřeluje izraelské území. Izraelská armáda uvedla, že v noci zničila i další podzemní tunely a sklad zbraní v Pásmu Gazy.
Zasažena byla podle serveru The Times of Israel také mešita v Gaze, v níž Hamás podle izraelské armády skrýval zbraně a používal ji jako základnu a pozorovací stanoviště.
Palestinské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že v uprchlickém táboře Núr Šams nedaleko města Tulkarm na okupovaném Západním břehu zemřelo ve čtvrtek 13 lidí, včetně pěti dětí po úderu izraelské armády. Podle deníku Hamás byl ve čtvrtek při střetech v této oblasti zabit také člen pohraniční policie. Izraelská armáda oznámila, že ve čtvrtek v oblasti dronem zasáhla skupinu ozbrojenců.
Palestinské úřady podle agentury Reuters uvedly, že při izraelském bombardování palestinského tábora na Západním břehu zemřelo 13 lidí, včetně pěti dětí.
Írán vyzval muslimské země, aby uvalily ropné embargo na Izrael. Židovský stát by však v takovém případě měl na celosvětovém trhu dostatek možností, jak takové opatření překonat, napsala agentura Bloomberg. Dopad kroku by závisel na tom, jak by se k embargu postavily Kazachstán a Ázerbájdžán. Palčivějším problémem ohledně dovozu ropy je stav přístavů během konfliktu.
Izrael nařídil evakuaci města Kirjat Šmona u libanonské hranice po přestřelkách mezi izraelskými vojáky a ozbrojenci v Libanonu, uvádí Reuters.
Americký prezident Joe Biden v projevu k národu oznámil, že v pátek zašle Kongresu žádost o navýšení rozpočtu na pomoc Ukrajině a Izraeli.
Hamás a ruský prezident Vladimir Putin mají společné to, že chtějí zničit sousední demokracii, uvedl americký prezident Joe Biden v projevu.
Palestinské islamistické hnutí Hamás uvedlo, že Izrael zasáhl pravoslavný kostel ve městě Gaza, kde se před bombardováním skrývali křesťané. Podle Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne, úder způsobil rozsáhlé škody a vyžádal si mnoho obětí. Agentura Reuters píše, že zasažení kostela nebyla schopna nezávisle ověřit. Izrael incident nekomentoval. Zpravodajský web BBC naopak píše, že se mu podařilo ověřit snímek zachycující poškození kostela. Podle televize al-Džazíra při zásahu zahynulo osm lidí, včetně žen a dětí.
Riziko regionálního rozšíření války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás je "reálné", dialog mezi Izraelem a jeho sousedy proto musí pokračovat. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v americkém konzervativním výzkumném ústavu Hudson Institute. "Viděli jsme, jak se arabské ulice v celém regionu naplnily hněvem. Takže riziko regionálního rozšíření je reálné," řekla von der Leyenová.
Americká loď v severním Rudém moři sestřelila tři střely a několik dronů, které mohly mířit na Izrael, uvedl podle agentury Reuters Pentagon.
Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, kde působí američtí a další zahraniční vojáci, se dnes večer stala terčem raketového a dronového útoku, píše agentura Reuters s odkazem na dva bezpečnostní zdroje. Uvnitř základny podle nich bylo slyšet několik explozí. Základna Ajn al-Asad se nachází v provincii Anbár v západním Iráku. Bližší podrobnosti v tuto chvíli nejsou k dispozici.
Bývalý šéf Hamásu Chálid Mišál dnes uvedl, že skupina zadržuje jako rukojmí několik izraelských vojáků, píše agentura Reuters. Podle Mišála jich je dost na to, aby bylo možné vyjednat propuštění všech Palestinců vězněných v Izraeli. Dříve Mišál uvedl, že mezi rukojmími jsou vysoce postavení příslušníci divize sloužící u hranice s Pásmem Gazy a že Hamás usiluje o propuštění více než 6000 palestinských vězňů v Izraeli.
Neutajovaná zpráva amerických zpravodajských služeb, s níž se seznámil Reuters, odhaduje, že výbuch v nemocnici v Gaze si vyžádal 100 až 300 obětí.
Při izraelském bombardování palestinského Pásma Gazy zemřelo 16 palestinských novinářů. Informovala o tom dnes agentura AFP, která se odvolává na sdružení palestinských novinářů. Americká nevládní organizace Výbor na ochranu novinářů (CPJ) dnes uvedla, že má informace o nejméně 19 mrtvých, osmi zraněných a třech pohřešovaných žurnalistech.
Mezi 203 rukojmími unesenými Hamásem do Gazy je asi 30 dětí a mladých lidí. Dalších až 200 osob se po útoku Hamásu ze 7. října podle armády pohřešuje.
USA, Británie a Německo vyzvaly své občany, aby opustili Libanon. Důvodem je situace na jihu země, kde se vzájemně ostřelují Izrael a hnutí Hizballáh.
Izraelský ministr obrany Galant dnes řekl vojákům shromážděným u Pásma Gazy, že brzy uvidí obléhané palestinské území zevnitř, píše Reuters.
Španělské předsednictví Evropské unie dnes kvůli situaci na Blízkém východě v plném rozsahu aktivovalo unijní krizový mechanismus. Rada Evropské unie to oznámila v tiskové zprávě. Mechanismus se zkratkou IPCR propojuje unijní instituce, vlády členských zemí a další aktéry a umožňuje lepší výměnu informací a urychlenou koordinaci politické reakce.
Egyptská média s odkazem na neupřesněné zdroje uvedla, že Rafáh se otevře v pátek, aniž by sdělila podrobnosti o pomoci, která jím projede. V noci na dnešek americký prezident Joe Biden oznámil, že egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí souhlasil s tím, že přes Rafáh projede do Pásma Gazy 20 kamionů s humanitární pomocí. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že tento počet považuje za zcela nedostatečný.
Hraniční přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem v pátek otevře, aby umožnil průjezd humanitární pomoci na palestinské území, které je již 13 dní pod palbou izraelské armády. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na egyptská média. Izrael dříve oznámil, že nebude bránit vstupu humanitární pomoci na palestinské území z Egypta. Podle agentury Reuters dnes byly přes přechod Rafáh do Pásma Gazy poslány stroje na opravu silnic, aby usnadnily převoz dodávek uskladněných na Sinajském poloostrově.
Při izraelském bombardování Pásma Gazy zemřelo od 7. října už 3785 Palestinců, včetně nejméně 1524 dětí, uvedly dnes podle agentury AFP úřady v Gaze vedené radikálním islamistickým hnutím Hamás. Ve středu informovalo palestinské ministerstvo zdravotnictví vedené Hamásem o 3478 obětech izraelského bombardování. Počet zraněných se k dnešku zvýšil asi o 400 na 12 493.
Při prodlužování konfliktu na Blízkém východě hrozí dopady v podobě růstu cen energií či nelegální migrace. I na to se musí stát připravit, řekl Fiala
Demonstrace na podporu Palestinců v Alžíru.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a jordánský král Abdalláh společně z Káhiry vyzvali k okamžitému zastavení války v Gaze a odsoudili Izrael za uplatňování kolektivního trestu. Oba státníci se také znovu vyslovili proti přijetí palestinských uprchlíků z Pásma Gazy ve svých zemích.
Europoslanci schválili usnesení odsuzující útoky Hamásu na Izrael a uznali právo Izraele na sebeobranu. Zároveň se shodli, že je potřeba posílit humanitární pomoc Pásmu Gazy, kde se nacházejí přes dva miliony Palestinců. Podle europoslanců je ovšem nutné zajistit, aby unijní podporu nezneužíval Hamás.
Hizballáh se přihlásil k odpálení protitankové střely na kibuc Manara v severním Izraeli. Armáda odpověděla dělostřeleckou palbou.
České republice žádné bezprostřední nebezpečí v souvislosti s děním v Izraeli nehrozí, nezvýšilo se riziko teroristického útoku, uvedl premiér Petr Fiala po schůzce bezpečnostní rady.
Izraelský ministr obrany Joav Galant nepřímo přiznal díl zodpovědnosti za to, že armáda nedokázala zabránit útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Napsal to server The Times of Israel a server izraelské televize i24NEWS.
"Jsem zodpovědný za obranný systém. Byl jsem za něj zodpovědný i v posledních dvou týdnech, dokonce i při těžkých incidentech, a jsem zodpovědný za to, že dovedu zemi k vítězství v této bitvě," řekl Galant při návštěvě vojáků na jihu Izraele u hranic s Pásmem Gazy.
Velvyslanectví USA v Bejrútu vyzvalo americké občany, aby raději opustili Libanon. Ke stejnému kroku už dříve vyzvalo Čechy, pobývající v Libanonu, české ministerstvo zahraničí.
Následky izraelského útoku na jih Pásma Gazy.
Při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října zemřelo 28 francouzských občanů. Dalších sedm je stále nezvěstných. O aktuální bilanci francouzských obětí dnes podle agentury Reuters informovalo francouzské ministerstvo zahraničí na pravidelném brífinku.
Propalestinští demonstranti v Bangladéši s figurínou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Dav lidí poškodil při středeční protiizraelské demonstraci historickou synagogu ve městě Hamah v Tunisku.
Izrael aktualizoval počet svých občanů, unesených v sobotu 7. října Hamásem do Pásma Gazy, na 203.
Pozice izraelského dělostřelectva u hranice s Libanonem.
Ozbrojenci Hamásu během krvavého přepadení jižního Izraele 7. října pravděpodobně používali také zbraně severokorejské výroby. Vyplývá to z videozáznamu zveřejněného samotnými útočníky a také ze snímků zbraní, které Hamásu zabavila izraelská armáda, napsal zpravodajský server The Times of Israel (ToI). Pchjongjang popírá, že by zbraně tomuto radikálnímu palestinskému hnutí prodával.
Izrael za poslední den provedl nálety na stovky cílů v Pásmu Gazy, které ovládá islamistické hnutí Hamás, informovala dnes zpravodajská stanice BBC. Při úderech podle serveru The Times of Israel zahynula mimo jiné Džamíla Šantíová, první žena zvolená do úzkého politického vedení Hamásu, a také Rafát abú Hilál, šéf vojenského křídla organizace Výbory lidového odporu (PRC). PRC je třetí největší ozbrojenou organizací v Pásmu Gazy po Hamásu a Islámském džihádu.
Německo stojí rozhodně na straně Izraele a zároveň hledá cesty pro humanitární pomoc Palestincům v Pásmu Gazy, kteří jsou rovněž oběti radikálního hnutí Hamás. Ve Spolkovém sněmu to prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil, že Izrael má právo se bránit.
Noční propalestinské shromáždění v Berlíně opět doprovázely násilnosti, dav zapálil několik aut, útočil na policii a skandoval antisemitská hesla. Policie dnes na síti X uvedla, že zraněno bylo několik policistů a také kolemjdoucích. Vyhrocené propalestinské demonstrace prožil Berlín už v noci na středu, kdy dvojice neznámých útočníků hodila zápalné lahve na židovské komunitní středisko se synagogou.
Britský premiér Rishi Sunak přiletěl do Izraele, kde má v plánu jednání se svým kolegou Benjaminem Netanjahuem i prezidentem Jicchakem Herzogem. Informoval o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž Sunak při příletu do Tel Avivu odsoudil útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října a zopakoval, že Británie stojí po boku Izraele. Sunak by měl během své dvoudenní cesty navštívit i další země regionu.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Izrael v noci na čtvrtek znovu ostřeloval pozice ozbrojenců z Hizballáhu na jihu Libanonu. Uvedl to server deníku Haarec. Na Izraelem okupovaném Západním břehu izraelské síly zabily podle agentury Reuters tři Palestince, včetně dvou mladistvých.
Mezi oběťmi na Západním břehu jsou 14letý chlapec, který byl zasažen kulkou do hlavy v uprchlickém táboře jižně od Betléma, a 16letý mladík, který podlehl střelným zraněním ve městě Tulkarm. Třetím mrtvým je 21letý muž, který zemřel při zásahu izraelských jednotek ve vesnici západně od Ramalláhu.
Americký prezident Joe Biden uvedl, že byl při středečních jednáních s izraelskými představiteli "velmi přímočarý", pokud jde o humanitární pomoc pro Palestince v Pásmu Gazy.
Po Bidenovi do Izraele zavítá představitel další spojenecké země, britský premiér Sunak. V blízkovýchodní zemi má přistát dnes ráno, pak ho čekají schůzky se šéfem izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem i prezidentem Jicchakem Herzogem. Také Sunak, který pak má zamířit do dalších zemí v regionu, se chce zasadit o rychlé dodávky humanitární pomoci do Gazy.
Egyptský prezident Sísí souhlasil s tím, že přes hraniční přechod Rafáh projede do Pásma Gazy 20 kamionů s pomocí, řekl podle agentur Biden.
S Bidenem se Netanjahu podle svých slov dohodl "na spolupráci, která změní rovnováhu na všech frontách" a pomůže Izraeli "dosáhnout válečných cílů". Netanjahu také připomněl, že Biden je první prezident USA, který Izrael navštívil za války.
Premiér Netanjahu uvedl, že americkému prezidentovi Bidenovi ukázal důkazy o tom, že za výbuch v areálu nemocnice v Pásmu Gazy mohla raketa palestinského Islámského džihádu. Důkazy prý Bidenovi poskytl ještě před jeho příletem do Izraele. Netanjahu také poznamenal, že Izrael a USA spolupracují na tom, aby "zajistily osvobození rukojmích všemi možnými prostředky". Hamás při útoku na jižní Izrael 7. října odvlekl do Gazy na 200 lidí.
Masivní a bezprecedentní balíček americké vojenské pomoci pomůže Izraeli vyhrát válku proti palestinskému hnutí Hamás. Podle zpravodajského webu The Times of Israel to v projevu k občanům po dnešní návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Nyní předseda vlády jedná s válečným kabinetem na armádním velitelství.
Při útoku Hamásu nezemřela rodačka z Československa, byla to shoda jmen. Po ověření původních informací se ukázalo, že obětí je jiná přeživší holokaustu stejného jména i věku, která ale neměla žádnou vazbu na Československo.
O víkendu Památník Terezín na Facebooku a poté izraelská i česká média informovala o zavraždění devadesátileté Giny Semiatichové v izraelském kibucu po útoku Hamásu, která přežila holokaust. Původní informace hovořily o tom, že žena pocházela z Československa a jako dítě byla v Terezíně.
Na pražském Staroměstském náměstí se začali scházet podporovatelé Palestiny. Podle odhadu zpravodaje ČTK jich před 17:45 byla na místě zhruba stovka. Mají transparenty požadující svobodu pro Palestinu. Na akci dohlíží policie.
Ozbrojenci z islamistického hnutí Hamás zastřelili minulý týden při útoku na Izrael i přeživší holokaustu z Terezína, devadesátiletou Ginu Semiatichovou pocházející z Československa. Vyplývá to z informací na Facebooku Památníku Terezín a na izraelském serveru Ynetnews.
Na pražském Staroměstském náměstí se kolem 17:30 začali scházet podporovatelé Palestiny. Plánují pochod k úřadu vlády. Na akci dohlíží policie.
Izrael nevpustí humanitární pomoc do Pásma Gazy ze svého území, dokud Hamás nepropustí rukojmí. Nebude ale blokovat pomoc doručenou přes přechod mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Podle agentury Reuters to dnes uvedla kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Drtivá většina Palestinců v Pásmu Gazy k Hamásu nepatří, Palestinci také trpí a civilisté potřebují humanitární pomoc, řekl americký prezident Joe Biden v Izraeli.
Rakousko zvýšilo úroveň teroristické hrozby kvůli situaci na Blízkém východě. U židovských institucí budou hlídkovat vojáci a policisté.
Zástupci České republiky by podle Senátu měli na jednání unijních orgánů podpořit návrhy, aby pomoc EU pro Palestince nebyla zneužívána k terorismu vůči Izraeli.
Senát označil palestinské hnutí Hamás za teroristické, odvetu za jeho vraždění, mučení a únosy civilistů na izraelském území pokládá za pochopitelnou.
Argentinská policie evakuovala velvyslanectví Spojených států a Izraele v Buenos Aires kvůli hrozbě bombového útoku.
Palestinské protesty v Ramalláhu.
Po výbuchu u nemocnice v Gaze demonstrovali Palestinci proti Izraeli v Ramalláhu.
V Jordánsku, Íránu, Egyptě či Tunisku protestovaly tisíce lidi proti izraelskému bombardování Gazy, na jihu Libanonu demonstranti pálili fotky amerického prezidenta Joe Bidena.
Při útoku Hamásu v Izraeli zahynulo čtyřiadvacet francouzských občanů, uvedla francouzská premiérka Élisabeth Bornéová.
USA oznámily nové sankce proti Hamásu, které cílí na jeho finanční síť napříč arabským světem a na dva vysoce postavené členy.
Výbuch v nemocnici ve městě Gaza, při němž zahynuly stovky Palestinců, je strašná katastrofa, která ukazuje, že izraelsko-palestinský konflikt by měl být ukončen prostřednictvím jednání. Na tiskové konferenci v Pekingu to dnes po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem prohlásil šéf Kremlu Vladimir Putin.
Podle Hamásu zemřelo při explozi v areálu nemocnice al-Ahlí v Gaze 471 lidí. Hamás obviňuje Izrael z leteckého úderu, podle Izraelců selhala raketa, odpálená ozbrojenci organizace Islámský džihád na Izrael.
"Výbuch v nemocnici ve městě Gaza, při němž zahynuly stovky Palestinců, je strašná katastrofa, která ukazuje, že izraelsko-palestinský konflikt by měl být ukončen prostřednictvím jednání," řekl v Pekingu ruský prezident Vladimir Putin.
Ropa zdražuje, k růstu ceny přispívají obavy o dodávky z Blízkého východu. Americká WTI přidává skoro tři procenta a stojí přes 89 dolarů za barel.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl americkému prezidentovi Joe Bidenovi, že se Izrael v Gaze bude snažit co nejvíce vyhnout civilním obětem, teď se oba sejdou s dalšími členy izraelské vlády.
Během útoku hnutí Hamás na území Izraele v sobotu 7. října zemřel i český občan. Serveru Novinky to ve středu potvrdilo ministerstvo zahraničí. "Můžeme potvrdit, že mezi oběťmi teroristického útoku Hamásu byl i 22letý Čecho-izraelec, který byl v Izraeli na návštěvě přítelkyně," sdělil Novinkám mluvčí ministerstva Daniel Drake. "Od rodiny víme, že byl zastáncem míru a toho, aby neumírali civilisté ani v Izraeli, ani v Gaze," dodal mluvčí. Mladík zahynul při útoku teroristů v kibucu Nirim.
Oran Elfasi se zasazoval o mír, chtěl trávit čas se svou přítelkyní a rozhodně nechtěl, aby v Izraeli nebo Gaze umírali civilisté. Upřímnou soustrast rodině tohoto česko-izraelského mladíka. Jeho příběh budiž další z připomínek, proč je třeba s terorismem bojovat. pic.twitter.com/oBtaITbd5q
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) October 18, 2023
Palestinská ministryně zdravotnictví Maj Kajlová upozornila na akutní nedostatek léků v nemocnicích v Pásmu Gazy a zhoršující se humanitární krizi v této oblasti, kde na území menším než Praha žije přes dva miliony lidí.
Podle Kajlové bylo od 7. října při izraelském ostřelování také přes 13 tisíc Palestinců zraněno. Kajlová je součástí vlády Palestinské autonomie, která sídlí v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu. Šéfem Palestinské autonomie je Mahmúd Abbás, který stojí v čele strany Fatah. Pásmo Gazy ale od roku 2007 ovládá radikální hnutí Hamás, které má vlastní správní úřady, včetně ministerstva zdravotnictví.
Německo chce podpořit zprostředkovatelské úsilí Egypta o snížení napětí v regionu po útoku hnutí Hamás na Izrael, uvedl dnes německý kancléř Olaf Scholz na setkání s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím v Káhiře. Sísí varoval před možným pokusem o vysídlení milionů Palestinců z Pásma Gazy do Egypta, informovala agentura Reuters.
Agenti tajné služby, střežící amerického prezidenta Joea Bidena, zažívají mimořádně náročný úkol. Šéf Bílého domu přistál v Izraeli, který ostřelují teroristé Hamásu. A navíc v době, kdy se každým dnem očekává zahájení pozemní invaze do Pásma Gazy. Bidenova administrativa spoléhá na propracovaný systém protivzdušné obrany letounu Air Force One i komunikaci s izraelskou rozvědkou.
Izraelské bombardování Pásma Gazy, které začalo po útoku Hamásu ze 7. října, má už 3300 obětí, uvedly palestinské úřady podle agentury Reuters.
Prezident Joe Biden řekl prezidentovi Benjaminu Netanjahuovi, že je pobouřen explozí v nemocnici v Gaze. Zdá se podle něj, že za událostí stojí někdo jiný než Izrael, píší agentury AP a AFP.
Americký prezident Joe Biden dnes při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Tel Avivu opět ujistil Izrael o americké podpoře při jeho boji s palestinským hnutím Hamás. Netanjahu mu za to poděkoval a vyzval celý civilizovaný svět, aby se spojil v boji proti Hamásu stejně, jako to udělal v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).
"Porazíme Hamás a odstraníme tuto strašnou hrozbu z našich životů," řekl izraelský premiér po boku Bidena novinářům. Dodal, že to je v zájmu nejen Izraele, ale všech. Bidena nazval Netanjahu "opravdovým přítelem" a poděkoval mu za rozhodnutí přijet do Izraele během této války.
Po úterním výbuchu v nemocnici v palestinském Pásmu Gazy, ze kterého se vzájemně obviňují izraelská armáda a Palestinci, se v Německu konala řada propalestinských manifestací. Některé akce přerostly v násilnosti. V Berlíně také zaznamenali žhářský útok na jeden židovský objekt, nikdo při něm zraněn nebyl.
Situace v Pásmu Gazy je zoufalá a svět musí udělat všechno proto, aby odvrátil hrozící humanitární katastrofu. Při pravidelné generální audienci na Svatopetrském náměstí to řekl papež František. Podle něj se musí věřící v konfliktu mezi Izraelem a hnutím Hamás "přidat na stranu míru" a usilovně se za něj modlit.
Po výbuchu v nemocnici v Pásmu Gazy se v Německu konala řada propalestinských demonstrací. V Berlíně byl žhářský útok na židovský objekt.
Islámský stát vypadá ve srovnání s Hamásem jako racionální hnutí, řekl Biden v Izraeli.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl při setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, že Hamás zavraždil minulou sobotu přes 1400 Izraelců.
Americký prezident Joe Biden dnes dopoledne přiletěl do Izraele, který vede od 7. října válku s palestinským hnutím Hamás. Na letišti v Tel Avivu ho osobně uvítali izraelský premiér Benjamin Netanjahu a prezident Jicchak Herzog.
Prezident USA Joe Biden přiletěl do Tel Avivu, kde se setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bezpečnostní opatření jsou kvůli konfliktu Izraele s hnutím Hamás extrémně přísná.
Americký ministr zahraničí Anthony Blinken kondoloval šéfovi palestinské autonomie Mahmúdovi Abbásovi kvůli úmrtí civilistů při úterní explozi v nemocnici v Gaze.
Hnutí Hamás s jistotou vědělo, že nemocnici Al-Ahlí v Pásmu Gazy v úterý večer poškodila vadná palestinská raketa vystřelená na Izrael, rozhodlo se však zahájit "globální mediální kampaň", aby tuto skutečnost zakrylo, uvedl dnes ráno mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.
Armáda zveřejnila záběry z dronu, ze kterých lze podle ní vyvodit, že Izrael za úterním výbuchem v nemocnici nestojí. Izraelské zpravodajské služby také podle Hagariho disponují odposlechem, na kterém se dva zástupci hnutí Hamás baví o vadné raketě Islámského džihádu, jež nemocnici zasáhla. Při úterním výbuchu podle zdravotnických úřadů v oblasti, kterou Hamás ovládá, zahynulo kolem 500 Palestinců. I tuto bilanci však Izrael zpochybňuje; Hamás podle Hagariho počet mrtvých vědomě nadsazuje, píše agentura Reuters.
A recording of a conversation between Hamas operatives regarding the Islamic Jihad failed rocket launch on the hospital pic.twitter.com/voy6ToQvyN
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) October 18, 2023
Už v úterý odsoudili zničení nemocnice mnozí zahraniční politici či Liga arabských států, arabské země přitom okamžitě připsaly odpovědnost Izraeli. Jordánsko kvůli tomu zrušilo na dnes plánovaný summit se Spojenými státy, Egyptem a Palestinci. Schůzky se měl zúčastnit i americký prezident Joe Biden, který je dnes očekáván v Izraeli.
Zásah nemocnice odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron, litoval ztráty mnoha palestinských životů. "Nic nemůže ospravedlnit útok na nemocnici. Nic nemůže ospravedlnit cílený útok na civilisty," uvedl Macron a zdůraznil, že incident musí být prošetřen.
Německý kancléř Olaf Scholz dnes vyjádřil zděšení nad úterní explozí v nemocnici v Gaze, která si podle tamních palestinských úřadů vyžádala na pět stovek obětí. "Jsem zděšen záběry tohoto výbuchu v nemocnici v Gaze. Byli zraněni a zabiti nevinní civilisté. Naše myšlenky jsou s rodinami obětí," napsal dnes také Scholz na sociální síti X. Zároveň vyzval k důkladnému vyšetření výbuchu v nemocnici. Scholz má dnes jednat v Egyptě, v úterý se v Izraeli setkal mimo jiné s premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Izraelská armáda obvinila Hamás, že nadsazuje počet obětí výbuchu nemocnice v Gaze. Palestinské úřady spadající pod Hamás uvedly 500 mrtvých, informuje agentura Reuters,
Zásah nemocnice plné civilistů je neomluvitelný, viníci musí být hnáni k odpovědnosti, řekla v europarlamentu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Washington je po úterní tragické události v Gaze "ve stavu zvýšené bdělosti", podotýká Reuters. Lídr Hamásu Ismáíl Haníja řekl, že kromě Izraele na úmrtích Palestinců nesou vinu Spojené státy, protože "kryly izraelskou agresi". Libanonský Hizballáh zase na dnešek, kdy má Izrael navštívil americký prezident Joe Biden, vyhlásil "den hněvu" proti Izraeli.
Armáda znovu vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy, aby se přesunuli na jih, což udělala poprvé minulý čtvrtek pozdě večer. Tehdy je vyzvala, aby se evakuovali do 24 hodin, čímž vyvolala spekulace o blížící se pozemní operaci a také kritiku, že milion lidí se za tak krátkou dobu nemůže přemístit.
Izraelská armáda oznámila vytvoření humanitární zóny na jihu Pásma Gaza blízko města Chán Júnis, napsal dnes ráno server The Times of Israel.
Reuters: Armáda USA zamezila útoku dronů na leteckou základnu, jež v Iráku hostí její vojáky. Incident se stal hodiny po výbuchu v nemocnici v Gaze.
Izraelská operace v Pásmu Gazy bude zřejmě nejen pozemní, ale také podzemní. Hamás pod tímto územím vybudoval rozsáhlý labyrint tunelů a bunkrů dlouhý stovky kilometrů a ústící na některých místech do Izraele a Egypta.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Americký prezident Joe Biden chce izraelským představitelům během své návštěvy této blízkovýchodní země položit i tvrdé otázky, řekl novinářům bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Ptát se ale bude jako skutečný přítel Izraele, poznamenal podle agentury DPA také na palubě speciálu Air Force One směřujícího i s Bidenem do Izraele.
Izrael v noci znovu ostřeloval pozice ozbrojenců z Hizballáhu na jihu Libanonu. Podle serveru listu The Times of Israel tak reagoval na útoky radikálního šíitského hnutí. Spojené státy zatím své občany varovaly, aby do Libanonu kvůli zhoršené bezpečnostní situaci vůbec necestovali.
Útoky Hamásu ze 7. října nemohou podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese ospravedlnit kolektivní trest pro Palestince. Guterres to podle agentury Reuters řekl v Pekingu během závěrečného dne summitu k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Agentura AFP uvedla, že také vyzval k okamžitému humanitárnímu příměří v konfliktu mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem.
Současná situace v Izraeli a Pásmu Gazy bude dnes předmětem debaty na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Debata, která se bude zabývat nejen útoky Hamásu proti Izraeli a právem Izraele na obranu, ale i humanitární situací v Pásmu Gazy, je dnešním prvním jednacím bodem. K tématu se vyjádří zástupci Evropské komise a Evropské rady. V různých parlamentních frakcích panují odlišné názory, zejména ohledně současné humanitární podpory Palestinců ze strany EU, a očekává se tak bouřlivá diskuze. O rezoluci budou europoslanci hlasovat ve čtvrtek.
Zásah nemocnice už vyvolal protesty na Blízkém východě. Demonstranti se sešli před velvyslanectvím USA v libanonském Bejrútu nebo ambasádami Francie a Británie v íránském Teheránu. V jordánském Ammánu se podle agentury DPA protestující pokusili dostat k izraelskému velvyslanectví. Demonstrace je hlášena také z tureckého Istanbulu.
Izraelská armáda mezitím znovu uvedla, že podle jejích analýz nemocnici zasáhla raketa vypálená teroristy v Gaze, jejímž cílem byl původně Izrael. Například vojenský korespondent listu The Times of Israel Emanuel Fabian na X zveřejnil video, které podle něj ukazuje odpálení série raket z Gazy, z nichž pak jedna zasáhne nemocnici.
Surveillance camera footage from Netiv Haasara shows a large barrage of rockets being launched from northern Gaza, followed by a massive blast in the Strip, apparently caused by a failed projectile. pic.twitter.com/PdNCbks02r
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) October 17, 2023
Izrael podle šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse překročil veškeré hranice. Palestinci neopustí svou vlast a nedovolí nikomu, aby je vyhnal, řekl také Abbás po zásahu nemocnice v Pásmu Gazy, který si vyžádal stovky životů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž zásah zdravotnického zařízení kritizoval také francouzský prezident Emmanuel Macron, který zároveň vyzval, aby byl okamžitě umožněn přísun humanitární pomoci do Gazy.
Biden měl v Ammánu jednat s jordánským králem Abdalláhem II., egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem o konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.
Svou účast na summitu nejprve zrušil Abbás, a pak celou akci odvolalo jordánské ministerstvo zahraničí, podle něhož se teď nemá cenu bavit o ničem jiném než o tom, jak zastavit válku. Biden posléze svou cestu do Jordánska zrušil, do Izraele ale přicestuje.
Jordánsko po zásahu nemocnice v Pásmu Gazy, který si vyžádal stovky životů, zrušilo na středu plánovaný summit se Spojenými státy, Egyptem a Palestinci. Měl se ho zúčastnit i americký prezident Joe Biden, který do oblasti zamíří. O zrušení summitu dnes informovala agentura Reuters s odvoláním na jordánskou diplomacii.
Izraelské bezpečnostní síly zastřelily palestinského demonstranta na Západním břehu Jordánu, oznámily podle Reuters palestinské úřady.
Delegace německého kancléře Olafa Scholze musela dnes před odletem z Tel Avivu do Káhiry kvůli raketovému poplachu urychleně opustit vládní speciál. Informovala o tom televize ProSieben. Zatímco Scholze odvezli autem do budovy, zbytek delegace byl požádán, aby si lehl na ranveji. Na letišti byl podle svědectví jasně slyšet odpal dvou střel. Po několika minutách se cestující mohli vrátit zpět do letadla a speciál s kancléřem o něco později odletěl do Káhiry.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že za výbuch nemocnice v Gaze mohou "barbarští teroristé", nikoliv izraelská armáda, napsal izraelský list Haarec. Islamistické hnutí Hamás výbuch nemocnice přisuzuje izraelskému náletu. Izraelská armáda naopak vadné raketě Islámského džíhádu, která byla odpálena na Izrael. Podle úřadů v Pásmu Gazy si útok vyžádal nejméně 500 mrtvých.
Lídr palestinského islamistického hnutí Hamás Ismáíl Haníja dnes vyzval Palestince, aby se postavili izraelské okupaci na Západním břehu Jordánu a osadníkům. Zároveň řekl, že podíl na izraelském útoku na nemocnici v Gaze nesou Spojené státy, protože "kryjí izraelskou agresi". Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze při náletu na nemocnici zahynulo nejméně 500 lidí.
Izraelská armáda uvedla, že podle jejích zpravodajských informací v nemocnici v Gaze nastal výbuch, který způsobilo selhání rakety palestinského Islámského džihádu, píše zpravodajský web The Times of Israel. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy při izraelském náletu na nemocnici Al-Ahlí zahynulo nejméně 500 lidí. V Pásmu Gazy vládne islamistické hnutí Hamás.
Rusko a SAE požádaly o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN ve středu ráno v souvislosti s útokem na nemocnici v Pásmu Gazy, píše Reuters.
Palestinská policie se v Ramalláhu střetla s demonstranty, kteří protestují proti Abbbásovi, píše Reuters. Podle Al-Džazíry se střílelo.
Bývalý šéf Hamásu Chálid Mišál vyzval stoupence, aby protestovali před izraelskými ambasádami po útoku na nemocnici v Pásmu Gazy, píše Reuters. Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy dnes večer uvedlo, že při izraelském náletu na nemocnici Al-Ahlí zahynulo 500 lidí. Izraelská armáda uvedla, že zjišťuje podrobnosti.
Předseda palestinské samosprávy Abbás podle zdroje agentury AP kvůli bombardování nemocnice zrušil chystané setkání s prezidentem Bidenem.
Írán označil útok na nemocnici v Gaze za odporný a brutální válečný zločin, informuje agentura Reuters s odkazem na íránská statní média.
Nálet na nemocnici v Gaze je posledním příkladem izraelských útoků, které postrádají základní lidské hodnoty, prohlásil turecký prezident Erdogan.
Útok proti civilní infrastruktuře není v souladu s mezinárodním právem, reagoval Michel na zprávy o náletu v Gaze, kde podle úřadů zemřelo 500 lidí.
Civilisty je potřeba chránit všude po celém světě, řekl v reakci na dění v Izraeli a v pásmu Gazy předseda Evropské rady Charles Michel. Jak Michel zopakoval po skončení mimořádného summitu EU, Izrael má právo bránit se, ale je třeba, aby to bylo v souladu s mezinárodním a humanitárním právem.
Egypt důrazně odsoudil izraelský letecký útok na nemocnici v Gaze, při němž podle tamních úřadů zahynulo nejméně 500 Palestinců, píše Reuters.
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyhlásil třídenní smutek kvůli náletu na nemocnici v Pásmu Gazy, uvedla agentura WAFA.
Vláda Hamásu nálet na nemocnici označila za válečný zločin. "V nemocnici byly stovky nemocných a zraněných a lidí, kteří byli přinuceni opustit své domovy", uvedla v prohlášení.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v reakci uvedl, že podrobnosti o údajném zásahu nemocnice armáda zjišťuje. Také řekl, že neví, zda se vůbec jednalo o izraelský úder. "Je tam spousta vzdušných úderů, spousta selhání raket a spousta lživých zpráv Hamásu," poznamenal podle listu The Times of Israel.
Nejméně 500 lidí zahynulo při izraelském náletu na nemocnici Al-Ahlí ve městě Gaza, napsala agentura Reuters s odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás. Izraelská armáda podle Reuters uvedla, že v tuto chvíli o hlášeném bombardování nemocnice nemá informace.
Hamás podle ministra civilisty používá jako lidské štíty, zatímco Izrael podle něj dodržuje mezinárodní právo a "nikdy nebude cílit na civilisty, děti a rodiny". "My takoví nejsme, útočíme na místa, kde se Hamás schovává," dodal Kohen s tím, že válka bude nějakou dobu trvat.
Izrael teď nebojuje pouze za sebe, ale za celý svobodný svět. Na dnešním briefingu to řekl izraelský ministr zahraničí Eli Kohen. "Nebojujeme jen za Izrael, bojujeme za celý svobodný svět. Terorismus je přesně jako rakovina, šíří se. Pokud ho nezastavíme tady, přijde do Paříže, Londýna nebo New Yorku," uvedl Kohen. Hamás přirovnal k teroristické organizaci Islámský stát. "Žádný člověk nedokáže pochopit jejich barbarství: mučení dětí, vraždu těhotné ženy a vyřezání plodu, zabíjení přeživších holokaustu… ani zvířata se tak nechovají, lze je popsat jen jako zrůdy," poznamenal ministr s tím, že islamisté v Izraeli zabili nejméně 1300 lidí a přes 200 dalších unesli do Pásma Gazy. Kohen také uvedl, že Izrael dosud zlikvidoval 1000 teroristů, včetně velitelů Hamásu a ozbrojenců zapojených do útoku na jižní Izrael. Dodal, že 83 procent rozpočtu Hamásu pochází od Íránu, zatímco palestinský Islámský džihád je Íránem plně financován.
Mimořádné videojednání lídrů zemí EU zahájila minuta ticha za ty, kdo přišli o život v Izraeli, Palestině a při útocích v Evropě, uvedl Michel.
Izrael od 7. října zaútočil na přibližně 5000 cílů spojených s radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy a zároveň zrušil "velké množství" dalších úderů ve snaze zabránit palestinským civilním obětem. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný vysoce postavený izraelský představitel.
Česko podle Fialy musí opustit bezstarostnost a co nejlépe se připravit na všechny hrozby. "Bez bezpečnosti není prosperita," řekl. Připomněl, že Česko zvyšuje výdaje na obranu, které by měly od příštího roku dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Zároveň je podle premiéra třeba pracovat na posílení společenské odolnosti země, neboť čelí propagandě a psychologické válce.
Ve střetech na Ukrajině a v Izraeli se hraje o budoucnost západní civilizace, na Ukrajině hrozí pat. Uvedli to dnes účastníci konference SH!FTS pořádané deníkem E15. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že v obou konfliktech se bojuje i za zachování západních hodnot.
Německo bude vždy stát po boku Izraele, prohlásil v Tel Avivu Scholz, podle kterého k tomu Berlín zavazuje jeho odpovědnost za holokaust.
Poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi dnes prohlásil, že USA se podle něj "zapojí", pokud se válka v Gaze vyostří natolik, že Írán a Hizballáh vstoupí do konfliktu na straně radikálního hnutí Hamás.
Počet palestinských obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 3000. Zraněných je 12 500.
Íránem podporované libanonské hnutí Hizballáh, které je spřízněné s Hamásem, mezitím dnes uvedlo, že na jihu Libanonu byli zabiti čtyři jeho bojovníci, čímž se počet členů hnutí zabitých od začátku nynější eskalace na hranici s Izraelem zvýšil na devět. Izraelská armáda dnes také uvedla, že "odhalila teroristickou buňku, jejíž členové se snažili přelézt bezpečnostní plot na libanonské hranici a nastražit na místě výbušninu". V této souvislosti armáda uvedla, že "čtyři teroristy zabila".
Šéf izraelské vojenské rozvědky Aharon Haliva prohlásil, že nese odpovědnost za selhání, která vedla k tomu, že Hamás 7. října zaútočil na Izrael.
Při izraelských náletech v Gaze zahynul vysoce postavený představitel ozbrojeného křídla Hamásu Ajmán Nufál. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo ozbrojené křídlo této palestinské islamistické skupiny, která v Pásmu Gazy vládne. Informaci potvrdila také izraelská armáda. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh krátce nato oznámilo, že při přeshraničních bojích na jihu Libanonu u hranice s Izraelem zahynuli čtyři jeho bojovníci, dohromady tedy už devět, píše agentura AFP. Nufál byl členem vyšší vojenské rady ozbrojeného křídla Hamásu brigády Kasám a zodpovídal za střední část Pásma Gazy.
USA uvedly 2000 vojáků do stavu zvýšené připravenosti kvůli situaci na Blízkém východě, uvedlo ministerstvo obrany. Zatím není rozhodnuto o nasazení.
Izrael se připravuje na další fáze války s palestinským hnutím Hamás, nemusí to ale být pozemní ofenziva, řekl v úterý podle agentury Reuters mluvčí izraelské armády Richard Hecht. Bližší podrobnosti k možnostem, jak by tato akce mohla vypadat, neuvedl.
"Připravujeme se na další fáze války. Neřekli jsme, jak budou vypadat. Každý mluví o pozemní ofenzivě. Mohlo by to být něco jiného," řekl podle Reuters na pravidelném brífinku s novináři Hecht, který má oficiálně funkci "mezinárodní mluvčí" izraelské armády.
Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí vyzval k okamžitému zastavení izraelského bombardování Pásma Gazy. Pokud podle něj Izrael bude pokračovat v "páchání zločinů" v Gaze, nikdo nebude moci zastavit muslimy a hnutí odporu proti Izraeli v dalších částech světa. Napsala to agentura Reuters s odkazem na íránská státní média.
V konfliktech na Ukrajině a v Izraeli se hraje o budoucnost západní civilizace a o její základní hodnoty, jako je úcta k lidskému životu a respekt k civilnímu obyvatelstvu. Proto je potřebné podporovat ty, kteří jsou obětí agresorů, řekl v úterý na konferenci SH!FTS premiér Petr Fiala (ODS).
Podoba konfliktů se liší, když ruská agrese vůči Ukrajině je brutálním, ale konvenčním válečným střetem, zatímco útok palestinského hnutí Hamas proti Izraeli byl čistým terorismem, uvedl Fiala. Přesto podle něj mají společné základy v tom, že napadena byla západní civilizace a že oba ovlivní mezinárodní prostředí v budoucím desetiletí.
Status palestinského Pásma Gazy se bude po plánovaném izraelském pozemním útoku na toto území řešit "globálně" a bude předmětem diskuse izraelských politiků a dalších zemí. V úterý na tiskové konferenci to řekl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, který odpovídal na dotaz, zda Izrael po skončení pozemní operace v Pásmu Gazy zůstane a toto dosud palestinské území ovládne. Informovala o tom agentura Reuters.
Německý kancléř Olaf Scholz varoval Írán a libanonský Hizballáh před zapojením do konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.
České ministerstvo zahraničí dalo skrze systém Drozd Čechům v Libanonu ke zvážení opustit zemi, dokud jsou komerční lety v provozu bez větších omezení. Hrozí konflikt mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem, který je spojencem Hamásu.
Souhrn nejdůležitějších událostí
Americký prezident Joe Biden ve středu navštíví Izrael.
Hamás chce vyměnit 199 izraelských rukojmí v Gaze za 6 tisíc palestinských vězňů v izraelských věznicích.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari znovu odmítl informace o příměří v Gaze.
Izraelská armáda hlásí střelbu v Metulle na hranici s Libanonem.
Izraelská armáda v noci na dnešek pokračovala v odvetných leteckých úderech na Pásmo Gazy, kde zasáhla více než 200 cílů souvisejících s palestinskými organizacemi Hamás a Islámský džihád. Informoval o tom list The Times of Israel (ToI) s odvoláním na vyjádření Izraelských obranných sil (IDF). Podle palestinských úřadů přišlo při úderech o život nejméně 49 Palestinců, napsala agentura Reuters.
Izraelská armáda uvedla, že zasáhla mimo jiné ústředí Hamásu, kde bylo zabito několik členů tohoto radikálního hnutí, a také banku, jejíchž služeb využívalo. Na nočních úderech, které se dále zaměřily na velitelská stanoviště Hamásu a několik skladišť zbraní ve městě Gaza, se podílelo také izraelské námořnictvo, dodala armáda.
Následky izraelského ostřelování ve městě Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy v úterý ráno 17. října.
Izraelská armáda přes noc v Gaze provedla přes 200 vzdušných úderů proti Hamásu
V americkém Illinois se v pondělí lidé loučili se zavražděným šestiletým chlapcem, kterého podle policie spolu s jeho matkou napadl nožem 71letý muž kvůli jejich palestinskému původu. V mešitě v městečku Bridgeview, které leží nedaleko Chicaga a kvůli velké koncentraci přistěhovalců z Palestiny se mu přezdívá Malá Palestina, se konala za ubodaného chlapečka Wadeau Al-Fayoumeho bohoslužba, uvedla agentura Reuters.
Šestiletého Wadeau a jeho matku podle policie v sobotu napadl pronajímatel jejich bytu Joseph Czuba, který byl posléze zadržen a v pondělí stanul před soudem. Chlapci údajný útočník zasadil 26 ran vojenským nožem, zatímco jeho matku, 32letou Hanaan Shaninovou, bodl 12krát. Shaninová dokázala utéct do koupelny a přivolat policii. Chlapec zemřel v nemocnici.
Americký prezident Joe Biden ve středu navštíví Izrael, kterému vyjádří americkou solidaritu. Podle agentury Reuters to po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken. S Netanjahuem se sejde i Biden. Během své návštěvy dá najevo, že Izrael má právo bránit své občany před radikálním palestinským hnutím Hamás, sdělil také Blinken. Z Izraele se americký prezident přesune do Jordánska, kde bude jednat mimo jiné s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, dodal k tomu mluvčí Bílého domu.
USA a Izrael hodlají vypracovat plán, jak k civilistům v Pásmu Gazy dostat humanitární pomoc, aniž by z ní mělo prospěch radikální hnutí Hamás, které Gazu ovládá. Po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to podle agentury Reuters sdělil šéf americké diplomacie Antony Blinken. Humanitární pomoc pro civilisty v Gaze, sužované izraelskými nálety proti Hamásu, se zatím hromadí na egyptském Sinajském poloostrově, protože chybí dohoda ohledně toho, jak ji do Gazy doručit.
Blinken s Netanjahuem jednal devět hodin a jejich hovory se protáhly do brzkých úterních hodin, podotkla agentura Reuters. Jejich setkání krátce narušil letecký poplach upozorňující na palestinskou raketovou palbu, při němž se oba státníci uchýlili do krytu. Blinken je na Blízkém východě už šestým dnem.
Palestinské islamistické hnutí Hamás chce výměnou za propuštění rukojmích odvlečených před více než týdnem do Pásma Gazy, aby Izrael osvobodil 6000 palestinských vězňů a vězeňkyň. Podle telegramového účtu Hamásu to řekl bývalý lídr skupiny Chálid Mišál, informovala agentura Reuters.
Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle izraelských úřadů unesli při této akci do Pásma Gazy nejméně 199 lidí jako rukojmí. Ozbrojené křídlo Hamásu nyní hovoří o 200 až 250 rukojmích.
Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyjádřil "principiální připravenost" Ruska napomoci k ukončení konfrontace a k mírovému urovnání mezi Izraelem a Palestinou, uvedl Kreml podle tiskových agentur. Putin dříve telefonicky hovořil s vůdci Sýrie, Íránu, Egypta a palestinské samosprávy o nynějším vyostření izraelsko-palestinského konfliktu.
"V centru pozornosti byla krizová situace vzniklá v důsledku prudkého vyhrocení palestinsko-izraelského konfliktu," uvedl Kreml o telefonátu s Netanjahuem podle agentury TASS. Putin vyjádřil soustrast příbuzným a blízkým Izraelců, kteří přišli o život, a "odsoudil jakékoliv počínání, jehož obětí se stává civilní obyvatelstvo, včetně žen a dětí".
Šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar uvedl, že je osobně zodpovědný za to, že se nepodařilo včas varovat před vražedným útokem radikálního palestinského hnutí Hamás na jižní Izrael ze 7. října. Podle listu The Times of Israel (Tol) to sdělil v dopise svým zaměstnancům.
"Navzdory řadě opatření, která jsme podnikli, se nám bohužel v sobotu nepodařilo poskytnout dostatečné varování, které by nám umožnilo útok zmařit. Jako šéf organizace za to nesu odpovědnost já," uvedl Bar. Dodal, že "na vyšetřování bude ještě čas". "Právě teď jsme ve válce," uvedl.
Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky hovořil se svými protějšky ze Sýrie, Íránu, Sýrie, Egypta a Palestiny Bašárem Asadem, Ebráhímem Raísím, Abdalem Fattáhem Sísím a Mahmúdem Abbásem o eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu a o vyhrocené humanitární situaci v Pásmu Gazy. Putin, na jehož rozkaz ruská vojska před 600 dny rozpoutala válku proti Ukrajině s tisíci civilními oběťmi, zdůraznil podle agentury Reuters nepřijatelnost "násilí proti civilistům".
Putin také vyslechl své protějšky, zdůrazňující vyhrocenost humanitární situace v Pásmu Gazy a nutnost zrušit izraelskou blokádu, aby do Gazy mohly být neprodleně dodány léky, potraviny a další životně nezbytné zboží.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na zasedání izraelského parlamentu označil boj s palestinským islamistickým hnutím Hamás za souboj světla s temnotou, přičemž skupinu přirovnal k nacistům, píše zpravodajský web The Times of Israel. Zasedání Knesetu muselo být asi na 40 minut přerušeno kvůli raketovým útokům. K palbě na Jeruzalém a Tel Aviv se vzápětí přihlásil Hamás a označil to za odvetu za izraelské útoky na civilisty v Pásmu Gazy.
Pásmu Gazy hrozí do 24 hodin skutečná katastrofa, pokud neobdrží pomoc, uvedl zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO). Nemocnicím pak dojdou pohonné hmoty a elektřina.
Poslanci přerušili jednání izraelského parlamentu (Knesetu) kvůli leteckému poplachu v Jeruzalémě.
Americký prezident Joe Biden možná tento týden navštíví Izrael, spekulují americká a izraelská média. Podle serveru Ynet by měl přijet ve středu a poté pokračovat do Egypta.
Izraelská velvyslankyně v Británii Cipi Hotovelyová v rozhovoru s novinářkou stanice Sky News odmítla mluvit o aktuální situaci v palestinském Pásmu Gazy jako o humanitární krizi. Diplomatka uvedla, že hnutí Hamás zodpovídá za bezpečnost Palestinců stejně jako Izrael za bezpečnost Izraelců. Hamás tentokrát podle ní musí zaplatit za své činy.
Hamás je připraven propustit izraelské rukojmí v Pásmu Gazy, ale neučiní tak, pokud budou Izraelci pásmo nadále bombardovat. Oznámil to mluvčí íránského ministra zahraničí Násir Kanání. Írán je hlavním podporovatelem a spojencem Hamásu.
Evropa čelí nárůstu antisemitismu v reakci na konflikt mezi židovským státem a teroristickým hnutím Hamás.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v pondělí na tiskové konferenci obvinil Írán, že nařídil útoky libanonského hnutí Hizballáh na sever Izraele z jihu Libanonu. "Hizballáh provedl řadu útoků, aby rozptýlil naše válečné úsilí na jihu, dostal k tomu instrukce a podporu Íránu," uvedl.
Generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt vyzval Izrael k zastavení vojenských operací v Gaze a zřízení humanitárních koridorů.
K situaci v Izraeli by se nemělo přistupovat emocionálně. Je třeba potrestat viníky a zároveň co nejrychleji najít mírové řešení, uvedl český prezident Petr Pavel.
Ministr zahraničí USA Antony Blinken se vrací do Izraele, kde byl minulý čtvrtek, uvedla AFP. Mezitím o válce Izraele s Hamásem jednal v arabských zemích.
Hamás unesl do Pásma Gazy 199 Izraelců, upřesnilo ministerstvo obrany v Tel Avivu.
Souhrn nejdůležitějších událostí
Izrael obnovil dodávky vody na jih Pásma Gazy, ale popřel dohodu o příměří.
Izraelská vláda evakuuje obyvatele 28 vesnic u hranice s Libanonem kvůli ostřelování Hizballáhem. Lidé se přestěhují na státní náklady do hotelů a penzionů.
Německý kancléř Olaf Scholz přiletí v úterý na návštěvu Izraele.
Izrael evakuuje 28 vesnic na severu země u hranic s Libanonem, oznámilo dnes izraelské ministerstvo obrany. Podle deníku Haarec jde o obce v pásmu dva kilometry od hranice s Libanonem. Izraelská armáda a libanonské hnutí Hizballáh, které je spřízněné s Hamásem, se vzájemně ostřelují. Obyvatelé budou přemístěni na státní náklady do hotelů a penzionů.
Kráter po izraelském ostřelování Chán Júnisu v centrální části pásma Gazy.
Rakety vystřelené z Gazy letí na Izrael.
Shromáždění na podporu Izraele v Moskvě.
Německý kancléř Olaf Scholz přiletí v úterý do Izraele na znamení solidarity.
Izrael popřel zprávy o klidu zbraní na jihu Gazy, píše Reuters. Není žádné příměří a humanitární pomoc výměnou za odchod cizinců, stojí v prohlášení.
Izrael po jednání s Egyptem a USA souhlasil s neútočením na jih Gazy od 8:00 SELČ, čas odpovídá plánovanému otevření přechodu Rafáh, píše Reuters.
Podle všeho kvůli jejich islámské víře ubodal v sobotu 71letý Američan nedaleko Chicaga šestiletého chlapce s palestinskými kořeny a vážně zranil jeho 32letou matku.
Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na policii. "Detektivům se podařilo zjistit, že obě oběti tohoto brutálního útoku byly cílem podezřelého kvůli tomu, že jsou muslimové, a kvůli aktuálnímu blízkovýchodnímu konfliktu mezi Hamásem a Izraelci," uvedl v prohlášení úřad šerifa.
Krvavý čin odsoudil prezident Joe Biden. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zase upozornil na nárůst počtu výhrůžek jak vůči muslimům, tak židům související s boji na Blízkém východě.
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) podle serveru BBC News varoval, že zásoby pohonných hmot v nemocnicích v Gaze vydrží jen 24 hodin a pak budou zdravotnická zařízení bez elektřiny, což ohrozí tisíce pacientů na životě.
Izrael v noci na dnešek pokračoval v útocích na Pásmo Gazy a jih Libanonu, kde míří na cíle radikálního hnutí Hizballáh. Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že Blízký východ je na hraně propasti.
O izraelských útocích informoval server listu The Times of Israel, podle něhož Izrael v Libanonu zasáhl "vojenskou infrastrukturu" Hizballáhu.
Na jih Pásma Gazy se podle izraelské armády přesunulo na 600 000 lidí. Na několik hodin by dnes měl být otevřen přechod Rafáh mezi Egyptem a Gazou.
Radikální palestinské hnutí Hamás musí být zcela zničeno, ale zároveň musí existovat cesta ke vzniku palestinského státu, je přesvědčen americký prezident Joe Biden. V rozhovoru s televizí CBS News také vyjádřil názor, že Izrael bude při operacích v Pásmu Gazy postupovat v souladu s válečnými pravidly. Nebezpečí terorismu v USA podle něj kvůli konfliktu na Blízkém východě stouplo.
"Ano, myslím si to," odpověděl Biden na otázku, jestli má za to, že Hamás, který stál za masakry v Izraeli ze 7. října, musí být kompletně zničen. "Ale musí existovat palestinská samospráva. Musí existovat cesta k palestinskému státu," poznamenal také.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Od začátku nynější války mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás byl v Pásmu Gazy vnitřně vysídlen zhruba milion obyvatel.
Izraelské letectvo tvrdí, že Pásmo Gazy připravuje na pozemní operaci. Izraelské stíhací letouny a drony tak provádí intenzivní vzdušné údery v pásmu, aby zničily co nejvíce hrozeb před možným zahájením pozemní ofenzivy.
Poradce Bílého domu Jake Sullivan avizoval v rozhovoru pro CNN obnovení dodávek vody do Gazy. Informaci pak potvrdila i kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Podle očitých svědků v Gaze voda stále neteče, píší The Times of Israel (ToI).
Ukrajina pracuje na evakuaci téměř 260 svých občanů z Pásma Gazy a zajištění repatriace dalších Ukrajinců z Izraele. Podle agentury Reuters to dnes ve svém večerním poselství řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Ukrajinská ambasáda v Izraeli v sobotu na sociálních sítích informovala, že 207 ukrajinských občanů, včetně 63 dětí, bylo v sobotu evakuováno z Tel Avivu do Rumunska. Doplnila, že dnes odletí do Rumunska dalších 155 Ukrajinců.
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval Írán, aby se nezapojoval do války mezi Izraelem a Hamásem.
Podle očitých svědků v Gaze voda stále neteče, píší The Times of Israel (ToI). Obnovení dodávek přitom avizoval v rozhovoru se stanicí CNN bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Informaci pak potvrdila i kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Policie uvedla, že nemusela zasahovat při propalestinské demonstraci v Praze, akce skončila poklidně, dorazilo na ni zhruba 200 až 300 lidí. Informoval o tom ministr vnitra Vít Rakušan, který se zároveň opět ohradil vůči tomu, že úřady měly akci preventivně zakázat. Nic takového český zákon podle ně j neumožňuje.
Izrael má právo se bránit, ale musí tak činit v souladu s humanitárním a mezinárodním právem. V prvním společném prohlášení od propuknutí bojů na Blízkém východě to dnes uvedli šéfové států a vlád zemí Evropské unie. Zdůraznili nutnost ochrany civilistů za všech okolností a zároveň odsoudili útoky radikálního palestinského hnutí Hamás proti Izraeli a vyzvali k propuštění rukojmí. Apelují i na nutnost spolupráce s legitimními palestinskými orgány i regionálními partnery.
Izraelské letectvo tvrdí, že Pásmo Gazy připravuje na pozemní operaci. Izraelské stíhací letouny a drony tak provádí intenzivní vzdušné údery v pásmu, aby zničily co nejvíce hrozeb před možným zahájením pozemní ofenzivy. Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) to dnes uvedl velitel letectva Tomer Bar.Podle listu Haarec letectvo nyní s veliteli praporů nad Pásmem Gazy provádí přelety, aby se lépe seznámili s terénem.
"Odstraňujeme co nejvíce hrozeb na zemi i ve vzduchu," řekl Bar novinářům. Dodal, že letectvo bude "agresivně" dělat vše, co je nutné, aby umožnilo co nejhladší vstup pozemních jednotek, pakliže o tom bude rozhodnuto. "Letectvo bude s pozemními silami pracovat bok po boku," dodal.
V izraelské armádě je podle listu Haarec nyní velká motivace, ale hlavní výzvou je, aby si vojáci zachovali profesionalitu. Podle listu mnoho z vojáků působících u hranice s Pásmem Gazy v této oblasti žije nebo zde mají rodiny a poté, co zde islamistické hnutí Hamás 7. října masakrovalo civilisty, mají velmi silné emoce.
Letectvo se nyní podle Bara soustředí na Pásmo Gazy, kde Hamás vládne, ale je připraveno na "jakýkoliv vývoj, který by mohl nastat na severu", tedy u hranice s Libanonem.
Na podporu Palestiny se na Václavském náměstí podle zpravodaje ČTK sešly zhruba dvě stovky lidí. Podporovatelů Izraele pak přišlo přibližně dvacet, mezi nimi i již zmíněná ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která na sobě má izraelskou vlajku. Izrael podle ní vede obrannou válku, do které byl vtažen palestinským radikálním hnutím Hamás a jeho bezprecedentním vražděním obyvatelstva, řekla ministryně ČTK.
Obě skupiny vybavené palestinskými i izraelskými vlajkami oddělují policejní zátarasy.
"To, co se stalo před týdnem, je samozřejmě něco, co nemůže nechávat slušného člověka chladným a nemůže to ani nechávat nikoho z nás na pochybách, kdo je tady v právu," řekla Černochová.
Nestojíme válku s Hizballáhem, řekl izraelský ministr obrany Joav Galant. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Galant dále dodal, že pokud se bude libanonská šíitská skupina Hizballáh chovat zdrženlivě, nebude Izrael své chování na hranici měnit.
Počet obětí útoku Hamásu mezitím vystoupil na 1400, v Pásmu Gazy je mrtvých 2450.
Izraelská reakce na útok Hamásu překročila to, co lze považovat za sebeobranu, a proměnila se v "kolektivní trest" vůči Palestincům prohlásil dnes také egyptský prezident Abdal Sísí. Uvedl to podle agentury Reuters při setkání s americkým ministrem zahraniční Antonym Blinkenem.
V reakci na propalestinskou demonstraci se v Praze sešlo také několik lidí na podporu Izraele. Je mezi nimi i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Do Gazy opět teče pitná voda. Představitelé Izraele informovali USA, že vodovod přivádějící pitnou vodu do Pásma Gazy je opět v provozu, řekl na CNN poradce Bílého domu Sullivan.
Na pražském Václavském náměstí začalo protestní propalestinské shromáždění, sešly se desítky lidí kritizujících Izrael. Akci hlídá policie.
Ozbrojenci z islamistického hnutí Hamás zastřelili minulý týden při útoku na Izrael i přeživší holokaustu z Terezína, devadesátiletou Ginu Semiatichovou pocházející z Československa. Vyplývá to z informací na facebooku Památníku Terezín a na izraelském serveru Ynetnews.
Její tělo našly izraelské ozbrojené síly před jejím domem v Kibucu Kissufim, několik kilometrů od hranic s Gazou," sdělil Památník Terezín.
Žena byla podle izraelských médií střelena do hlavy. "Mluvili jsme s ní jen vteřiny předtím. Řekla nám, že se schovává v krytu, vyděšená," citoval server Ynetnews vnuka zavražděné.
Egypt odmítá přesun Palestinců na úkor jiných zemí a egyptská bezpečnost je na prvním místě, sdělila podle Reuters egyptská prezidentská kancelář. Egypt kontroluje hraniční přechod Rafáh, jediný přechod, který je aktuálně jedinou potenciální cestou ven z Gazy. Rafáh je ale povětšinou zavřený. V sobotu egyptské úřady podle serveru The Times of Israel oznámily, že ho otevřely do 17:00 místního času pro cizince.
Egyptský prezident také uvedl, že jedná s mezinárodními partnery o doručení humanitární pomoci do Pásma Gazy a že navrhuje zorganizování mezinárodního summitu, na němž by se jednalo o "palestinské otázce", uvedla agentura AFP.
Od začátku nynější války mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás byl v Pásmu Gazy vnitřně vysídlen zhruba milion obyvatel. Podle agentury AFP to dnes uvedla zástupkyně Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).
Premiér Petr Fiala kritizuje Hamás za blokování evakuačních tras.
Teroristé z Hamásu musí přestat blokovat evakuační trasy! Bránit civilistům v odjezdu z válečné zóny je zločin. Podporujeme Izrael v jeho úsilí v maximální možné míře chránit civilisty v Gaze.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 15, 2023
Izraelští vojáci zatkli na okupovaném Západním břehu Jordánu od minulé soboty 330 hledaných Palestinců, z toho 190 napojených na hnutí Hamás.
Izraelská armáda vytyčila další časové okno pro evakuace civilistů ze severu Pásma Gazy, a to mezi 11:00 a 14:00 SELČ. Armádní mluvčí to oznámil na síti X a přiložil jednoduchou mapu s vyznačenou hlavní silnicí, na kterou podle něj izraelské síly nebudou útočit. Izraelci původně k opuštění oblasti severně od údolí Vádí dávali čas do soboty. Armáda podle listu Times of Israel také popřela, že by útočila na konvoj evakuujících se palestinských civilistů.
"Pokud je pro vás důležitá bezpečnost vaše a vašich blízkých, vydejte se podle našich pokynů na jih. Buďte si jisti, že vůdci Hamásu se o sebe a své rodinné příslušníky postarali," stojí v arabsky psaném vzkazu izraelské armády.
Od útoku Hamásu minulou sobotu zemřelo nejméně 279 izraelských vojáků. Oznámila to podle agentury Reuters izraelská armáda. Ozbrojené síly Izraele zároveň vyčíslily počet rukojmích držených v Pásmu Gazy na 126 lidí.
Střela vypálená z jižního Libanonu si v izraelské příhraniční obci Štula si vyžádala nejméně jednu oběť a tři raněné, uvedl list The Times of Israel. Armáda Izraele po útoku vyhlásila u hranic s Libanonem čtyřkilometrové pásmo nepřístupné civilistům.
Izraelský ministr komunikací prohlásil, že usiluje o uzavření místního zastoupení televize Al-Džazíra. Katarskou zpravodajskou stanici obvinil, že vyzývá k podpoře radikálního hnutí Hamás a izraelské vojáky vystavuje možnému útoku z Pásma Gazy. Informovala o tom agentura Reuters. Al-Džazíra ani katarská vláda se k věci zatím nevyjádřily.
Izrael chce v příštích dnech do Pásma Gazy vyslat desetitisíce vojáků s cílem dobýt město Gaza a zničit zdejší vedení Hamásu, napsal server listu The New York Times s odvoláním na trojici vysoce postavených činitelů izraelské armády.
Invaze se původně měla uskutečnit o víkendu, ale zčásti i kvůli nepříznivému počasí byla o pár dnů odložena, protože mraky nad Gazou by zkomplikovaly situaci izraelským pilotům a operátorům dronů při snaze krýt pozemním silám záda.
Za posledních 24 hodin v Pásmu Gazy při izraelských útocích zemřelo 300 lidí, tvrdí palestinské zdravotnické úřady podle agentury Reuters. Přesnost údajů nelze ověřit. Izrael mohutnými nálety reaguje na útoky ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás
Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdě kritizovala izraelskou výzvu k evakuaci 22 nemocnic na severu Gazy. "Nutit více než 2000 pacientů k přesunu do jižní Gazy… by se mohlo rovnat rozsudku smrti," uvedla. Řada pacientů podle ní potřebuje intenzivní péči, včetně dětí v inkubátorech. WHO vyzvala Izrael, aby "příkaz" k evakuaci nemocnic okamžitě zrušil.
Írán v sobotu večer varoval Izrael, že pokud okamžitě nepřestane s bojovými akcemi v Pásmu Gazy, může se situace vymknout kontrole. Informovala o tom agentura Reuters.
Zpravodajský server ABC News zase uvedl, že Spojené státy do východního Středomoří pošlou další letadlovou loď, a to právě jako varování Íránu. Vysoce postavený izraelský představitel obvinil Teherán, že rozmísťuje zbraně v Sýrii, a snaží se tak otevřít druhou válečnou frontu. Teherán patří k blízkým spojencům radikálního Hamásu a také libanonského hnutí Hizballáh.
Šéfové států a vlád zemí EU se budou v úterý na mimořádném jednání přes videospojení snažit najít společnou pozici unie k vývoji kolem Pásma Gazy. Svolání mimořádné diskuse oznámil večer šéf unijních summitů Charles Michel s tím, že prezidenti a premiéři by se měli dohodnout na společné pozici.
Americký prezident Joe Biden dnes telefonoval s izraelským premiérem Benajminem Netanjahuem i se šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem, s každým z nich zvlášť. Netanjahu poděkoval Spojeným státům za podporu, palestinský lídr odmítl odsun Palestinců z Gazy. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na vyjádření obou blízkovýchodních lídrů i Bílého domu. Palestinské radikální hnutí Hamás minulou sobotu napadlo Izrael, to na překvapivý útok reagovalo odvetnými údery na Pásmo Gazy.
Netanjahu Bidenovi řekl, že k dosažení bojových cílů Izraele proti vůdcům Hamásu v Gaze je zapotřebí "jednoty a odhodlání", uvedla Netanjahuova kancelář. Biden podle vyjádření Bílého domu izraelského premiéra ujistil o neslábnoucí americké podpoře.
Abbásova kancelář uvedla, že palestinský vůdce Bidenovi řekl, že rezolutně odmítá odsun Palestinců z Pásma Gazy, protože Izrael se mstí za smrtící útok Hamásu na jeho území. Izrael vyzval obyvatele Pásma Gazy, aby odešli ze severu na jih oblasti před připravovanou pozemní operací. Hamás se ale podle Izraele snaží civilistům v odjezdu bránit.
"Vzhledem k tomu, že se objevuje stále více informací o brutálních zvěrstvech páchaných Hamásem v uplynulém týdnu, prezident Biden znovu zdůraznil, že je třeba, aby všechny země jednoznačně odsoudily Hamás jako teroristickou organizaci, která nereprezentuje aspirace palestinského lidu," uvedl Bílý dům o Bidenově telefonátu do Izraele.
Biden v něm také zopakoval americkou podporu snaze ochránit civilisty. USA se ve spolupráci s OSN, Egyptem, Jordánskem, Izraelem a dalšími zeměmi v regionu snaží zajistit, aby civilisté měli přístup k pitné vodě, jídlu a zdravotní péči, sdělil podle prohlášení Biden Netanjahuovi.
Aktuální souhrnná bilance konfliktu přesáhla 3500 mrtvých. Kromě 1300 obětí na izraelské straně zahrnuje také 2215 mrtvých Palestinců v Pásmu Gazy a 54 mrtvých Palestinců na okupovaném Západním břehu Jordánu. Zraněných v Pásmu Gazy a na Západním břehu dohromady je podle palestinského ministerstva zdravotnictví téměř 10 000, na izraelské straně je zraněných více než 3000. Izrael eviduje 279 zabitých příslušníků izraelských obranných sil.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
K izraelské vládě národní jednoty sestavené pro období války proti islamistickému hnutí Hamás se měl údajně připojit bývalý ministr obrany a šéf pravicové strany Israel Bejtejnu (Izrael je náš domov) Avigdor Lieberman. Informuje o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel. Lieberman ovšem zprávu, že vstoupil do vlády národní jednoty, popřel. Chce jen místo v úzkém válečném kabinetu.
"Jsem připraven vstoupit do válečného kabinetu, abychom co nejrychleji dosáhli vítězství. Nemám v úmyslu být 38. ministrem ve vládě a být využíván jako fíkový list," uvedl Lieberman na síti X.
Lieberman se přitom do vlády podle prohlášení strany Likud premiéra Benjamina Netanjahu měl zapojit s okamžitou platností stejně jako do bezpečnostního kabinetu. Naopak členem užšího válečného kabinetu podle ToI být nemá. V kabinetu nyní kromě premiéra Netanjahua či ministra obrany Joava Galanta zasedá také exministr obrany Benny Ganc z dosud opoziční Strany národní jednoty.
Bylo jasnou chybou věřit, že palestinské hnutí Hamás je oslabené, uvedl dnes poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi. Izraelské zpravodajské služby chybovaly a selhaly při zajišťování bezpečnosti svých občanů, dodal Hanegbi a přiznal i svůj vlastní díl viny. Informoval o tom list The Times of Israel (TOI). Radikální hnutí Hamás před týdnem napadlo Izrael, který reagoval odvetným útokem na Pásmo Gazy.
"Je to má chyba a odráží chyby všech, kteří vypracovávali analýzy," uvedl Hanegbi. Ten přitom ještě nedávno tvrdil, že útok Hamásu z Pásma Gazy nebylo možné předvídat. "Opravdu jsme si mysleli, že se Hamás poučil," dodal s odkazem na poslední velký střet hnutí s Izraelem v roce 2021. Vyloučil také, že by Izrael s Hamásem vyjednával o výměně rukojmí, uvedla agentura AFP. Těch bylo podle dnešních údajů do Pásma Gazy odvlečeno přes 120.
Hanegbi uvedl, že Izrael neobdržel žádné konkrétní varování před útokem Hamásu z Gazy, které přišlo nad ránem 7. října. Nepřišlo podle něj ani od Egypta, jehož tajné služby uvedly, že Izrael varovaly před "velkou akcí" připravovanou v Gaze, píší TOI. Šéf izraelské tajné služby Šin Bet Ronen Bar měl dvě a půl hodiny před začátkem útoku schůzku, která se týkala nových zpravodajských informací. Podle Hanegbiho ale nebyly tyto informace vyhodnoceny jako konkrétní varování před tím, co později následovalo.
Mluvčí izraelské armády podle agentury AP dnes prohlásil, že Izrael "velmi brzy" zasáhne město Gaza.
Izraelská armáda dnes na síti X uvedla, že se Hamás snaží civilistům v odjezdu na jih zabránit tím, že na silnici dává zátarasy, což vede k dopravním zácpám. Lídr Hamásu Ismáíl Haníja mezitím prohlásil, že Palestinci Pásmo Gazy neopustí. Skupina již dříve obyvatele vyzvala, aby zůstali ve svých domovech. Izraelská armáda naopak vyzvala civilní obyvatelstvo severu Pásma Gazy, včetně města Gaza, k evakuaci na jih s tím, že se ozbrojenci Hamásu skrývají pod domy a využívají civilisty jako lidské štíty.
List Haarec s odvoláním na armádu píše, že izraelský "pozemní manévr" bude vyžadovat vstup "do srdce Gazy". Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes navštívil vojáky na hranici s Pásmem Gazy a tázal se jich, zda jsou na "další fázi" připraveni.
Izraelská armáda uvedla, že dokončuje přípravy na významnou pozemní operaci v Pásmu Gazy, píše zpravodajský web The Times of Israel. Armádní prohlášení podle něj uvádí, že se izraelské síly připravují na "rozšíření ofenzivy" a "koordinovaný útok ze vzduchu, moře a po souši".
Izraelští vojáci jsou podle prohlášení armády rozmístěni po celé zemi a připravují se na "další fázi" války s Hamásem, "s důrazem na významnou pozemní operaci". Armáda také uvedla, že dokončuje odvod statisíců rezervistů a zajišťuje, aby měli potřebné vybavení.
Zahájení izraelské pozemní operace se obecně očekává, píše ToI s tím, že její začátek a rozsah závisí na řadě okolností, včetně evakuace palestinských civilistů ze severní části Pásma Gazy. List Haarec s odvoláním na armádu píše, že "pozemní manévr" bude vyžadovat vstup "do srdce Gazy". Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes navštívil vojáky na hranici s Pásmem Gazy a tázal se jich, zda jsou na "další fázi" připraveni.
Evropská unie s okamžitou platností ztrojnásobí objem humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, nově to bude 75 milionů eur (1,85 miliardy Kč). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to dnes oznámila po jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a blízkovýchodními lídry. Dodala, že komise se ujistí, že pomoc se dostane těm, kteří ji opravdu potřebují. EU se několik dní přela, zda v pomoci Palestincům pokračovat.
Členské státy Evropské unie v minulých dnech vedly debatu o tom, zda finanční pomoc směřovanou do Palestiny zastavit zcela či ji pouze přehodnotit a vyloučit jakékoli zneužití ze strany Hamásu, který EU pokládá za teroristickou organizaci, a dalších radikálních skupin. Většina ministrů zahraničí se podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v úterý shodla na další spolupráci s palestinskými úřady.
"Komise okamžitě navýší současný balík humanitární pomoci určený pro Gazu o 50 milionů eur. Tím se celková částka zvýší na více než 75 milionů eur. Budeme pokračovat v úzké spolupráci s OSN a jejími agenturami, abychom zajistili, že se tato pomoc dostane k potřebným v Pásmu Gazy. Komise podporuje právo Izraele bránit se proti teroristům z Hamásu při plném respektování mezinárodního humanitárního práva. Usilovně pracujeme na tom, aby se v této souvislosti dostalo podpory i nevinným civilistům v Gaze," uvedla von der Leyenová.
Lídr Hamásu Ismáíl Haníja dnes v televizním projevu prohlásil, že Palestinci Pásmo Gazy nikdy neopustí a obvinil Izrael z genocidy. Informuje o tom televize Al-Džazíra, která projev odvysílala.
"Obyvatelé Gazy zůstávají na svém území. Nikdy Gazu neopustí," uvedl Haníja v části projevu, která se týkala Egypta, s nímž Pásmo Gazy také sousedí. Haníja rovněž Izrael obvinil z toho, že páchá "genocidu" ve spolupráci "s americkou vládou a některými evropskými státy", uvedla Al-Džazíra.
"Vzdávám hold obyvatelům Gazy, kteří čelí barbarské sionistické mašinerii," prohlásil Haníja s odkazem na Izrael. Hamás naopak označil za hnutí bojující za svobodu, které dodržuje zásady etiky. "Hamás se vždy snažil neútočit na civilisty navzdory všemu, co sionistický režim udělal," prohlásil Haníja, který se dlouhodobě zdržuje v Kataru.
Egypt s Pásmem Gazy sdílí hranici a je znepokojen tím, že by Palestinci mohli být z tohoto území vysídleni v důsledku izraelského bombardování zahájeného po útoku Hamásu. Stejně jako ostatní arabské státy i Egypt uvedl, že Palestinci by měli v době eskalace války zůstat na svém území a že se snaží zajistit dodávky pomoci do Pásma Gazy, píše agentura Reuters.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes navštívil kibucy Beeri a Kfar Aza, ve kterých se odehrály největší z masakrů, které před týdnem spáchali ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás, když z Pásma Gazy zaútočili na jižní Izrael. Na hranici s Pásmem Gazy se Netanjahu také setkal s izraelskými vojáky. S odkazem na oznámení kanceláře izraelského předsedy vlády o tom informuje zpravodajský web The Times of Israel.
V krátkém prohlášení se uvádí, že Netanjahu "procházel mezi troskami domů, kde se odehrávaly tyto strašné masakry" a že ho o dění na místě informovali příslušníci izraelských ozbrojených sil.
Kromě toho Netanjahu navštívil vojáky na frontě u hranice s Pásmem Gazy. Na zveřejněném videu je slyšet, jak se premiér vojáků táže "jste připraveni na další fázi?" a dodává, že další fáze přichází, píše agentura Reuters. Média i analytici v posledních dnech spekulují o tom, že se Izrael chystá v Pásmu Gazy zahájit rozsáhlou pozemní ofenzivu.
Tisíce lidí dnes v Londýně, Manchesteru a dalších britských městech vyšly do ulic na podporu Palestinců. Mnozí z účastníků akce nesli transparenty, na kterých bylo napsáno "Zastavte válku", "Svobodu Palestině" či "Bez spravedlnosti nemůže být mír". Londýnská policie před protestem účastníky varovala, že za vyjadřování podpory Hamásu, který Británie pokládá za teroristickou organizaci, hrozí zatčení a zároveň vyzvala demonstranty, aby se neodchylovali od plánované trasy protestu. Sídlo televize BBC dnes bylo posprejováno červenou barvou. Incidentem se zabývá policie.
Londýnská metropolitní policie uvedla, že na některé oblasti v centru Londýna se až do 22:00 (23:00 SELČ) vztahuje bezpečnostní nařízení, které vyžaduje, aby si člověk sundal roušku či masku zahalující tvář. Protesty se konají i v řadě dalších britských měst, včetně Liverpoolu, Edinburghu a Cambridge.
Slovensko dnes čtvrtým a zároveň posledním repatriačním letem z Izraele přepravilo do Bratislavy 90 lidí, mezi nimi i dva občany Česka, napsalo ČTK slovenské ministerstvo vnitra. Slovenský vládní letecký speciál přistál na bratislavském letišti odpoledne. Evakuační lety Slovensko podobně jako jiné země zorganizovalo po útocích radikálního palestinského hnutí Hamás v Izraeli.
"Při zajištění evakuace 46 slovenských občanů, kteří o to projevili zájem, zůstala v posledním, čtvrtém evakuačním letu volná kapacita. Nabídku volných kapacit využilo i 44 občanů jiné národnosti než slovenské," uvedlo ministerstvo.
Dnešní slovenský let byl podle Bratislavy součástí evropského systému letecké evakuace Euracare - Flight & Shelter, jehož cílem je zajistit leteckou evakuaci lidí z krizových oblastí, včetně poskytování nouzového ubytování, zdravotní a psychosociální podpory a konzulární asistence.
Egypt se dohodl s Izraelem, Spojenými státy a Katarem, že do dnešních 17:00 místního času (16:00 SELČ) zpřístupní hraniční přechod Rafáh pro cizince, kteří chtějí opustit Pásmo Gazy, informoval dnes server The Times of Israel (ToI) a agentura AFP.
Zatímco ToI a agentura AP píší o otevření hraničního přechodu "pro cizince", AFP se zmiňuje pouze o Američanech. Těch je v Pásmu Gazy podle amerického zdroje 500 až 600. Palestinské civilní obyvatelstvo je v Pásmu Gazy de facto uvězněné od zahájení egyptsko-izraelské blokády oblasti před 17 lety. V reakci na sobotní útok palestinského hnutí Hamás vyhlásil Izrael "totální blokádu" a přestal do Pásma dodávat elektřinu, potraviny, vodu i léky.
Vysoce postavený egyptský představitel podle ToI řekl, že Izrael souhlasil, že nebude ostřelovat oblasti v Pásmu Gazy, kterými budou cizinci na cestě ven procházet. Server také píše že "účastníci jednání obdrželi souhlas" s tímto postupem od palestinských skupin Hamás a Islámský džihád.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken na své cestě po Blízkém východě navštívil mimo jiné Katar, který podle něj tlačil na hnutí Hamás, s nímž má dobré vztahy, aby usnadnil pohyb lidí, kteří si region přejí opustit.
Spojené státy by se podle Pekingu měly chovat "zodpovědně" a "hrát konstruktivní roli" při řešení konfliktu mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás, které před týdnem zaútočilo na Izrael. Čínský ministr zahraničí Wang I to dnes během telefonátu řekl svému americkému protějšku Antonymu Blinkenovi. Blinken zase vyzval Wanga, aby Čína využila svého vlivu k uklidnění situace na Blízkém východě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení obou stran.
"Spojené státy musí hrát konstruktivní a zodpovědnou roli opětovným nastolením otázky politického řešení, jakmile to bude možné," uvedl Wang. Šéf čínské diplomacie svému protějšku sdělil, že "Čína se staví proti všem činům, které poškozují civilisty, a odsuzuje praktiky, které porušují mezinárodní právo". Varoval také před "eskalací palestinsko-izraelského konfliktu, který hrozí vymknout se kontrole", píše Reuters.
Blinken, který je tento týden na cestě po Blízkém východě, uvedl, že hodinový telefonát s Wangem byl "produktivní". Jeho protějšek uvedl, že americko-čínské vztahy vykazují známky stabilizace.
Palestinský Červený půlměsíc dnes od izraelské armády dostal pokyn evakuovat nemocnici Al-Kuds v Gaze do 16:00 místního času (15:00 SELČ), píše agentura Reuters. Jedná se o prodloužení z původních 6:00. Červený půlměsíc ale uvedl, že není schopen nemocnici evakuovat a podle humanitárních pravidel musí pokračovat v péči o nemocné a zraněné.
Hamás uvedl, že při izraelských náletech v Pásmu Gazy za posledních 24 hodin zahynulo devět rukojmích, včetně čtyř cizinců, píše Reuters.
Izraelský vzdušný úder v noci na dnešek zabil v Pásmu Gazy velitele vzdušných sil radikálního palestinského hnutí Hamás Muráda abú Muráda. Podle deníku The Times of Israel to oznámila izraelská armáda. Murád abú Murád se velkou měrou podílel na organizaci masakrů spáchaných bojovníky Hamásu během jejich útoku na Izrael z minulého víkendu a také na výcviku těchto radikálů, sdělily také podle izraelského tisku izraelské síly.
Později armáda oznámila, že pomocí dronu zabila také jednoho z velitelů Hamásu Alího Kazího, který vedl jeden z přeshraničních útoků na osady na jihu Izraele. Kazího se podle armády podařilo zabít díky úsilí izraelské tajné služby Šin Bet. "Velitel elitní jednotky Hamásu, která minulý víkend provedla útok na izraelská sídla poblíž Pásma Gazy, byl zabit při leteckém útoku," uvedl mluvčí armády.
Kazího izraelské úřady v roce 2005 zadržely v souvislosti s únosy a vraždami Izraelců, uvedl web The Times of Israel. Podle armádního mluvčího byl propuštěn během výměny Palestinců za francouzsko-izraelského vojáka Gilada Šalita. Toho unesl Hamás 25. června 2006 a po pěti a půl letech v zajetí v Pásmu Gazy ho propustil 18. října 2011.
Mezi 1300 oběťmi útoků hnutí Hamás na Izrael je nejméně 265 vojáků, zbytek tvoří civilisté, uvedla armáda. Rukojmích bylo do Gazy zavlečeno 120.
Izraelská armáda uvedla, že pomocí dronu zabila jednoho z velitelů Hamásu Alího Kazího, který vedl jeden z přeshraničních útoků na jih Izraele.
Egypt otevře hraniční přechod Rafáh pro cizince, kteří chtějí opustit Pásmo Gazy. Rozhodnutí je výsledkem jednání s Izraelem, USA a Katarem, píše AFP.
Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic působí v Pásmu Gazy. Spolu s Mezinárodním výborem Červeného kříže odsoudila jak útok Hamásu na Izraelce, tak ostřelování Pásma Gazy Izraelem. "Stíhačky systematicky ničí celé ulice i obytné čtvrti. Není se, kam schovat nebo kde si odpočinout," sdělil na webu Lékařů bez hranic vedoucí mise této organizace v Gaze Matthias Kennes.
"Zhruba 1200 lidí přišlo o život jen za posledních pět dní," doplnil. Poškozeny byly podle organizace při bombardování i dvě z nemocnic, které Lékaři bez hranic podporují. Červený kříž zase na svém webu sdělil, že při incidentech zemřeli čtyři zdravotníci Červeného půlměsíce a řidič sanitky společnosti Davidovy hvězdy, partnerských organizací Červeného kříže.
Statisíce korun byly vybrány v Česku na pomoc Izraeli, který před týdnem napadli ozbrojenci palestinského hnutí Hamás. Vyplývá to z informací organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) a údajů na webu dárcovské platformy Znesnáze21. Na účtech ICEJ ČR bylo za pět dní shromážděno z darů na pomoc obětem útoku na Izrael přes 800 tisíc korun.
"Aby naše pomoc byla co nejúčinnější, dohodli jsme se spolu s dalšími českými organizacemi přispívajícími na tento účel, že budeme pomoc koordinovat. Všechny příspěvky z České republiky budou směřovány k obnově zničeného kibucu Be’eri," sdělila ICEJ ČR. Dary mohou lidé podle organizace posílat na účet ICEJ číslo 2001528834/2010, variabilní symbol 106, nebo online na webu organizace.
Izraelské nálety a operace v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly už 2215 obětí, z toho 724 dětí. Údaje podle agentur Reuters a AFP zveřejnilo dnes palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje, je obětí střetů podle stejného zdroje 54 a zraněných 1100. Není jasné, jaký podíl mrtvých tvoří islamisté z hnutí Hamás.
Počet palestinských obětí je týden po útoku ozbrojenců Hamásu na Izrael podobný jako v 50denní válce mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Současný konflikt si ale vyžádal více izraelských životů: při útoku ozbrojenců z Hamásu zahynulo nejméně 1300 lidí, převážně civilistů.
V palestinském Pásmu Gazy nálety zcela zničily už více než 1300 budov, včetně obytných domů, a tisíce lidí tak připravily o domov. Po týdnu intenzivního bombardování Gazy izraelskými silami to dnes podle agentury AFP uvedlo OSN.
Nálety zničily 5540 bytů nebo jiných obydlí a dalších asi 3750 poškodily tak, že jsou neobyvatelné, sdělil Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). "Podle ministerstva pro veřejné práce Gazy bylo zničeno 1324 rezidenčních i nerezidenčních budov, včetně 5540 bytů a rodinných domů," sdělil úřad OSN.
Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov by se příští týden mohl setkat v Kataru s představiteli Hamásu a jednat s nimi o propuštění rukojmích zajatých touto militantní skupinou při jejím útoku na Izrael minulý týden. Informovala o tom dnes ruská agentura RIA Novosti.
Bogdanov agentuře RIA řekl, že míří do Kataru, kde se při svých návštěvách zpravidla setkává se zástupci Hamásu. "Pokud si to přejí, vždy s nimi zůstáváme v kontaktu. V této situaci je navíc tato schůzka užitečná pro řešení praktických otázek, včetně propuštění rukojmích," řekl náměstek ministra Sergeje Lavrova.
Izraelské nálety v Pásmu Gazy a střety na Západním břehu si vyžádaly přes 2200 obětí, zraněných je 10 tisíc, uvedly podle Reuters palestinské úřady.
Saúdská Arábie se rozhodla přerušit rozhovory o možné normalizaci vztahů s Izraelem, důvodem jsou boje mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vládě v Rijádu. Saúdská Arábie o rozhodnutí už informovala americké představitele. V zemi je dnes na návštěvě ministr zahraničí USA Antony Blinken.
Blinken na čtvrteční tiskové konferenci při návštěvě Tel Avivu uvedl, že jednání Izraele a Saúdské Arábie o možné normalizaci vztahů mohlo být jedním z důvodů, proč se Hamás rozhodl minulý týden zaútočit na židovský stát. Navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií by dramaticky proměnilo situaci na Blízkém východě, neboť by formálně svedlo dohromady dva hlavní partnery Spojených států, jejichž společným hlavním protivníkem na Blízkém východě je Írán, spojenec hnutí Hamás. Normalizace vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií je jednou z priorit zahraniční politiky Bílého domu Joea Bidena. Blinken ji v červnu označil za "zájem americké národní bezpečnosti".
Izraelská armáda dnes znovu vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy, aby se přesunuli do jižní části oblasti za údolí Vádí. Učinit tak mají dnes mezi 10:00 a 16:00 místního času (9:00 a 15:00 SELČ), a to za použití evakuačních koridorů, kterými je podle armády možné bezpečně projít. Informovaly o tom agentury DPA a Reuters s odkazem na vyjádření mluvčího izraelské armády na síti X.
"Pokud vám záleží na vašich blízkých, přesuňte se podle instrukcí na jih. Věřte, že lídři Hamásu se o sebe postarali a před vzdušnými útoky v regionu se ukrývají," stojí podle listu The Times of Israel v arabsky psaném vzkazu pro obyvatele severní části Pásma Gazy, kde leží i stejnojmenné město.
Izraelská armáda v sobotu uvedla, že zabila pomocí dronů několik "teroristů", kteří se pokoušeli proniknout na území Izraele z Libanonu. Informovala o tom agentura AFP a izraelské zpravodajské weby.
"Vojáci izraelské armády před několika hodinami identifikovali teroristické komando, které se pokoušelo vstoupit na izraelské území z Libanonu. Dron se na toto komando zaměřil a zabil několik teroristů," uvedl mluvčí armády v tiskové zprávě.
Izraelský vzdušný úder v noci na sobotu zabil v Pásmu Gazy velitele vzdušných sil radikálního palestinského hnutí Hamás Muráda abú Muráda. Podle deníku The Times of Israel to oznámila izraelská armáda. Murád abú Murád se velkou měrou podílel na organizaci masakrů spáchaných bojovníky Hamásu během jejich útoku na Izrael z minulého víkendu a také na výcviku těchto radikálů, sdělily také podle izraelského tisku izraelské síly.
Izraelské vzdušné síly podle svého oznámení při rozsáhlých vzdušných úderech v noci na dnešek zasáhly také desítky objektů využívaných komandy Hamásu, kterým se minulý víkend podařilo proniknout za Pásmo Gazy na izraelské území.
Murád abú Murád podle oznámení zemřel při úderu ve městě Gaza. Ten cílil na jedno z center Hamásu, z něhož radikální hnutí řídilo vzdušné útoky na Izrael.
Izraelský příkaz k evakuaci obyvatel severní části Pásma Gazy je "zcela nemožné realizovat". Na tiskové konferenci v Pekingu to na závěr své třídenní návštěvy Číny řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Izrael v pátek vyzval civilisty ze severu Pásma Gazy, aby se do 24 hodin přemístili na jih oblasti.
"Představa, že by se dalo během 24 hodin přesunout milion lidí v situaci, v jaké se nachází Pásmo Gazy, může skončit pouze humanitární krizí," konstatoval Borrell. Třebaže Evropská unie vyjádřila Izraeli po bezprecedentním útoku Hamásu podporu, šéf unijní diplomacie upozornil, že je povinen dodržovat mezinárodní humanitární právo i při obraně.
"Naše pozice je jasná. Stojíme za právem Izraele bránit se. Ale každé právo má svou hranici. A touto hranicí je mezinárodní právo," dodal. Jedinou proveditelnou dlouhodobou strategií je podle něj usilovat o vytvoření nezávislého a mezinárodně uznávaného palestinského státu.
Izraelský vzdušný úder zabil v Gaze vysoce postaveného člena Hamásu, který se podílel na plánování sobotních útoků, uvedla podle médií armáda.
Vídeňský školský úřad dodal učitelům v rakouském hlavním městě z aktuálního popudu výukový materiál ke konfliktu na Blízkém východě. Podklady pro různé věkové skupiny obsahují informace k tématům, jako jsou mezinárodní právo, antisemitismus a dějiny blízkovýchodního konfliktu, sdělil úřad ve čtvrtek.
"Jsem velmi rád, že už na školách můžeme poskytnout osvětu a v případě potřeby podporu, a působit tak proti konfliktům," řekl městský radní pro školství Christoph Wiederkehr.
V reakci na víkendový útok islamistického hnutí Hamás na Izrael a protiúder Izraele v Pásmu Gazy muslimská obec v Rakousku už v neděli oznámila, že chce učitelky a učitele ve svých řadách připravit na novou situaci. Ve výuce náboženství mají být na školách důkladněji probírána témata jako politické zneužívání náboženství, dialog mezi náboženstvími a diskriminace.
Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan prohlásil, že mezinárodní společenství dlouhá léta podceňovalo riziko představované Hamásem, který ovládá Pásmo Gazy. Nyní by podle něj měla OSN ocenit, že Izrael civilisty před útokem varoval.
Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr varoval před možnými zločiny proti lidskosti z izraelské strany a uvedl, že mezinárodní společenství nečiní dost, aby masakru předešlo. "Musí udělat více. Cokoli bylo učiněno, není dostatečné. My všichni musíme udělat více, abychom zastavili tento zločin proti lidskosti," řekl Mansúr před jednáním s velvyslanci arabských zemí při OSN.
V Pásmu Gazy je okamžitě potřeba umožnit přístup pro humanitární pomoc a předejít tak hrozící katastrofě. Prohlásil to dnes generální tajemník OSN António Guterres, podle něhož "má i válka svá pravidla". "Potřebujeme okamžitý humanitární přístup do Gazy, abychom mohli dostat palivo, potraviny a vodu ke všem potřebným," řekl podle agentury Reuters Guterres.
Některé země vyzvaly Izrael, aby se vzdal plánů na velký útok, který podle nich může přinést mnoho civilních obětí. O situaci by měla jednat Rada bezpečnosti OSN.
Izraelská armáda při pátečním zásahu v Pásmu Gazy našla těla některých Izraelců zabitých palestinskými ozbrojenci a transportovala je zpět do Izraele, uvedl server listu The Jerusalem Post. Kolik jich bylo list neuvedl. Celkem při masakrech Hamásu zemřelo v Izraeli na 1300 lidí, převážně civilistů. Zahynulo také 1500 ozbrojenců.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Počet obětí izraelských útoků na Pásmo Gazy podle zdejších zdravotních úřadů stoupl na 1900. Je mezi nimi i přes 600 dětí. Dalších téměř 7700 lidí utrpělo zranění, napsal server listu The Times of Israel.
Dětí podle palestinských úřadů v oblasti, kde na rozloze výrazně menší než Praha žije 2,3 milionu lidí, zemřelo 614. O život přišlo také 370 žen.
Netanjahu také řekl, že Izrael nikdy nezapomene na "zvěrstva" sobotního útoku Hamásu a "nikdy je neodpustí". Tento útok šokoval svět brutalitou i rozsahem a podle místních médií zaskočil i izraelskou vládu, tajnou službu a armádu. Přes 1500 ozbrojenců Hamásu při něm proniklo hraniční bariérou z Pásma Gazy na izraelské území, kde vraždili vojáky i civilisty, včetně žen a malých dětí. Hamás 7. října zároveň vypálil na Izrael tisíce raket. Podle posledních údajů si útok vyžádala přes 1300 převážně civilních obětí a na 3400 zraněných. Asi 150 lidí útočníci unesli do Pásma Gazy.
"Dnes, jak všichni víte, bojujeme za naši vlast a bojujeme jako lvi," řekl Netanjahu podle serveru The Times of Israel v projevu, který vysílala televize. "Zničíme Hamás a vyhrajeme, ale nějakou dobu to potrvá, " řekl izraelský premiér. "Nebudu podrobně popisovat, co bude dál. Ale říkám vám, že to je jenom začátek," dodal. Denik Haarec uvedl, že Netanjahu pronesl projev neobvykle v předvečer svátku šabat.
V Gaze je nutný humanitární koridor, i válka má svá pravidla, řekl šéf OSN. Palestinský velvyslanec při OSN varoval před zločiny proti lidskosti.
Izraelské útoky proti cílům v Pásmu Gazy jsou teprve začátkem dlouhého boje proti palestinskému hnutí Hamás, který nějakou dobu potrvá, ale zvítězíme, řekl dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve vystoupení k národu. Podle agentury Reuters však nenabídl detaily, jak bude ofenziva pokračovat, ani jak bude dlouhá.
Americký prezident Joe Biden dnes prostřednictvím videohovoru hovořil s rodinami 14 Američanů pohřešovaných v souvislosti s probíhajícími boji mezi palestinským hnutím Hamás a izraelskou armádou. Biden je ujistil, že americké úřady udělají vše, co je v jejich silách, aby pohřešované našly a dostaly zpět do USA. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí Bílého domu John Kirby.
V palestinském Pásmu Gazy, které od soboty čelí masivnímu bombardování izraelskou armádou, dnes zavládl ještě větší chaos. Důvodem je výzva izraelské armády, aby obyvatelé do 24 hodin opustili město Gaza a sever oblasti. Lidé ale kvůli izraelské blokádě nemají elektřinu ani palivo a dochází jim i zásoby pitné vody a potravin. Zatímco doteď několik dní řešili, kam jít pro pitnou vodu, nyní se ptají, jak odejít a kam, popsal zpravodaj televize Al-Džazíra.
"Z praktického hlediska jde o 1,1 milionu lidí, nemají prostředky, aby se přesunuli. Jak to mají udělat? Na oslech? Aut je málo a navíc nemají kvůli blokádě palivo," řekl reportér Al-Džazíry Safvat Kahlút.
Podle agentury AP, jejíž fotograf byl svědkem incidentu, střela vypálená z Izraele zasáhla skupinu mezinárodních novinářů, kteří sledovali situaci z libanonské strany hranice. Mezi šesti zraněnými jsou i reportérka a kameraman stanice Al-Džazíra a další dva pracovníci agentury Reuters.
Při ostřelování v jižním Libanonu poblíž hranic s Izraelem dnes zemřel pracovník agentury Reuters a dalších šest novinářů utrpělo zranění, informovala agentura DPA. Reuters úmrtí svého kameramana potvrzuje, podle agentury tragický incident zachytila kamera, jejíž záběry se živě streamovaly. Záznam byl ale později z internetu odstraněn. "S velkou lítostí jsme jsme zjistili, že byl zabit náš kameraman Íssám Abdalláh," uvedla mluvčí agentury Reuters. "Aktuálně se snažíme zjistit další informace, spolupracujeme s úřady v regionu a poskytujeme podporu Íssámově rodině a kolegům," dodala.
Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov dnes jednal s íránským velvyslancem v Moskvě o možnostech, jak urovnat současný konflikt mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás ovládajícím Pásmo Gazy. Ruský a íránský představitel se podle agentury TASS shodli, že je potřeba zabránit dalšímu krveprolití, a ujistili se, že v tomto ohledu chtějí spolupracovat. Bogdanov kromě toho sdělil, že Moskva je v kontaktu také s Hamásem, v čemž hodlá pokračovat.
Za zločin a akt pomsty dnes výzvu k přesunu obyvatel Gazy označil i generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ahmad Abúl Ghajt. Tento krok kritizovalo i Turecko, Jordánsko, OSN či různé humanitární organizace.
"S Izraelem hovoříme o tom, jak je důležité snažit se všemi prostředky zabránit tomu, že civilisté utrpí újmu. Uznáváme, že mnoho palestinských rodin v Gaze nyní trpí, i když nenesou žádnou vinu, a že palestinští civilisté umírají," řekl Blinken. Podle něj má Izrael "právo a povinnost" bránit po útoku Hamásu své občany, ale zároveň záleží na způsobu, jakým to dělá.
Výzva Izraele k přesunu více než milionu civilistů uvnitř palestinského Pásma Gazy je vážným porušením mezinárodního práva, uvedlo dnes v prohlášení egyptské ministerstvo zahraničí. Katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání dnes po setkání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem v Dauhá řekl, že se chce zasadit o otevření humanitárního koridoru, kterým by obyvatelům v izolované palestinské oblasti mohla proudit pomoc. Blinken poznamenal, že snahy o doručení pomoci komplikuje taktika radikálů z hnutí Hamás, kteří podle něj využívají civilisty jako lidské štíty.
Izraelská armáda dnes uvedla, že její pozemní jednotky s tanky v posledních 24 hodinách provádí lokální operace za hranicí Pásma Gazy, napsal server The Times of Israel. Cílem je vyčistit pohraniční oblast od bojovníků palestinského hnutí Hamás, informují izraelská média. Podle deníku Haarec vojáci také hledají osoby, které členové Hamásu unesli při sobotním útoku na Izrael.
Současný konflikt mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás může do Evropy poslat novou velkou vlnu válečných uprchlíků a posílit protimigrační populistické politické proudy. V rozhovoru s agenturou AP na to dnes upozornil předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož hrozí v Evropě rovněž vyostření napětí mezi stoupenci obou stran gradujícího konfliktu.
Obyvatelé Pásma Gazy by se mohli ocitnout v blokádě podobné té, kterou si prošli Leningraďané v době druhé světové války, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin. "I ve Spojených státech amerických se objevují hodnocení toho, co se děje, a objevují se různé varianty rozvoje událostí, včetně toho, že v Pásmu Gazy se mohou přijmout opatření vojenského i nevojenského charakteru takového druhu jako v době blokády Leningradu během druhé světové války," citovala Putina agentura TASS.
"Z mého pohledu je to nepřípustné. Žije tam přes dva miliony lidí. A rozhodně ne všichni tam mimochodem podporují Hamás. Ale trpět musí všichni stejně včetně žen a dětí," uvedl také Putin, který rozpoutal v únoru 2022 válku na Ukrajině. Ta si vyžádala mezi civilním obyvatelstvem už tisíce obětí a miliony lidí vyhnala z domovů.
V případě přímého konfliktu Izraele s Íránem by podle analytické společnosti Bloomberg Economics mohly ceny ropy vystoupit až na 150 dolarů za barel. "Přímý konflikt mezi Íránem a Izraelem je scénářem, který má nízkou pravděpodobnost, ale je nebezpečný. Mohl by být spouštěčem globální recese," napsala agentura Bloomberg.
Tyto prognózy zahrnuji tři základní scénáře možného vývoje konfliktu. Podle prvního scénáře zůstane konflikt převážně omezený na Pásmo Gazy a Izrael, ve druhém scénáři se do něj zapojí sousední země, jako jsou Libanon a Sýrie, zatímco třetí scénář počítá s přímou vojenskou konfrontací mezi Izraelem a Íránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele a podporuje Hamás poskytováním finančních prostředků i zbraní.
Ozbrojený konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás by podobně jako dřívější války na Blízkém východě mohl poškodit světovou ekonomiku. Pokud by se do něj zapojily další země, mohl by dokonce globální hospodářství uvrhnout do recese, píše agentura Bloomberg s odvoláním na prognózy analytické společnosti Bloomberg Economics.
V jordánské metropoli Ammánu se dnes stejně jako v dalších arabských městech konala demonstrace na podporu Palestinců. V Jordánsku se protiizraelských demonstrací účastnily tisíce lidí, ministerstvo vnitra zakázalo protesty v pohraniční oblasti, ale jinde byly povoleny. Televize Al-Džazíra s odvoláním na svědky uvedla, že jordánská policie pomocí slzného plynu zastavila asi 500 demonstrantů, kteří se snažili z okraje metropole dostat na dálnici vedoucí k asi 30 kilometrů vzdálené hranici s Izraelem.
Izraelská armáda dnes vydala varování pro obyvatele vesnice blízko libanonských hranic kvůli hrozbě, že do oblasti pronikli ozbrojenci z Libanonu. Informoval o tom server The Times of Israel. Na severu Izraele roste napětí od sobotního útoku palestinského hnutí Hamás, s nímž je spřízněno libanonské hnutí Hizballáh. Obavy z eskalace panují i na okupovaném Západním břehu, který sousedí s Jordánskem. Televize Al-Džazíra dnes informovala, že jordánská policie zasáhla proti stovkám demonstrantů, kteří se snažili dostat k hlavnímu přechodu do Izraele.
Organizace Human Rights Watch včera obvinila Izrael z používání munice s bílým fosforem při vojenských operacích v Gaze a Libanonu a uvedla, že používání těchto zbraní vystavuje civilisty riziku vážných a dlouhodobých zranění, píše liste The Guardian.
Podle agentury Reuters to dnes izraelská armáda v prohlášení popřela: "Současné obvinění vznesené proti IDF (Izraelským obranným silám) ohledně použití bílého fosforu v Gaze je jednoznačně nepravdivé. IDF žádnou takovou munici nenasadily."
Při útoku radikálního palestinského hnutí Hamás v Izraeli zemřela Slovenka, která má také izraelské občanství. Informovala o tom dnes slovenská televize Markíza na svém webu. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský tuto informaci nevyloučil ani nepotvrdil. Wlachovský před novináři také uvedl, že Slovensko přesouvá do vlasti část pracovníků velvyslanectví v Izraeli a rodinné příslušníky zaměstnanců.
Někteří byli na líbánkách, jiní na studiích v zahraničí, další si v jiných zemích budovali nový život. Když ale Izrael tento týden vyhlásil válku a povolal záložníky, jejich odezva byla rychlá a jednoznačná, napsala agentura Reuters.
Při izraelském bombardování Pásma Gazy zemřelo od soboty 1799 Palestinců, včetně 583 dětí, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.
Násilné potyčky Palestinců s armádou jsou hlášeny z měst Ramalláh, Nábulus, Hebron, Tulkarem a dalších, uvedla agentura AFP. Podle izraelského deníku Haarec se na internetu objevilo video, které zachycuje, jak izraelský osadník s puškou střílí na neozbrojeného Palestince u vesnice Tuvání nedaleko Hebronu. Není jasné, jaký je stav muže, na kterého Izraelec vystřelil.
Na Západním břehu Jordánu dnes v několika městech vyšly do ulic tisíce tamních palestinských obyvatel, aby vyjádřily solidaritu s lidmi z Pásma Gazy, na které po útoku Hamásu masivně útočí izraelské letectvo. V Gaze kvůli tomu zahynulo na 1800 lidí.
Vatikán se nabídl jako prostředník v jednání o propuštění rukojmích, které palestinské hnutí Hamás při sobotním útoku na Izrael uneslo do Pásma Gazy. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle ní dnes také vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin uvedl, že Izrael by měl na "nelidský" sobotní útok Hamásu reagovat "přiměřeně". Podle Parolina je také Vatikán přesvědčen, že mír v blízkovýchodním regionu může zaručit jedině dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
Na ploše pouhých 365 kilometrů čtverečních žije 2,3 milionu obyvatel. Izraelská armáda zřejmě každým dnem vstoupí do Pásma Gazy, aby zničila Hamás po teroristických útocích, které si vyžádaly životy více než 1200 obyvatel židovského státu.
Izraelská armáda dnes při střetech na okupovaném Západním břehu Jordánu zabila nejméně osm Palestinců. Tisíce lidí tam vyšly do ulic kvůli Gaze.
Americký ministr zahraničí Anthony Blinken ve čtvrtek s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem mluvil i o vytvoření bezpečných zón pro civilisty v Gaze, uvedl podle Reuters vysoce postavený americký diplomat.
Spojené státy "musí mít pod kontrolou Izrael", pokud se chtějí vyhnout regionální válce. Podle agentury AFP to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján při návštěvě Bejrútu. Dodal, že Írán chce zachovat bezpečnost Libanonu. Zástupce šéfa libanonského šíitského hnutí Hizballáh Naím Kásim dnes uvedl, že hnutí se nenechá zviklat výzvami, aby zůstalo stranou probíhajícího konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, a dodal, že je "plně připravené" podílet se na bojích.
OSN uvádí, že 400 tisíc Palestinců již bylo vysídleno ze svých domovů.
Izraelská armáda vydala varování pro obyvatele města Gaza a její mluvčí Daniel Hagari uvedl, že evakuace obyvatel je odpovědností Hamásu. Ten podle agentury AP na civilisty apeluje, aby zůstali doma a nepodlehli "psychologické válce". Mnozí lidé se však podle zpráv světových médií vydávali na jih, v autech, na vozech tažených zvířaty nebo pěšky.
"Každý člen Hamásu je teď mrtvý muž," prohlásil ve středu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael chce po teroristických útocích zničit Hamás jako vojenskou sílu a terčem jsou i jeho vůdci. Redakce Aktuálně.cz nabízí profily šesti z nich. Dva, kteří jsou nepochybně v izraelském hledáčku, žijí v Kataru pod ochranou tamní vlády.
Martin Smolek, vrchní ředitel sekce právní a konzulární ministerstva zahraničních věcí, odhaduje, že v Izraeli je nyní zhruba 100 českých občanů. Lidí s dvojím občanstvím, českým a izraelským, je tam podle něj asi 5000. Pokud by ještě nějaký Čech v Izraeli potřeboval asistenci s návratem domů, pokusí se jej ministerstvo zařadit na repatriační lety jiných států, řekl.
V několika zemích na Blízkém východě i mimo něj se dnes konaly protesty na podporu Palestinců, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Demonstrace se uskutečnily ve chvíli, kdy Izrael zřejmě připravuje rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy a kdy vyzval obyvatele severního města Gazy, aby se evakuovali na jih.
V Bagdádu se na centrálním náměstí Tahrír shromáždily desetitisíce Iráčanů na protestech, které svolal vlivný šíitský duchovní a politický vůdce Muktada Sadr. Iráčané na demonstraci mávali palestinskými vlajkami a pálili izraelské vlajky. "Jsme připraveni připojit se k boji a zbavit Palestince izraelských zvěrstev," řekl 25letý učitel. Stejně jako většina protestujících byl oblečen do bílého rubáše, který měl symbolizovat připravenost bojovat na život a na smrt.
Za nerealistický označil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell požadavek Izraele, aby se více než milion Palestinců za 24 hodin evakuoval na jih Pásma Gazy. Borrell se tak vyjádřil po jednání s čínským ministrem zahraničí Wang Iem v Pekingu.
Wang uvedl, že příčinou nynějšího konfliktu na Blízkém východě je dlouhodobé odkládání vzniku nezávislého palestinského státu a neschopnost reagovat na historickou nespravedlnost, jíž Palestinci trpí.
Podle Borrella se ministři zahraničí zemí EU shodli na právu Izraele bránit se před agresí, musí tak ale činit v souladu s mezinárodním humanitárním právem.
"Civilisté musí být nepochybně varováni před nadcházejícími vojenskými operacemi, ale je naprosto nerealistické, aby se více než milion lidí někam přesunul za 24 hodin," prohlásil Borrell na tiskové konferenci v Pekingu.
Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že útok Hamásu je horší, než co viděl od Islámského státu. V Izraeli přistála také šéfka Evropské komise.
Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás řekl ministru zahraničí USA Anthony Blinkenovi, že odmítá nucené vysídlování Palestinců v Gaze, informovala agentura Reuters.
Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) ve městě Sderot dnes dopadlo sedm raket, zranění ale hlášeni nebyli a město je podle televize Channel 12 ze 70 procent evakuováno. Terčem opakovaného raketového ostřelování je podle ToI také Aškelon.
Na Izrael z Pásma Gazy nadále ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás odpalují rakety, většinu sestřeluje protivzdušná obrana. Americká stanice CNN informuje o incidentu v Jeruzalémě.
V Tel Avivu již přistála německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a šéf italské diplomacie Antonio Tajani.
WHO již dříve varovala, že nemocnice v Pásmu Gazy se musí spoléhat na své dieselové agregáty vzhledem k výpadkům proudu na tomto palestinském území. Izrael uvalil po víkendových útocích palestinského hnutí Hamás na oblast "totální blokádu" dodávek vody, elektřiny a potravin. Bez dalších dodávek paliva nemocnicím hrozí, že vyčerpají své zásoby pro agregáty během několika málo dní, což by mělo podle WHO zdrcující dopad na pacienty na jednotkách intenzivní péče či pro předčasně narozené děti. Nemocnice také trpí akutním nedostatkem léčiv, uvedla WHO.
Přesunout pacienty ve vážném stavu z nemocnic na severu Pásma Gazy je nemožné a pokus o to by pro ně znamenal rozsudek smrti. Dnes to podle agentury Reuters uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) s odkazem na palestinské úřady. K přesunu zhruba 1,1 milionu Palestinců ze severu do jižní části Pásma Gazy vyzval ve čtvrtek večer Izrael.
Izraelská pozemní ofenziva do Pásma Gazy je v současné situaci již nevyhnutelná, míní britská analytička Nomi Bar-Yaacovová. Podle ní ale takový útok pak může vyústit v ničivou regionální válku. "Bude z toho obrovská humanitární a politická katastrofa," uvádí v rozhovoru pro agenturu Associated Press.
Ozbrojené křídlo islamistického palestinského hnutí Hamás tvrdí, že při izraelských náletech v Pásmu Gazy v posledních 24 hodinách zahynulo 13 rukojmích, píše agentura Reuters. Ozbrojenci Hamásu při útoku na jižní Izrael minulou sobotu podle izraelských médií zabili 1300 lidí a zhruba 200 dalších unesli. Izraelská armáda dosud informovala rodiny 120 unesených, uvedl její mluvčí. Tvrzení Hamásu o rukojmích zabitých při náletech odmítl komentovat s tím, že armáda bude podávat pouze "spolehlivé informace".
Do Izraele některými z českých repatriačních letů dorazilo 73 osob, informovalo ministerstvo zahraničí.
Konflikt na Blízkém východě by měl být vyřešen mírovou cestou, řekl ruský prezident Vladimir Putin. Vyslovil se proti izraelské invazi do Pásma Gazy, podle něj přinese mnoho obětí mezi civilisty.
USA musí mít Izrael pod kontrolou, chtějí-li se vyhnout regionální válce, řekl při návštěvě Libanonu íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján.
V Praze zhruba v 10:40 přistál šestý, poslední repatriační let z Izraele. Dohromady se šesti lety do České republiky vrátilo 232 lidí, kteří v zemi uvázli po sobotních teroristických útocích Hamásu.
Podle OSN je nemožné, aby se milion lidí přesunul na jih Gazy během 24 hodin. "OSN považuje za nemožné, aby se takový přesun uskutečnil bez ničivých humanitárních následků," upozornil mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric. "OSN důrazně apeluje na to, aby jakýkoli takový příkaz, pokud bude potvrzen, byl zrušen, a zabránilo se tak tomu, co by mohlo již tak tragickou situaci změnit v katastrofální," dodal.
Hamás tvrdí, že při náletech v posledních 24 hodinách zahynulo 13 izraelských rukojmích, zavlečených v sobotu do Pásma Gazy.
Hlavní mezinárodní zpravodaj deníku The Independent Bel Threw, který Gazu dobře zná upozorňuje, že logisticky je přesun více než milionu lidí ze severní části téměř nemožný. "Na jih vedou v podstatě jen dvě silnice - podél pobřeží a středem - nejsou široké ani dobře zpevněné. Včera jsem mluvil s gazským ministerstvem zdravotnictví, které říkalo, že každá nemocnice je přeplněná," napsal na sociální síť X, dříve známou jako Twitter. "Jak by se převáželi ranění a staří lidé? Je obrovský nedostatek pohonných hmot, jak by jezdila vozidla? 1,1 milionu lidí by nemělo kam jet, i kdyby se tam dostali."
Leaving aside the international law implications, I cannot emphasise enough how impossible this kind of movement of people would be. I have spent a lot of time in Gaza it is one of the most densely populated places on earth, there are pretty much only 2 roads south - along the…
— Bel Trew (@Beltrew) October 13, 2023
Izraelská armáda vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy a města Gaza, aby do 24 hodin odešli dál na jih.
Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek v palestinském Pásmu Gazy provedla zhruba 750 vzdušných úderů na pozice islamistického hnutí Hamás.
"Každá země, která je rozdělená, je zranitelná. Izrael je nyní rozdělen více, a to nejenom kvůli soudní reformě, ale kvůli další spoustě věcí," komentuje redaktor zahraniční redakce Hospodářských novin Pavel Novotný jeden z důvodů, proč se Hamás rozhodl zaútočit na Izrael právě teď. Podle něj útoku předcházela řada varování, ale lzraelci svoji pozornost bohužel směřovali jinam.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Izraelská armáda dnes ráno uvedla, že by se 1,1 milionu Palestinců v Pásmu Gazy mělo během příštích 24 hodin přesunout na jih enklávy. Informoval o tom mluvčí OSN. Tento krok by mohl podle Reuters být předzvěstí plánované izraelské pozemní ofenzivy.
"OSN považuje za nemožné, aby se takový přesun uskutečnil bez ničivých humanitárních následků," uvedl v prohlášení mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphan Dujarric. "OSN důrazně apeluje na to, aby byl jakýkoli takový příkaz, pokud bude potvrzen, zrušen a zabránilo se tak tomu, co by mohlo již tak tragickou situaci změnit v katastrofální," dodal.
Na palubě obou letů bylo dohromady 66 českých občanů. Do Izraele letí ještě jeden takový let, celkem jich tedy bude šest. Z Izraele se do Česka repatriačními lety vrátilo zatím zhruba 180 občanů.
Na vojenském letišti v pražských Kbelích dnes přistály čtvrtý a pátý repatriační let s Čechy, kteří uvízli v Izraeli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. Vyplývá to z informací serveru globe.adsbexchange.com, na kterém je možné sledovat leteckou dopravu.
Své domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN přes 423 000 lidí. Informovala o tom dnes agentura AFP.
Na pokračování zločinů proti Palestincům odpoví "zbytek osy" a Izrael ponese odpovědnost za následky. Po svém příletu do Bejrútu to řekl íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján.
Osa odporu označuje alianci Íránu, palestinských militantních skupin, Sýrie, libanonské militantní skupiny Hizballáh a dalších frakcí, připomíná agentura Reuters.
"Toto je válka o náš domov, musí skončit jediným - naprostým vítězstvím a rozdrcením a likvidací Hamásu," řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v parlamentu a 7. říjen označil za "nejstrašnější den pro židovský národ od holokaustu".
Při izraelských náletech v Pásmu Gazy bylo od soboty zabito 1537 Palestinců, včetně 500 dětí a 276 žen. Zraněno bylo 6612 lidí. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy.
Do Izraele přiletí v pátek americký ministr obrany Lloyd Austin, napsala agentura Reuters. Téhož dne tam podle tamního deníku Haarec plánují cestu ministryně zahraničí Kanady a Německa Mélanie Jolyová a Annalena Baerbocková, jejich italský kolega Antonio Tajani, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéfka europarlamentu Roberta Metsolaová. V neděli hodlá Izrael navštívit francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová, napsala agentura AFP.
Šestý let obstará jedno z letadel, která se teď vracejí do Prahy. Na cestě do Izraele česká letadla přepravují Izraelce, kteří se vracejí domů z humanitárních a rodinných důvodů nebo kvůli tomu, že obdrželi povolávací rozkaz od armády.
Do Prahy nyní míří menší Airbus a letadlo CASA. Na jeho palubě má podle mluvčího jeden z pasažérů také velkého dobrmana. Kolik lidí poletí v posledním letu, není zatím podle mluvčího jasné. Situace na letišti u Tel Avivu je podle něj nepřehledná a je také možné, že česká letadla dopraví do Prahy i nějaké cizince. Drake zdůraznil, že všichni občané ČR, kteří projeví zájem, se dostanou domů.
Na palubě dvou repatriačních letů, které v noci zamíří z Izraele do Česka, je 43 a 23 českých občanů. Uvedl to mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Při útoku Hamásu proti Izraeli zemřelo 13 Francouzů, oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.
Izraelský parlament dnes večer schválil vládu národní jednoty sestavenou pro období bojů s hnutím Hamás, uvedla agentura Reuters. V kabinetu nyní kromě premiéra Benjamina Netanjahua či ministra obrany Joava Galanta zasedne také Benny Ganc z dosud opoziční Strany národní jednoty.
Do vlády se naopak podle listu Haarec nezapojí šéf izraelské centristické opoziční strany Ješ atid (Budoucnost existuje) a expremiér Jair Lapid. Izrael zažil již tři vlády národní jednoty.
V Izraeli po útocích hnutí Hamás zemřelo nejméně 27 Američanů, dalších 14 se stále pohřešuje, uvedl Bílý dům. Předchozí bilance byla 22 mrtvých.
Izraelský ministr školství Joav Kiš jako první člen vlády přiznal zodpovědnost za chyby, jež přispěly k překvapivému a bezprecedentnímu sobotnímu útoku Hamásu, informoval deník Haarec.
"Jsme za to zodpovědní. Já také jako člen vlády. Zabývali jsme se nesmysly a zapomněli jsme, kde žijeme," řekl dnes Kiš v rozhovoru se serverem Ynet. Dosud žádný z členů vlády takto veřejně o zodpovědnosti za selhání kabinetu nehovořil, napsal deník Haarec. Podle některých selhaly i tajné služby a v pomalejší reakci na překvapivý sobotní útok i armáda.
Kiš slíbil vyšetřování "ze všech směrů", nikdo podle něj neunikne odpovědnosti.
Další dvě letadla určená pro návrat českých občanů již přistála v Izraeli, vracet do Česka se mají ještě dnes. Poslední letoun odletí z Prahy v noci.
Při cestě tam letadla přepravují Izraelce, kteří se vracejí domů z humanitárních a rodinných důvodů nebo kvůli tomu, že obdrželi povolávací rozkaz od armády.
Na palubě letadla, které dnes odpoledne přistálo na vojenském letišti v pražských Kbelích, byla podle Lipavského i spisovatelka Eva Erbenová, podle šéfa diplomacie nejstarší krajanka žijící v Izraeli. Je jí 92 let. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake řekl, že pro ni ministerstvo vyslalo auto, které ji po příletu odvezlo do hotelu.
K dění v Izraeli se vyjádřila europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Podle ní se na místě bojuje i za bezpečnost Česka. "Stejně jako Ukrajina brání naše hodnoty v boji s Ruskem, Izrael nás v tuto chvíli chrání před terorismem. Solidarita s Izraelem je solidaritou s demokracií a lidskými právy. Proto se musíme důrazně postavit na jeho stranu a v boji proti terorismu ho podporovat," řekla a teroristickou organizaci Hamás přirovnala k Islámskému státu.
Z Izraele se do Česka repatriačními lety vrátilo už zhruba 120 občanů, kteří v zemi uvázli po teroristických útocích palestinských radikálů. V noci na středu prvním letem s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) dorazilo 34 Čechů a v noci na dnešek dalších asi 40. Stejný počet přiletěl dnes odpoledne třetím speciálem.
Na cestě jsou nyní armádní letoun Airbus s menší kapacitou přes 40 míst a letadlo CASA se zhruba 60 místy. Airbus s větší kapacitou zhruba 100 míst, který původně vláda chtěla pro evakuaci Čechů využít, má poruchu.
Seznam pro repatriace českých občanů z Izraele je uzavřen, sdělil dnes vpodvečer mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Dnes se na poslední chvíli přihlásilo deset lidí, kteří vládními speciály ještě odletí. Dva letouny jsou nyní na cestě, poslední odletí z Prahy v noci.
"Během čtvrtečního dne se na poslední chvíli přihlásilo se zájmem o repatriaci vládním speciálem deset osob. Ti byli ještě zařazeni na seznam pro repatriaci," uvedl Drake. "Ambasáda opakovaně upozorňovala zájemce, že buď odletí dnes, nebo už na vlastní náklady. V tuto chvíli je tedy seznam pro repatriace uzavřen," dodal.
Ministři obrany NATO důrazně odsoudili útoky Hamásu a vyzvali k okamžitému propuštění všech rukojmí, uvedl po skončení jednání šéf aliance Jen Stoltenberg.
Německý kancléř Olaf Scholz dnes v Berlíně jednal s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním o rukojmích, které ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás o víkendu odvlekli z Izraele do Pásma Gazy. Oznámil to kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po sobotním útoku Hamásu slíbil naprosté zničení palestinského radikálního hnutí, zatímco se izraelská armáda připravuje na "další fázi války". O pozemní operaci v Pásmu Gazy podle ní ale politici zatím nerozhodli. V hustě osídlené oblasti ovládané Hamásem se za izraelské blokády prohlubuje humanitární krize, podle expertů OSN čelí místní obyvatelé kolektivnímu trestu. Německo a USA znovu vyjádřily podporu Izraeli, Česko pokračuje v evakuaci svých občanů.
Izraelské armádě se nepodařilo ochránit občany před ozbrojenci palestinského Hamásu, připustil dnes náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Herci Halevi v prvním veřejném projevu od sobotního útoku palestinských ozbrojenců z Pásma Gazy na jižní Izrael. Věc se bude vyšetřovat, nyní je ale čas k válce, zdůraznil velitel.
Podle listu Haarec Halevi také poznamenal, že vládci Gazy budou čelit tvrdým důsledkům a jejich vláda bude zlikvidována. "Ti, kteří tam zůstanou by měli vědět, že takové akce se proti Izraeli nepodnikají. Bude to trvat a vyžaduje to trpělivost," uvedl.
"Vím, že váš nevlastní otec (Samuel Pisar, původem z Polska, pozn. ČTK) přežil holokaust. Napsal knihu, která ohromně ovlivnila můj život," řekl Jicchak Herzog americkému ministrovi zahraničí Anthony Blinkenovi. Šéf americké diplomacie reagoval prohlášením, že USA jsou odhodlané stát po boku Izraele v době, "kdy brání svůj lid a hodnoty, které obě země spojují".
Izraelské ostřelování a nálety si podle nové statistiky palestinského ministerstva zdravotnictví celkem vyžádaly 1417 obětí a 6268 zraněných.
Diplomaté v Bruselu uvedli, že ministři obrany na dnešním zasedání NATO zůstali ohromeni poté, co jim izraelský ministr obrany Yoav Gallant ukázal "šokující" a "hrůzné" video z útoku Hamásu na izraelské civilisty. Podle agentury Reuters Gallant, který se na dálku zúčastnil hodinového zasedání NATO o Izraeli, informoval ministry o útoku a ukázal jim "necenzurované video se zvěrstvy Hamásu".
"Bylo to strašné. Všem to přiblížilo realitu toho, co se stalo," řekl pro list The Guardian jeden ze západních diplomatů. Jiný zdroj hovořil o "grafických a šokujících záběrech" a popsal spojence NATO jako jednotně podporující Izrael.
Izraelci nyní samozřejmě požadují tvrdou reakci a zničení Hamásu, ale volání po celkové likvidaci Gazy stále považují za extremistický názor, vysvětluje analytička Irena Kalhousová. Izraelští obyvatelé jsou podle ní naštvaní a zklamaní, ale až na pár extremistických hlasů nevolají po odvetě, která by měla sklony ke genocidě. "To je zkrátka nesmysl," uvádí pro Aktuálně.cz.
Podobně jako Netanjahu se na tiskové konferenci vyjádřil i Blinken. "Toto musí být okamžik morálního vyjasnění. Neschopnost jednoznačně odsoudit terorismus ohrožuje lidi nejen v Izraeli, ale všude na světě," uvedl s tím, že Hamás zabil občany 36 zemí.
Žádný region proto podle šéfa americké diplomacie neunikl "krvavému dosahu Hamásu".
S hnutím Hamás se musí zacházet jako s teroristickou organizací Islámský stát, prohlásil ve čtvrtek izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. "Stejně jako byl rozdrcen ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii), bude rozdrcen i Hamás," řekl.
Blinken zopakoval americkou podporu Izraele. "Poselství, které přináším, je následující: Dokud bude existovat Amerika, nebudete se muset bránit sami," řekl americký ministr na adresu Izraelců.
Své domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN už 338 000 lidí. Pásmo má přes dva miliony obyvatel.
Egyptské ministerstvo zahraničí oznámilo, že hraniční přechod Rafáh, který vede z Gazy do Egypta, je otevřený.
Zájem odletět z Izraele má ještě zhruba 130 českých občanů, všichni se vejdou do tří naplánovaných repatriačních letů. Oznámil to mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake.
Policisté omylem zastřelili dva lidi ve vesnici Rahat na jihu Izraele. Domnívali se, že jde o členy Hamásu, kteří se infiltrovali z Pásma Gazy.
Turecko je připraveno poslat humanitární pomoc do Pásma Gazy. Oznámilo to ministerstvo obrany v Ankaře.
Odvetné izraelské údery na Gazu představují kolektivní trest, tvrdí skupina expertů OSN, která zároveň odsoudila násilí proti civilistům v Izraeli.
V izraelských nemocnicích zůstává po útoku Hamásu 423 lidí, z toho 111 je v kritickém stavu.
Dva lidé utrpěli zranění při raketovém útoku Hamásu na město Sderot, které leží blízko Pásma Gazy.
Izraelský ministr obrany Joav Gallant řekl na videokonferenci s ministry obrany NATO, že Izrael je ve válce o svoji budoucnost na Blízkém východě.
"Musíme čekat na náhradní díl. Ale okamžitě jsem dala pokyn k odletu letounů CASA a malého Airbusu," uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Do Tel Avivu dnes doletí ve stejný čas, do Česka podle ministryně vezmou zbytek žadatelů o repatriaci. Malý Airbus má kapacitu přes 40 míst, velký zhruba 100.
Velký armádní letoun Airbus má poruchu, čeká se na náhradní díl, sdělila na dotaz ČTK ministryně obrany Jana Černochová. Do Izraele tak zatím vyráží jiné letouny.
Do Izraele ve čtvrtek odletí další dva repatriační lety z Prahy. Dopoledne vyrazí letoun CASA, odpoledne vládní speciál, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Izraelská televize: Počet obětí útoku Hamásu na Izrael stoupl na 1300.
Německý kancléř Olaf Scholz varoval Hizballáh před zapojením do konfliktu.
Německý kancléř Olaf Scholz odsoudil pořádání demonstrací na podporu Hamásu v Německu. Označil takové mítinky za odporné. Podle něj Německo nestrpí antisemitismus a zakáže spolky podporující Hamás.
Saúdskoarabský korunní princ a faktický vládce země Muhammad bin Salmán si telefonoval kvůli situaci v Izraeli a Gaze s íránským prezidentem Ebrahímem Raísím. Rijád se podle vyjádření královského paláce snaží zabránit eskalaci konfliktu. Írán podporuje Hamás a také libanonský Hizballáh.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken přistál v Izraeli.
Izrael se připravuje také na boj na takzvané severní frontě. Za libanonskou hranici je silný a dobře vyzbrojený Hizballáh.
Izraelská armáda podle serveru BBC News uvedla, že se její poslední útoky soustředily mimo jiné na síť tunelů, kterou pod Gazou vybudoval Hamás.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Na vojenské letiště v pražských Kbelích přiletělo ve čtvrtek ráno kolem 03:40 druhé letadlo z Izraele se zhruba 40 evakuovanými českými občany. Na palubě letounu bylo také několik dětí.
Své domovy v Pásmu Gazy kvůli izraelským útokům opustilo podle OSN už 338 000 lidí. Nejméně 51 dalších lidí v noci na čtvrtek při náletech zemřelo, přes 280 jich utrpělo zranění. Informují o tom agentura AFP a server listu The Times of Israel. Izrael na úzké pásmo, v němž žije kolem 2,3 milionu Palestinců, útočí v odvetě za víkendové masakry ozbrojenců z Hamásu, které připravily o život na 1200 lidí.
Americký prezident Joe Biden varoval Írán, aby byl v současné situaci kolem Izraele opatrný. Útok Hamásu na Izrael, při němž o víkendu zemřelo na 1200 lidí, odsoudil jako nejhorší pro Židy od doby holokaustu. O slovech Bidena pronesených v Bílém domě k představitelům židovské komunity informovaly agentury AP a Reuters.
"Tento útok byl… čistou krutostí proti židovskému národu," řekl mimo jiné Biden, který si prý nikdy nemyslel, že se bude dozvídat o teroristech řezajících dětem hlavy. I takových masakrů se podle zpráv z Izraele palestinští radikálové dopustili.
Palestinská radikální organizace Hamás zveřejnila video, které podle televize al-Džazíra zřejmě ukazuje propuštění trojice rukojmích, ženy a dvou dětí. Podle serveru listu The Times of Israel je video nejspíš už ze soboty, kdy Hamás zaútočil na Izrael a vzal až 150 rukojmích. Izrael se k záznamu zatím nevyjádřil.
Na krátkém videu je vidět žena přicházející k čekajícímu dítěti, které pak obejme. Druhé dítě údajně nesla, takže není dobře vidět. Okolo zatím procházejí ozbrojenci, podle al-Džazíry zřejmě bojovníci Hamásu. The Times of Israel poznamenal, že se zdá, že byl záznam pořízen poblíž hraničního plotu mezi Pásmem Gazy, kde Hamás vládne, a Izraelem.
Ve svém projevu po boku Gance a Galanta premiér přirovnal útok Hamásu k brutálnímu zabíjení, ke kterému se na Blízkém východě uchylovala teroristická organizace Islámský stát. "Bojujeme proti krutému nepříteli, horšímu než ISIS," řekl Netanjahu, přičemž použil zkratku pro Islámský stát. Členové Hamásu při útoku na Izrael uřezávali hlavy vojákům a znásilňovali ženy, prohlásil podle AP Netanjahu. Některé lidi podle něj upálili zaživa. O zničení Hamásu hovořil rovněž Galant. "Je to jedna z nejtěžších hodin, jaké kdy Izrael zažil," uvedl Ganc.
Izraelská armáda dnes mezitím pokračovala v bombardování palestinského Pásma Gazy v odvetě za sobotní teroristický útok Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili podle posledních zpráv nejméně 1200 lidí, většinou civilistů, včetně malých dětí. Ostřelování Pásma Gazy si od soboty vyžádalo už přes 1100 obětí. Izrael rovněž rozmístil kolem enklávy tisíce vojáků a roste očekávání, že zahájí pozemní invazi do Pásma Gazy s cílem Hamás zničit, podotkl Reuters.
Izrael "zničí a rozdrtí" palestinské hnutí Hamás, každý jeho člen je "mrtvý muž", prohlásil dnes večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Informovaly o tom agentury AFP a AP. Podle agentury Reuters s Netanjahuem vystoupil opoziční politik Benny Ganc a ministr obrany Joav Galant, kteří mají s Netanjahuem tvořit krizovou vládu národní jednoty pro období války Izraele s palestinským hnutím Hamás po bezprecedentním útoku radikálů na Izrael. Je čas na mír a čas na válku, teď je čas na válku, řekl Ganc.
Nizozemská letecká společnost KLM dnes podle agentury Reuters oznámila, že kvůli obavám o bezpečnost stáhla nabídku nizozemské vládě na let do Izraele, který by odvezl nizozemské občany. Nejnovější informace o situaci v Izraeli naznačují, že není dost dobře možné, "aby civilní letecká společnost podnikla let, který by byl bezpečný pro posádku a cestující", uvedla firma. Nizozemské ministerstvo zahraniční uvedlo, že vyšle ve čtvrtek do Izraele vojenské letadlo.
Rakouský armádní letoun určený k evakuaci rakouských občanů z Izraele, který o víkendu napadli teroristé z palestinského hnutí Hamás, měl poruchu a jiné vhodné stroje Vídeň k dispozici nemá. K evakuaci tak nakonec Rakousko muselo objednat sedadla v civilních charterových letech, informovala dnes rakouská média.
Izraelská blokáda a bombardování Pásma Gazy po útoku palestinské teroristické skupiny Hamás je nepřiměřenou reakcí rovnající se "masakru". Podle agentur to dnes uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odsoudil útoky proti izraelským civilistům a zopakoval nabídku Ankary na zprostředkování příměří. "Jsme přesvědčeni, že válka musí mít svou etiku a že obě strany by ji měly ctít. Tato zásada je bohužel v Izraeli a Gaze vážně porušována," uvedl Erdogan. U té příležitosti odsoudil jak "vraždění civilistů na izraelském území", tak "nevybíravý masakr nevinných lidí v Gaze".
Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Izrael, aby umožnil dodávky potravin, paliva a vody do Pásma Gazy. Na toto malé palestinské území, na němž žijí dva miliony lidí, izraelská vláda uvalila totální blokádu v reakci na sobotní teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael. I dnes izraelská armáda pokračovala v odvetném bombardování Gazy.
Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) vyzval k okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás a k ukončení násilností páchaných na civilistech. Klíčem k řešení této krize je podle něj samostatný palestinský stát. O situaci v Izraeli a Pásmu Gazy dnes na mimořádném zasedání jednají v Káhiře ministři zahraničí LAS, kteří se sešli na žádost palestinské autonomie, informovala agentura DPA. LAS má 22 členů.
Polsko kvůli zhoršené bezpečnostní situaci zruší možnost, aby jeho občané hlasovali v nadcházejících parlamentních volbách z Izraele. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí ve Varšavě. Polské parlamentní volby se uskuteční v neděli.
Izraelská armáda odvolala poplach na severu země. Vniknutí letounu, patrně dronu, do vzdušného prostoru Izraele z Libanonu se podle ní nepotvrdilo.
Krátce po 19:00 vyrazil z vojenského letiště v pražských Kbelích druhý repatriační letoun do Izraele pro občany, kteří se chtějí vrátit do Česka.
Izrael má právo se bránit, očekávám, že jeho reakce na útoky Hamásu budou přiměřené, musíme zamezit ztrátám nevinných životů, řekl Stoltenberg.
Během 24 hodin odletí tři vládní speciály do Izraele k evakuaci občanů, kteří se chtějí vrátit do Česka, oznámil dnes po jednání vlády premiér Fiala.
Evropské programy na pomoc Palestině se musí zastavit a projít důkladnou revizí, zda skutečně slouží humanitárním účelům, uvedl premiér Fiala.
O úmrtí svých občanů v Izraeli a Gaze informovala Francie, Británie, USA i humanitární organizace. Pokračují evakuační lety, dnes i na Slovensko.
Švýcarská vláda zastává názor, že hnutí Hamás by mělo být oficiálně označeno za teroristickou organizaci, a zkoumá právní možnosti, aby tak mohla sama učinit. Vláda, která nese ve Švýcarsku název Spolková rada, to dnes podle agentury AFP uvedla ve svém prohlášení.
"Spolková rada prozkoumala nedávné šokující útoky, které provedl Hamás proti civilistům v Izraeli z Pásma Gazy. Co nejdůrazněji odsuzuje tyto teroristické činy a vyzývá k okamžitému propuštění rukojmích zadržovaných Hamásem," stojí také v tiskové zprávě.
Izraelská vláda dostala od Egypta varování před možným velkým útokem palestinského hnutí Hamás tři dny před tím, než se 7. října odehrál. Novinářům to dnes podle agentury AFP řekl předseda zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Michael McCaul. Už v pondělí izraelský server Ynet a agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedly, že egyptská rozvědka izraelskou vládu před možným útokem z palestinského Pásma Gazy varovala, a to údajně deset dní předem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto tvrzení v pondělí označil za lež.
Izraelské úřady vyzvaly obyvatele města Maalot u hranic s Libanonem, aby se zamkli ve svých domovech. Důvodem je možný vpád teroristů.
Na severu Izraele se rozezněly výstražné sirény poté, co izraelská armáda obdržela zprávy o narušení vzdušného prostoru z Libanonu. Podle izraelské veřejnoprávní stranice Kan se zřejmě jednalo o dron. Úřady zároveň vyzvaly obyvatele ve městě Maalot u hranic s Libanonem, aby se kvůli možnému proniknutí teroristů zamkli ve svých domovech a nevycházeli. Izraelská média později uvedla, že toto varování bylo odvoláno.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes vyzvala Katar a další země Blízkého východu, aby se zasadily o propuštění rukojmí, jichž se zmocnilo palestinské hnutí Hamás při víkendovém útoku na Izrael. Informovala o tom agentura AFP.
Tito aktéři včetně Kataru "by měli sehrát důležitou roli, protože disponují komunikačními kanály, které my nemáme", prohlásila šéfka německé diplomacie ve Spolkovém sněmu. Katarského emíra Tamima bin Hamad Sáního má tento týden v Berlíně přijmout kancléř Olaf Scholz. Setkání mělo být původně zaměřeno na bilaterální vztahy a ekonomické a bezpečnostní otázky.
Hamás dál útočí v Izraeli. Armáda ve středu zastřelila tři teroristy poblíž kibucu Zikim, severně od Pásma Gazy.
Kapacity dosud objednaných vládních speciálů pro repatriaci českých občanů z Izraele by podle informací ČTK aktuálně měly stačit zhruba pro 450 lidí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake oznámil, že po rozeslání oznámení o připravovaných repatriacích se počet registrovaných v cestovatelském systému Drozd zvýšil na 250 Čechů v Izraeli.
Nemocnici v Aškelonu na jihu Izraele zasáhla raketa vypálená z Pásma Gazy. Nikdo nebyl zraněn, oznámilo vedení nemocnice.
Kanada po útoku Hamásu v Izraeli pohřešuje tři své občany, oznámila ministryně zahraničí Melanie Jolyová.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes dohodl s opozičním politikem Bennym Gancem na krizové vládě národní jednoty pro období války Izraele s palestinským hnutím Hamás. Informovala o tom místní média. Podle serveru The Times of Israel je součástí dohody i to, že tento krizový kabinet nebude přijímat jiná rozhodnutí než ta, která souvisí s vedením této války.
Izrael by se měl při útocích v Gaze chovat jako stát a ne jako teroristická organizace, měl by ctít pravidla války, řekl turecký prezident Recep Erdogan.
V Pásmu Gazy odpoledne přestala vyrábět elektřinu jediná tamní elektrárna, došlo jí palivo. Uvedla to televize Al-Džazíra s odvoláním na úřady v Pásmu Gazy.
Němečtí poslanci s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem uctili minutou ticha oběti útoku Hamásu na Izrael. Šéfka parlamentu odsoudila oslavy Hamásu v Německu.
Ministr zahraničí Jan Lipavský potvrdil, že dnes v nejbližších hodinách vyrazí do Izraele druhý repatriační let, další podle něj budou následovat.
Všechny zájemce o repatriaci žádáme, aby kontaktovali buď k tomu speciálně zřízenou linku MZV +420 222 264 200, nebo linku Velvyslanectví ČR v Tel Avivu: +972 523 286 622
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) October 11, 2023
Pro Čechy, kteří po teroristických útocích uvázli v Izraeli, podle informací ČTK dnes vyrazí do Tel Avivu další repatriační letoun. Prvním se společně s ministrem zahraničí Janem Lipavským vrátilo v noci 34 lidí.
Na sociální síti X oznámil ministr zemědělství Marek Výborný, že po dohodě s ministryní obrany Janou Černochovou rozhodl o okamžitém ukončení podnikatelské mise do Uzbekistánu. "Vracíme se do Prahy, letadlo bude k dispozici pro evakuaci českých občanů z Izraele," napsal. Původně se delegace měla vrátit v pátek.
Evropská unie neukončí humanitární podporu Palestinců, podrobně však přehodnotí veškerou finanční pomoc směřovanou do Palestiny. Prohlásila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž žádné peníze nikdy nedostane radikální hnutí Hamás stojící za bezprecedentním sobotním teroristickým útokem na jih Izraele. Evropský blok plně podporuje právo Izraele na vlastní obranu, dodala.
"Peníze z EU nikdy nešly a nikdy nepůjdou Hamásu ani jiným teroristickým skupinám. Takže nyní znovu přehodnotíme celé portfolio ve světle vývoje situace na místě," řekla šéfka unijní exekutivy u příležitosti minuty ticha, kterou sbor eurokomisařů držel za oběti útoku.
Střelba zní i na severu Izraele. Hizballáh z Libanonu odpálil protitankovou střelu na pozice izraelské armády.
Při teroristickém útoku Hamásu zahynulo 20 Thajců, dalších 14 je po únosu v Pásmu Gazy. Oznámilo to ministerstvo zahraničí v Bangkoku. Mnoho Thajců pracuje jako sezonní dělníci v Izraeli.
Pásmo Gazy má kvůli izraelské blokádě, vyhlášené Izraelem po teroristickém útoku Hamásu, nedostatek nafty. Podle jednoho z představitelů Gazy činí nyní zásoby 300 tisíc litrů a ještě dnes večer bude muset zastavit provoz místní elektrárna. Napsal to izraelský list Haarec.
Pracovní skupina na ministerstvu zahraničí aktuálně řeší to, zda Česko vyšle další repatriační let do Izraele, rozhodnutí nechtěl Lipavský předjímat.
V systému Drozd eviduje ministerstvo zahraničí 181 Čechů v Izraeli, minimálně desítky se snaží nějakým způsobem dostat do Česka, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.
Právě odletám z Izraele 🇮🇱, kde jsem vyjádřil podporu svému protějšku @elicoh1 a prezidentovi @Isaac_Herzog. Vezu domů plné letadlo Čechů 🇨🇿, kteří v zemi kvůli bezpečnostnímu riziku uvázli. Další pomoc na @mzvcr intenzivně řešíme. Velké díky i @ArmadaCR a @jana_cernochova. 🫡 pic.twitter.com/0Fp4lc0O4v
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) October 10, 2023
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Izraelská armáda v noci na dnešek zasáhla více než 200 cílů ve městě Gaza. Informuje o tom agentura DPA s odvoláním na armádní prohlášení. Izrael na Pásmo Gazy útočí v odvetě za víkendové masakry, kterých se na jeho území dopustili palestinští radikálové.
Spojené státy chtějí podle televize NBC News vytvořit koridor, který by civilistům z Pásma Gazy umožnil odejít do Egypta, a vyhnout se tak nebezpečí, které jim v Gaze hrozí. Izrael na pásmo, v němž žije 2,3 milionu lidí, útočí v reakci na víkendové masakry spáchané palestinským radikálním hnutím Hamás.
Vládním speciálem se do Česka vrátil i Jan Štern, ředitel Českého centra v Tel Avivu. "Velmi záhy (po sobotním útoku) bylo jasné, že pro práci centra, kulturní akce a agendu, kterou tam naplňujeme, nějakou dobu nebude úplně prostor, takže jsme se dohodli, že bude lepší, když se vrátím zpátky," poznamenal.
Z Izraele se po útoku chtěl vrátit okamžitě, zkoušel i jiné lety než do Česka, například do Atén, Paříže či Vídně. "Samozřejmě, to byl strach… Najednou zní sirény, když sirény skončí, začnou padat bomby, člověk slyší exploze a musí doufat, že se nic netrefí. Obranný systém Iron Dome funguje dobře, člověk v to má relativní důvěru, ale pár raket dopadlo i do Tel Avivu, do centra Izraele. Ta bezmoc je nepříjemná," doplnil.
Na některé z evakuovaných čekali na letišti rodinní příslušníci, jiní si hned po příletu sháněli taxi. Jeden z cestujících Adam Derner novinářům řekl, že na let z Izraele do Prahy čekal poměrně dlouho. Během čtyř dnů mu tři lety byly stornovány, do repatriačního letu se dostal podle svých slov spíše náhodou.
Na vojenském letišti v pražských Kbelích v 01:30 přistálo letadlo s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a 34 evakuovanými českými občany z Izraele. Šéf české diplomacie v úterý přicestoval do země jako první zahraniční státník po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů.
Izrael podle všeho chystá také pozemní operaci v Gaze, kde palestinští radikálové drží až kolem 150 izraelských a zahraničních rukojmí. S odvetou za krvavé masakry na izraelském území mu mají pomoci i dodávky amerických zbraní. V úterý večer v jižním Izraeli přistálo první americké letadlo s "pokročilou" municí.
Izrael vyhlásil "totální blokádu" Pásma Gazy, kde na území výrazně menším než Praha žije zhruba 2,3 milionu obyvatel, a chce úzký pás země na pobřeží Středozemního moře odstřihnout i od dodávek vody a potravin. Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr v noci na dnešek označil tuto "dehumanizaci a pokusy bombardováním donutit lidi, aby se podřídili, používat hladomor jako metodu boje" za "genocidní".
Při izraelských protiútocích na Gazu, z níž ozbrojenci do Izraele pronikli, zatím přišlo o život kolem 900 lidí. Dalších 4600 jich utrpělo zranění. Na okupovaném Západním břehu přišlo od soboty při střetech s izraelskými silami o život 21 Palestinců a 130 jich utrpělo zranění.
Počet obětí útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael stoupl už na 1200, uvedla v noci na dnešek izraelská veřejnoprávní televize Kan. Dosud izraelské úřady hovořily o tom, že si nejhorší útok palestinských ozbrojenců za desítky let vyžádal 1000 životů. Zraněných je v Izraeli kolem 2900.
Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton vyzval v úterý majitele sociální sítě X, Elona Muska, aby zakročil proti dezinformacím, které se na ní šíří v souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Informuje o tom dnes agentura Reuters, podle níž dal komisař Muskovi 24 hodin na reakci.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se ráno na mimořádném briefingu vyjádří ke své návštěvě Izraele a letecké evakuaci desítek českých občanů, kteří v Izraeli uvázli kvůli teroristickým útokům palestinských radikálů. Lipavský přicestoval do Izraele jako první zahraniční státník po sobotních útocích, setkal se tam se svým protějškem Elim Kohenem a prezidentem Jicchakem Herzogem.
Dnes bylo podle serveru The Times of Israel z jihu Libanonu na Izrael vypáleno 15 raket. Čtyři z nich zachytil izraelský protiraketový systém, další dopadly na neobydlené území a nikoho nezranily, uvedla izraelská armáda.
V případě raket ze Sýrie nejsou zprávy o zraněných či škodách, uvedla agentura Reuters. Podle izraelské armády dopadly střely do neobydlené oblasti. Sýrie se k události nevyjádřila, uvedla televize Al-Džazíra.
Izraelská armáda podle agentury AFP vypálila na Sýrii rakety z Golanských výšin, tedy území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ho v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval. Východ Golan zůstal syrský a na části území je nárazníkové pásmo kontrolované silami OSN.
Na sever Izraele dnes dopadlo několik raket vypálených ze Sýrie, informovala o tom podle deníku Haarec izraelská armáda, která střelbu opětovala. Už třetí den v řadě izraelská armáda rovněž ostřeluje v odvetě jih Libanonu, odkud rovněž na izraelské území dopadlo několik raket.
Dnešní návštěva Lipavského v Jeruzalémě je podle izraelského prezidenta Herzoga známkou hlubokého přátelství a solidarity mezi národy.
Česká diplomacie a bezpečnostní služby opět prokázaly své kvality, uvedl k cestě Lipavského do Izraele prezident Pavel. Poděkoval mu i premiér Fiala.
Šéf české diplomacie dnes zároveň z Izraele odvezl přes třicet českých občanů a občanek, kteří v zemi uvázli po víkendových útocích. S dalšími českými občany je v kontaktu zastupitelský úřad v Tel Avivu, který zjišťuje zájem o případné další repatriace. Ústředí MZV je zároveň v kontaktu s dalšími členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.
Ministr Lipavský do Izraele dorazil přímo z ministerského zasedání Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu. S izraelským prezidentem a ministrem zahraničí jednal šéf české diplomacie o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země.
"Měl jsem dnes možnost hovořit také s vnučkou jedné z unesených a toto svědectví bylo otřesné. Metody teroristů z Hamásu nepatří do současného světa a chápu, že Izrael je nenechá bez odezvy. Izrael má plné právo bránit se teroristům," dodal ministr.
S ministrem zahraničí Janem Lipavským by z Izraele do Prahy mělo dnes vládním speciálem odletět 34 Čechů, kteří v zemi uvázli kvůli teroristickým útokům palestinských radikálů. Uvedla to dnes večer Česká televize.
V Tel Avivu dnes mezitím s novináři hovořili Američané žijící v Izraeli, kteří Bidena nepřímo vyzvali, aby udělal vše možné pro to, aby se opět shledali se svými blízkými, kteří se pohřešují po víkendových násilnostech, píše agentura Reuters. Ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu pronikli do jižního Izraele a jen na hudebním festivalu nedaleko hranic zavraždili 260 lidí.
O situaci v Izraeli a na palestinských územích v noci na dnešek s Bidenem jednali také německý kancléř Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak, francouzský prezident Emmanuel Macron a italská premiérka Giorgia Meloniová. "Shodli jsme se také na tom, že Izrael má právo se proti těmto nelidským útokům bránit. Zároveň jde samozřejmě o to, aby nedošlo k další regionální eskalaci," řekl Scholz.
Biden s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a ministrem zahraničí Antonym Blinkenem před prezidentovým vystoupením telefonovali s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle Bidenova prohlášení na síti X hovořili o koordinaci americké podpory Izraeli, ochraně civilistů a odrazování dalších potenciálních útočníků na židovský stát.
Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze utrpělo zranění 4600 osob. Mezi mrtvými je 260 dětí a 230 žen. Z tohoto území jsou také hlášeny rozsáhlé materiální škody. Izraelská média informují o nejméně 2600 zraněných na izraelské straně.
Od sobotního zahájení útoku Hamásu na Izrael zahynulo přes 3400 lidí, vyplývá z údajů zveřejněných oběma stranami. Při palestinských útocích na izraelském území podle izraelské armády přišlo o život více než 1000 lidí, zatímco zdravotnické úřady v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy hlásí 900 obětí izraelských protiúderů. Izraelské ozbrojené síly zároveň oznámily, že na izraelském území dosud nalezly na 1500 těl ozbrojenců Hamásu.
Evropské i další země se snaží z Izraele evakuovat své občany, kteří v zemi uvázli po sobotním útoku radikálního palestinského hnutí Hamás. Itálie, Francie, Španělsko či Rakousko evidují řádově stovky žádostí o pomoc od svých občanů. Itálie dva evakuační lety naplánovala už na dnešek, ve středu je mají v plánu Nizozemsko a Rakousko, ve čtvrtek Francie. Polsko do dnešního rána evakuovalo 600 svých občanů. Z Izraele po zemi do Jordánska odešlo také 310 křesťanských poutníků z Nigérie. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.
Rozvojovou pomoc Palestincům dočasně pozastavily Dánsko a Švédsko, oznámili dnes ministři pro rozvojovou spolupráci obou severských zemí. Kvůli útoku Hamásu na Izrael již v pondělí pozastavilo platby v rámci pomoci určené Palestincům i Rakousko. Německo oznámilo dočasné pozastavení plateb s tím, že přezkoumá, zda se pomoc nedostala do rukou teroristům.
Izrael má podle Josepa Borrella právo bránit se, musí to být ale v souladu s mezinárodním humanitárním právem, což některá izraelská rozhodnutí nejsou. Konkrétně zmínil odstřižení oblasti Pásma Gazy od dodávek potravin, vody a elektřiny.
Počet obětí izraelských odvetných akcí v Pásmu Gazy vzrostl na 900, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Dalších 4600 lidí je zraněných.
Generální tajemník výkonného výboru OOP podle agentury Reuters vyzval mezinárodní společenství a humanitární organizace, "aby intervenovaly s cílem zastavit agresi a umožnily dodávky humanitárního materiálu a obnovení dodávky elektřiny a vody". Varoval, že Pásmo Gazy čelí zásadní humanitární katastrofě.
"Zahájení obléhání, které ohrožuje životy civilistů tím, že je zbavuje statků stěžejních pro jejich přežití, zakazuje mezinárodní humanitární právo," citovala Türka agentura AFP. Světová zdravotnická organizace (WHO) záhy vyzvala k vytvoření humanitárního koridoru s tím, že její starší zásoby zdravotnického materiálu v Gaze byly spotřebovány.
Bombardování Pásma Gazy, kterým Izrael odpovídá na útok radikálního palestinského hnutí Hamás, zasáhlo i rezidenční budovy, školy a budovy OSN a neobešlo se bez civilních obětí. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk s odvoláním na informace shromážděné jeho úřadem. Zároveň varoval, že ohlášené přitvrzení izraelské blokády Pásma Gazy je v rozporu s mezinárodním právem. Zástupce Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) řekl, že Izrael odmítl žádost o umožnění dodávek jídla a léků do Pásma Gazy.
Na východ Středozemního moře podle agentury AP již dorazila skupina amerických vojenských lodí, včetně letadlové lodi USS Gerald R. Ford, které mají být připravené poskytnout Izraeli podporu, pokud o ni požádá, a odradit další potenciální nepřátele Izraele, aby využili vzniklého chaosu. "Naše srdce jsou zlomená, ale naše odhodlání je silné," zdůraznil Biden.
Předsedkyně sněmovny poděkovala poslancům za to, že podpořili odsouzení útoků Hamásu na Izrael.
Děkuji moc všem poslancům a poslankyním, kteří podpořili usnesení @honzabartosek a jednoznačně odsoudili barbarské chování Hamásu.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 10, 2023
Zpráva o zavražděných miminkách v kibucu Kfar Aza mě šokovala. S viníky nelze mít žádné slitování.
Četné evropské země evidují stovky žádostí o pomoc od svých občanů v Izraeli, zahájili evakuace a chystají další lety. Část jich vede přes Kypr.
Spojené státy poskytnou Izraeli vojenskou pomoc, obsahovat bude mimo jiné nespecifikovaný počet raket pro izraelský systém protivzdušné obrany. Dnes to oznámil americký prezident Joe Biden. Následkem teroristických činů hnutí Hamás v Izraeli podle Bidena zemřelo nejméně 14 Američanů. Šéf Bílého domu před novináři vyjádřil odpor nad útoky Hamásu, jehož "jediným cílem je zabíjet Židy".
Izrael odmítl žádost o umožnění dodávek potravin a léků do Pásma Gazy, řekl zástupce Organizace pro osvobození Palestiny. Vyzval svět k intervenci.
Vůdce šíitských povstalců v Jemenu Abdal Málik Húsí dnes varoval, že pokud by Spojené státy podnikly přímou intervenci v Gaze, Húsíové odpoví raketovými a dronovými útoky. "Pokud jde o Gazu, existují červené linie," řekl a dodal, že Húsíové jsou připraveni svůj postup koordinovat s dalšími skupinami. Húsíové jsou spojenci Íránu, úhlavního nepřítele Izraele.
Erdogan dnes také kritizoval Izrael kvůli naprosté blokádě Pásma Gazy. Tu v pondělí oznámilo izraelské vedení v reakci na útoky Hamásu, které si vyžádaly životy více než 1000 Izraelců. "Nyní nejsou dodávky vody do Gazy, nejsou dodávky elektrického proudu. A co lidská práva?" řekl Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes podle agentury Reuters kritizoval Spojené státy za to, že poslaly jednu ze svých letadlových lodí blíže k izraelským břehům. Loď podle něho provede "závažné masakry" v Pásmu Gazy, odkud v sobotu bojovníci radikálního palestinského hnutí Hamás podnikli překvapivý útok na izraelské území.
"Co bude americká letadlová loď dělat blízko Izraele, proč přijíždějí? Co lodě kolem ní a letadla na ní budou dělat? Zaútočí na Gazu a okolí a podniknou kroky k zásadním masakrům," řekl Erdogan na tiskové konferenci s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. Už dříve dal turecký prezident najevo, že je připraven zhostit se zprostředkovatelské role mezi Izraelci a Palestinci, aby zajistil klid.
Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes navštívil Izrael. Setkal se se svým protějškem Elim Kohenem a prezidentem Jicchakem Herzogem. Na sociální síti X o tom informoval izraelský novinář Amichai Stein. Podle videozáznamu, který novinář sdílel, se šéf české diplomacie setkal také s vnučkou 85leté ženy, kterou palestinské hnutí Hamás uneslo do Pásma Gazy.
Český ministr zahraničí @JanLipavsky je v Izraeli. Jako vůbec první ministr zahraničí, který Izrael navštívil od teroristického útoku Hamásu. Společně s ministrem zahraničí @elicoh1 se setkal s Adwou Adar, vnučkou 85leté Yaffy, kterou Hamás unesl do Gazy.
— Israel CzechRepublic (@IsraelinCZ) October 10, 2023
Děkujeme 🇨🇿! pic.twitter.com/2lk7UpK5B7
"Řešili jsme, jak pokračovat v našem vztahu s palestinskou samosprávou. Hamás považujeme za teroristickou organizaci, ale s palestinskou samosprávou spolupracujeme," uvedl na tiskové konferenci po jednání Borrell. "Ne všichni Palestinci jsou teroristi, kolektivní trest pro všechny Palestince by byl nespravedlivý a nevede k dosažení míru," dodal. Podle jeho slov velká většina unijních zemí, až na dvě, tři výjimky, jasně řekla, že spolupráce s palestinskou samosprávou má pokračovat, stejně jako její finanční podpora.
Dvaadvacetiletá žena s německým a izraelským občanstvím Shani Louková, o jejíž smrti se spekulovalo v souvislosti s útokem Hamásu na hudební festival Supernova, je naživu. Její matka to potvrdila deníku The Daily Mail. Je však v kritickém stavu v nemocnici s těžkým úrazem hlavy.
Většina států Evropské unie podpořila další spolupráci s palestinskými úřady, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell po dnešním mimořádném neformálním jednání ministrů zahraničí EU. Izraelský ani palestinský ministr zahraničí, které Borrell rovněž pozval, se schůzky nezúčastnili. Izrael má podle Borrella právo bránit se, musí to být ale v souladu s mezinárodním humanitárním právem, což některá izraelská rozhodnutí nejsou. Jednání se uskutečnilo zčásti osobně v ománském Maskatu, kde unie jednala s arabskými státy Perského zálivu, někteří ministři se ale připojili prostřednictvím videokonference.
Podle Lipavského by přesun velvyslanectví byl v rozporu s mezinárodním právem a rezolucemi Rady bezpečnosti OSN, zároveň by nebyl v souladu s jednotným postojem EU. V dnešní bezpečnostně rozbouřené době navíc šéf diplomacie nepovažuje za rozumné, aby na sebe Česko přitáhlo pozornost mezinárodního společenství razantním krokem v otázce izraelsko-palestinského konfliktu, uvedl.
V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není namístě debata o přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Uvedl to prezident Petr Pavel ve vyjádření, které poskytl odbor komunikace Hradu. Za nutné nyní považuje především zachovat jednotu v podpoře Izraele.
"Je to humanitární tragédie a ekonomický šok, který nepotřebujeme," řekl Banga agentuře Reuters na okraji podzimního zasedání SB a Mezinárodního měnového fondu v Marrákeši. Dodal nicméně, že bezprostřední hospodářské dopady izraelsko-palestinského konfliktu jsou mírnější než v případě ruské invaze na Ukrajinu, protože konflikt nemá vliv na vývoz ropy, obilnin a hnojiv.
Ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem je zbytečným šokem pro světovou ekonomiku, který by v případě rozšíření mohl centrálním bankám v řadě zemí zkomplikovat snahu potlačit inflaci, aniž by se hospodářství dostalo do recese. Uvedl to dnes prezident Světové banky (SB) Ajay Banga.
Právě i tématem pomoci Palestincům se zabývají unijní ministři zahraničí, jejichž schůzku na dnešní odpoledne svolal šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ten pozval na jednání i izraelského ministra zahraničí Eliho Kohena a palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího. Kohen ale podle informací listu The Times of Israel pozvánku odmítl.
"Miliony lidí na palestinských územích, včetně mnoha dětí, jsou na nás závislé, pokud jde o jídlo, vodu a léky," citovala ministryni Baerbockovou agentura Reuters. I některé z dalších unijních zemí již oznámily, že pomoc Palestincům pozastaví, nebo alespoň přezkoumají, zda finance nekončí v rukou teroristů.
Ukončení humanitární pomoci Palestincům ve světle nynějšího vyhrocení konfliktu Izraele s teroristickým hnutím Hamás by bylo "zcela špatné". Před mimořádným neformálním jednáním ministrů zahraničí EU to uvedla šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Její kolegyně, německá ministryně pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Svenja Schulzeová, přitom již v neděli oznámila, že Berlín přehodnotí finanční podporu palestinských území. V pondělí pak toto ministerstvo oznámilo, že dočasně pozastavilo veškeré platby na rozvoj palestinských území, protože se chce ujistit, že žádné německé peníze se nedostaly k teroristům.
"Zaútočíme na teroristickou skupinu Hamás a na jakoukoliv jinou skupinu v Gaze… Budeme muset změnit realitu zevnitř Gazy, abychom zabránili tomu, že by se něco podobného stalo znovu," citovala agentura AP představitele izraelské armády Dana Goldfuse, který tak podpořil spekulace o chystané izraelské pozemní ofenzivě.
Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze utrpělo zranění 4250 osob. Z tohoto území jsou také hlášeny rozsáhlé materiální škody. Izraelská média informují o nejméně 2600 zraněných na izraelské straně.
Od sobotního zahájení útoku Hamásu na Izrael zahynulo přes 3300 lidí, vyplývá z údajů zveřejněných oběma stranami. Při palestinských útocích na izraelském území podle izraelské armády přišlo o život více než 1000 lidí, zatímco zdravotnické úřady v Hamásem ovládaném Pásmu Gazy hlásí 830 obětí izraelských protiúderů. Izraelské ozbrojené síly zároveň oznámily, že na izraelském území dosud nalezly na 1500 těl ozbrojenců Hamásu.
"Poslanecká sněmovna důrazně odsuzuje agresi teroristického hnutí Hamás vůči státu Izrael, která započala dne 7. října 2023. Vyjadřuje jednoznačnou podporu a solidaritu Izraeli a jeho obyvatelům a podporuje plné právo Izraele na přijetí vojenských a jiných opatření k zajištění své bezpečnosti," uvádí se v usnesení.
Sněmovna jednomyslně odsoudila teroristický útok hnutí Hamás vůči Izraeli, podpořila jeho vojenskou odvetu i přesun české ambasády do Jeruzaléma. Pro usnesení dolní parlamentní komory, které navrhl její místopředseda Jan Bartošek (KDU-ČSL), dnes hlasovalo všech 162 přítomných poslanců.
Saúdská Arábie vyzvala k urgentnímu ministerskému jednání zemí Organizace islámské spolupráce (OIC) o snížení napětí v konfliktu mezi Hamásem a Izraelem. K mimořádnému zasedání zemí OIC v pondělí vyzval i Írán. Ve středu by o situaci v Izraeli a Pásmu Gazy měli jednat ministři zahraničí Ligy arabských států.
Rovněž egyptský prezident podle Reuters dnes uvedl, že eskalace může ovlivnit stabilitu celého regionu. Sísí také vyjádřil naději, že jednání povedou i k řešení palestinské otázky, které vyústí v mír a vytvoření samostatného palestinského státu. Muhammad bin Salmán sice také vyjádřil podporu palestinskému lidu a jeho "legitimním právům", vytvoření samostatného palestinského státu ale nezmínil.
Muhammad bin Salmán, který je faktickým vládcem Saúdské Arábie, hovořil telefonicky i se šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem. Řekl mu, že jeho země dělá, co může, aby zapojila všechny mezinárodní či regionální strany do snah o zastavení eskalace konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Podle saúdského korunního prince je nutné, aby se konflikt nerozšířil do dalších částí regionu a aby se hlavně ušetřily životy civilistů.
Počet mrtvých, které si v Izraeli od soboty vyžádaly útoky radikálního palestinského hnutí Hamás, přesáhl tisícovku, řekl dnes podle agentury AP brigádní generál Dan Goldfus během brífinku s novináři. Při izraelských odvetných útocích v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem zemřelo podle palestinských zdrojů 830 lidí.
Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) útoky Hamásu a odvetné izraelské bombardování zabily stovky izraelských a palestinských dětí a zranily mnoho dalších.
Na Türkova slova ostře zareagoval Izrael, píše agentura DPA. "Více než 900 nevinných Izraelců je mrtvých. Tisíce utrpěly zranění. Při hudebním festivalu bylo zavražděno 260 lidí. Sto bylo zavražděno v kibucu. A přesto se vysoký komisař neodhodlá k tomu, aby tyto barbarské činy označil za terorismus," uvedlo izraelské zastoupení v Ženevě. DPA podotýká, že Türkova kritika na adresu Izraele dokládá, jakým problémům tento stát v boji proti Hamásu čelí. Toto radikální hnutí ostřeluje raketami izraelská města a vesnice z hustě osídleného Pásma Gazy. Izrael Hamás v této souvislosti obviňuje z toho, že k vojenským účelům využívá civilní budovy v Pásmu Gazy.
Izrael potřebuje především veřejnou podporu v těžkých časech, které nyní přicházejí. Na mezinárodní konferenci Ženy ve válce, věnované laureátovi a finalistům Ceny Václava Havla za lidská práva, to dnes řekla izraelská velvyslankyně v Česku Anna Azariová. Česku při té příležitosti poděkovala za jednohlasnou podporu od politiků i veřejnosti. Na konferenci vystoupili také finalisté letošního ročníku Ceny Václava Havla, polská aktivistka bojující za práva žen Justyna Wydrzyńska a ukrajinský lidskoprávní aktivista Jevhenij Zacharov. Laureát ceny Osman Kaval je v Turecku odsouzen k doživotnímu vězení za údajný pokus svrhnout vládu financováním protestů z roku 2013, podnikatel a mecenáš vinu popírá. Na konferenci jeho dopis, ve kterém poděkoval za ocenění, přečetl český novinář Jakub Szantó.
Podle izraelské velvyslankyně v Česku Azariové potřebuje Izrael především veřejnou podporu v těžkých časech, které přicházejí, uvedla dnes na konferenci.
Podle Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě bylo za poslední dny v Pásmu Gazy, které má přes dva miliony obyvatel, vyhnáno z domovů na 190 tisíc lidí. Světová zdravotnická organizace vyzvala k vytvoření humanitárního koridoru s tím, že její dřívější zásoby zdravotnického materiálu v Gaze byly spotřebovány.
Při dnešních izraelských náletech zahynuli i tři palestinští novináři. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že terčem bombardování se staly také civilní objekty, včetně budov OSN, a varoval Izrael, že ohlášené přitvrzení izraelské blokády, jehož součástí je odstřižení Gazy od dodávek potravin, vody a elektřiny, je v rozporu s mezinárodním právem.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán vyzvali k jednání o ukončení eskalace izraelsko-palestinského konfliktu. Vyjádřili rovněž obavy, aby se krize nerozšířila do dalších zemí a neohrozila bezpečnost a stabilitu celého regionu. Informovaly o tom zpravodajský server The Times of Israel a agentura Reuters.
Čína odsuzuje počínání ubližující civilistům v konfliktu mezi radikální organizací Hamás a Izraelem a vyzývá k okamžitému příměří. Řekl to dnes podle agentury Reuters čínský zvláštní vyslanec pro Blízký východ Čaj Ťün. "Čína je hluboce znepokojena nynějším stupňováním napětí a násilím mezi palestinskou a izraelskou stranou a je zarmoucena velkým počtem civilních obětí, které konflikt zapříčinil," řekl Čaj. "Jsme proti a odsuzujeme počínání, které ubližuje civilistům, a vyzýváme k okamžitému příměří," dodal čínský diplomat.
Raketový útok z Gazy hlásí město Aškelon na jihu Izraele.
Člen vedení Hamásu Zakaría Abú Mámar zemřel v úterý při izraelském bombardování Pásma Gazy. Snímek agentury Reuters je z letošního ledna.
Izraelské bombardování Gazy.
Silnice na jihu Izraele po útoku Hamásu.
"Eskalace izraelsko-palestinského konfliktu je důsledkem selhání americké politiky na Blízkém východě," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
Počet obětí řádění Hamásu v Izraeli překročí tisícovku, píše zpravodajský server Haarec.
Ministerstvo zahraničí eviduje v Gaze jednu českou humanitární pracovnici, je v kontaktu se styčným úřadem v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Žádost o evakuaci od ní nemá.
V Tel Avivu se rozezněly sirény, varující před raketovým útokem.
Bylo by správné pozastavit platby a zahájit důkladnou revizi celého systému pomoci poskytované Palestincům ze strany Evropské unie, uvedl český premiér Petr Fiala.
Izraelští vojáci poblíž Gazy.
Německo spolu s přímou finanční podporou projektů na palestinských územích prověří také platby Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.
Izraelské ministerstvo zdravotnictví: Při útocích Hamásu bylo zraněno celkem 2806 lidí, 535 jich zůstává v nemocnicích.
Mluvčí Hamásu pohrozil, že hnutí zavraždí izraelského rukojmího pokaždé, když Izrael bez varování vybombarduje civilní palestinský dům. Informovala o tom televize al-Džazíra.
Čeští občané v Izraeli jsou v pořádku, uvedl zástupce velvyslankyně v Tel Avivu Cyril Bumbálek. V cestovatelském systému Drozd je aktuálně zaregistrováno v Izraeli 171 Čechů.
Při izraelských náletech v Pásmu Gazy bylo od soboty zabito nejméně 770 Palestinců a 4000 bylo zraněno. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, kde vládne Hamás.
Izraelští vojáci v kibucu Kfar Aza blízko Gazy.
Německý kancléř Olaf Scholz po společném jednání vlád Francie a Německa zopakoval, že Izrael má právo na obranu.
Izraelští vojáci u Pásma Gazy.
Izraelské tanky na hranici s Libanonem.
Izrael začne vyzbrojovat dobrovolníky v pohraničí tisíci útočnými puškami, oznámil izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir.
Pro přestěhování české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma nejsou v tuto chvíli splněny základní podmínky, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.
Hamás pohrozil, že zavraždí izraelská rukojmí, pokud bude pokračovat bombardování Pásma Gazy.
"Líbáme ruce těch, kteří naplánovali palestinský útok na Izrael," prohlásil íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. Zároveň uvedl, že Írán do útoku nebyl nijak zapojen.
Bojovníci Hamásu nemají v palestinském Pásmu Gazy kam utéct, uvedl mluvčí izraelské armády. Nálety jsou podle něj bezprecedentně intenzivní.
Izraelská palba na Pásmo Gazy.
Izraelská armáda dnes vybídla Palestince prchající před izraelskými nálety v Pásmu Gazy, aby zamířili do Egypta.
Španělsko a Francie uvedly, že jsou proti tomu, aby EU pozastavila finanční pomoc Palestincům v reakci na útok Hamásu na Izrael.
Souhrn nejdůležitějších událostí
Izrael obnovil svoji kontrolu nad hranicí s Pásmem Gazy
Při bojích v Izraeli vojáci zabili zhruba 1500 členů Hamásu, kteří pronikli na izraelské území.
Izraelské letectvo mohutně bombarduje Gazu, pozemní operace zatím nezačala.
Izraelská armáda v noci zasáhla stovky pozic Hamásu ve čtvrti Rimál v Gaze. Hecht prchajícím Gazanům podle Reuters doporučil utíkat do Egypta, ale jeho kancelář toto tvrzení později korigovala vzhledem k tomu, že je uzavřený hraniční přechod Rafáh.
Podle mluvčího izraelské armády Richarda Hechta bylo zatím na izraelském území nalezeno 1500 těl bojovníků Hamásu a žádní další teroristé už v noci na dnešek do Izraele nepronikli.
Izraelská armáda dnes oznámila, že plně obnovila kontrolu nad hranicí s palestinským Pásmem Gazy.
"Za poslední den se do Izraele přes plot nedostal jediný terorista," prohlásil na briefingu s novináři izraelský hlavní vojenský mluvčí Daniel Hagari. Izraelská armáda podle něj plně obnovila kontrolu nad hranicí s Pásmem Gazy poté, co příslušníci Hamásu při útoku části hraničního plotu vyhodili do povětří.
Izraelská armáda dnes vyšle vojáky informovat více než 100 izraelských rodin, že jejich blízcí jsou drženi v Pásmu Gazy jako rukojmí, uvedl izraelský vojenský rozhlas.
Při sobotním útoku palestinského hnutí Hamás na jihu Izraele zemřelo nejméně 18 lidí z Thajska. První oběť s ruským pasem potvrdila v noci na dnešek také ruská diplomacie. Argentina uvedla, že při útoku zemřelo sedm jejích občanů. Celkový počet oběti na izraelském území podle agentur vzrostl na více než 900.
Podle tisku se stále bojuje i v jižní části Izraele, kde bezpečnostní složky při přestřelce zabily jednoho palestinského ozbrojence. Není jasné, zda se Palestinec dostal na území v sobotu během útoku hnutí Hamás.
Štáb stanice al-Džazíra, který se nachází přímo v Pásmu Gazy, musel kvůli útokům kolem 02:00 SELČ přerušit vysílání a odejít kvůli útokům do krytu. Stanice v této souvislosti připomíná izraelský útok na budovu, který v roce 2021 zničil kanceláře této stanice i agentury AP.
Pásmo Gazy čelilo i dnes v noci bombardování ze vzduchu, které zřejmě provádí izraelské letectvo v reakci na útok palestinského hnutí Hamás na izraelském území. Informují o tom novináři mezinárodních médiích, kteří jsou na místě.
V noci na dnešek mluvčí Bílého domu Kirby vyloučil, že by Spojené státy vyslaly na pomoc Izraeli své vlastní vojenské jednotky, které by bojovaly na izraelských či palestinských územích. Chránit své zájmy v regionu budou jinými způsoby, dodal podle agentury Reuters Bílý dům.
Kirby také uvedl, že Washington očekává další požadavky ze strany Izraele ohledně vojenských dodávek a že se bude snažit uspokojit je, co nejrychleji.
Americký prezident Joe Biden oznámil, že při útoku palestinského hnutí Hamás na izraelské území zemřelo nejméně 11 Američanů. Další američtí občané jsou pravděpodobně mezi lidmi unesenými palestinskými radikály.
Bývalá kapitánka české basketbalové reprezentace Renáta Březinová se snaží dostat z Izraele, kam přišla před dvěma týdny za novým angažmá do klubu Elitzur Ramla.
Dvaadvacetiletá žena s německým a izraelským občanstvím Shani Louk tančila na festivalu u hranic Gazy a Izraele. Když na místo pronikli členové hnutí Hamás, přestala se rodině ozývat. Později se na sociálních sítích objevilo video, kde je vidět bezvládné tělo polonahé ženy na korbě auta společně s ozbrojenci. Matka Shani na něm svou dceru identifikovala podle tetování a dredů.
Počet palestinských obětí po izraelských leteckých úderech v Pásmu Gazy vzrostl na 687, z toho 140 je dětí. Uvedlo to palestinské ministerstvo zdravotnictví, informovala agentura Reuters. Předchozí bilance čítala 560 mrtvých.
V Pásmu Gazy, které čelí úplné blokádě ze strany Izraele, je i na 13 000 lidí pracujících pro OSN. Pracují pro agenturu OSN pomáhající palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), uvedl podle agentury DPA mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
"Zjevně nejsou schopni odejít," řekl Dujarric. "Soustředí se na to, aby v rámci svého mandátu učinili maximum pro pomoc obyvatelům," dodal. Většinu ze zaměstnanců UNRWA v Pásmu Gazy tvoří Palestinci, mezinárodních pracovníků je zhruba 300.
Netanjahu vyzval k vytvoření vlády národní jednoty. Lidé jsou jednotní a teď se musí sjednotit vláda, prohlásil.
Izraelské letecké údery v Pásmu Gazy jsou podle premiéra Benjamina Netanjahua "teprve začátkem" operací izraelské armády, která od soboty bojuje v oblastech u hranic Pásma Gazy s ozbrojenci tamního radikálního hnutí Hamás. Armáda už ohlásila, že obnovila kontrolu nad izraelskými obcemi v oblasti, na jihu země se shromáždilo na sto tisíc rezervistů a například Spojené státy očekávají, že Izrael do dvou dnů zahájí pozemní operaci do Pásma Gazy.
"Krutosti páchané Hamásem jsme neviděli od dob Islámského státu. Vždycky jsme věděli, co je Hamás zač. Hamás je Islámský stát," citoval Netanjahua deník Haarec. Netanjahu podle agentury Reuters v této souvislosti hovořil o "spoutaných dětech, které byly popraveny se svými rodinami" a "dalších krutostech" páchaných příslušníky Hamásu, které se podle svých slov rozhodl nepopisovat.
Ozbrojenci z šíitského hnutí Hizballáh odpálili salvu raket na sever Izraele, reagují tak na smrt nejméně čtyř svých členů po izraelském ostřelování v Libanonu, uvádí agentura Reuters s tím, že izraelské síly odpověděly dělostřeleckou palbou.
Izraelská armáda se od soboty bránila útoku příslušníků radikálního hnutí Hamás v obcích u hranic Pásma Gazy, který si vyžádal stovky obětí. Na izraelské území však podle armády proniklo i několik podezřelých osob z Libanonu, kde na jihu působí Hizballáh. Libanonské hnutí je stejně jako Hamás podporované Íránem, zapojení do operací Hamásu však odmítá.
Francouzské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že někteří ze 14 pohřešovaných mohli být palestinskými teroristy uneseni a že mezi pohřešovanými je také 12leté dítě.
Ozbrojené křídlo Hamásu večer pohrozilo, že začne popravovat rukojmí, pokud izraelská armáda bude bez varování bombardovat domy v Gaze. Popravy bude zveřejňovat na sociálních sítích, uvedl Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamásu.
Agentura Reuters posléze nicméně informovala, že vysoký představitel Hamásu řekl televizi al-Džazíra, že hnutí je otevřeno diskusi o možném příměří s Izraelem, protože "dosáhlo svých cílů".
"Rusko má zájem na rozdmýchání války na Blízkém východě, aby nový zdroj bolesti a utrpení oslabil světovou jednotu, a přidal se k existujícím rozporům a rozdělením. To by Rusku pomohlo zničit svobodu v Evropě," napsal ukrajinský prezident Zelenskyj.
Dodal, že současné boje mezi Palestinci a Izraelci jsou podle něj mnohem větší hrozbou, než si svět nyní uvědomuje. Sobotní útok teroristů z hnutí Hamás na jihu Izraele, při kterém zemřely stovky lidí, vyvolal rozsáhlé bombardování Pásma Gazy a Izrael se zřejmě chystá také k pozemní operaci v Palestinci hustě osídlené izolované oblasti.
Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil "hluboké znepokojení" nad rozhodnutím Izraele zahájit totální blokádu Pásma Gazy, která znamená mimo jiné přerušení dodávky vody, potravin i elektřiny. Guterres v New Yorku před novináři obě strany konfliktu vyzval k respektování humanitárních zásad a uvedl, že ačkoliv chápe "pocit křivdy Palestinců", nic podle něj neospravedlňuje útoky, únosy civilistů a násilí, které hnutí Hamás v sobotu rozpoutalo.
"Civilisté musí být vždy chráněni a respektováni. Civilní infrastruktura nikdy nesmí být vojenským terčem. Opakuji svoji výzvu (ke hnutí Hamás), aby tyto útoky zastavilo a propustilo všechny rukojmí," prohlásil generální tajemník OSN.
Po sobotním útoku palestinského hnutí Hamás z Pásma Gazy na Izrael zemřelo přibližně 800 Izraelců, informovalo v pondělí tiskové oddělení izraelské vlády. Média informují o 900 mrtvých. Dalších více než 2600 lidí bylo podle tiskového oddělení zraněno a asi 150 osob teroristé z Hamásu unesli.
Palestinské teroristické hnutí Hamás, které v sobotu zaútočilo z Pásma Gazy na Izrael, bude třeba odstranit, a oslabit tím Írán. Uvedl to bezpečnostní expert Kobi Michael. V tuto chvíli podle něj pro Izrael nebude prioritou osvobodit izraelské rukojmí v Pásmu Gazy, nýbrž Hamás drtivě porazit. Na vyšetřování toho, jak je možné, že Hamás Izrael překvapil, podle Michaela přijde čas až po válce. Expert je však přesvědčený, že kvůli tomu "budou padat hlavy".
"Je to strašlivý a barbarský útok na Izrael. Stojíme při Izraeli," řekl Scholz. "Teror nevyhraje, násilí nezvítězí a nenávist nebude triumfovat," dodal. Macron prohlásil, že boj proti terorismu, který nyní Izrael svádí, je úkolem všech demokratických zemí.
Macron prohlásil, že v sobotu a v pondělí o situaci jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. S Netanjahuem si telefonoval také Scholz. "Večer budeme mít se Scholzem možnost společně hovořit s prezidentem USA Bidenem a britským premiérem Sunakem," řekl Macron.
Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron společně odsoudili útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael. Prohlásili to na úvod začínajícího dvoudenního zasedání vlád Francie a Německa v severoněmeckém Hamburku. Oba politici ujistili, že stojí rozhodně za Izraelem. Řekli také, že večer chtějí o dění na Blízkém východě jednat s americkým prezidentem Joem Bidenem a britským premiérem Rishim Sunakem.
Premiér Petr Fiala podporuje přesun české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. V současnosti by to považoval za žádoucí krok, o konkrétním postupu chce jednat s koaličními partnery. Fiala to uvedl na sociální síti X. Uvítal také rozhodnutí Evropské unie prověřit toky evropských peněz poskytovaných na palestinská území v reakci na sobotní útok ozbrojenců z hnutí Hamás na jih Izraele, který si vyžádal stovky mrtvých.
Do Negevské pouště na jihu Izraele v pátek přijížděli hudební nadšenci. Na počest židovského svátku Sukot se tu konal festival Supernova. Místo radostných chvil ale zažili noční můru. Na festival vtrhli palestinští teroristé z hnutí Hamás a akce se stala místem zřejmě nejhoršího masakru během bezprecedentního víkendového útoku na Izrael. Zavraždili tu přes 260 lidí.
Zatím neupřesněný počet raket vypustilo na Jeruzalém palestinské hnutí Hamás. Podle jeho prohlášení jde o odvetu za izraelské útoky na civilní obydlí v Pásmu Gazy. V Jeruzalémě se rozezněly sirény a deník Haarec s odvoláním na zdravotnickou službu Magen David Adom informoval o devíti zraněných. Podle fotografií sdílených na síti X byla poškozena rovněž mešita v osadě nedaleko Jeruzaléma.
Lidem mířícím do Izraele tuzemské cestovní kanceláře nabídnou změnu termínu, destinace či vrácení peněz. V Izraeli nyní klienty nemají.
Evropská unie pozastavila veškeré platby, které měly směřovat na podporu palestinského obyvatelstva. V pondělí to oznámil evropský komisař pro sousedství Olivér Várhelyi. Doplnil, že přezkoumány budou rovněž veškeré projekty a jakékoli nové návrhy týkající se financí na další období jsou odloženy zatím na neurčito.
The scale of terror and brutality against #Israel and its people is a turning point.
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) October 9, 2023
There can be no business as usual.
As the biggest donor of the Palestinians, the European Commission is putting its full development portfolio under review, worth a total of EUR 691m
⤵️
Infiltrace několika podezřelých osob z Libanonu do Izraele se podle agentury Reuters mohla jevit jako otevření nové bojové fronty na severu Izraele, jelikož od soboty Izrael na jihu bojuje proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Představitel libanonského šíitského hnutí Hizballáh uvedl, že jeho skupina nyní žádnou operaci v Izraeli nepodnikla. Zapojení do incidentu odmítl i Hamás a Islámský džihád.
Jako projev podpory Izraeli zavlály na budovách úřadů v Česku izraelské vlajky. Někde se objevily už o víkendu, jinde je vyvěsili dnes, případně to plánují do týdne. Solidaritu s pozůstalými i židovským státem chtějí česká města vyjádřit i prostřednictvím nasvícených objektů v barvách jeho vlajky. Dnes večer se modře a bíle rozsvítí most Miloše Sýkory a radniční věž v Ostravě nebo historická radnice v Liberci, v sobotu svítila těmito barvami Petřínská rozhledna.
Hamás svou nenávist namířil vůči nevinným lidem, které zavraždil na hudebním festivalu.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) October 9, 2023
Je mi moc líto izraelských obětí a jejich rodin. Ukázat naši podporu a solidaritu při boji s teroristy, je to nejmenší, co můžeme udělat. Proto jsme dnes ve @snemovna vyvěsili 🇮🇱 vlajku. pic.twitter.com/ZTqJeFJwFi
Ekonomické dopady konfliktu na Blízkém východě mohou pocítit i Češi, zejména oslabením kurzu české měny a zdražením pohonných hmot. Uvedli to ekonomové. Dopad na českou ekonomiku bude podle nich záviset především na dalším vývoji konfliktu.
"Česká koruna se dá stále označit za měnu exotickou. V případě geopolitického napětí mají investoři tendence tyto měny opouštět a vyhledávat spíše bezpečnější přístavy," řekl například analytik Purple Trading Petr Lajsek.
Mezi oběťmi útoku palestinského hnutí Hamás na Izrael je také nejméně devět Američanů. Podle deníku Haarec o tom v pondělí informoval mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu. Dosud se psalo o nejméně čtyřech mrtvých Američanech.
Podle serveru BBC je po sobotním útoku pohřešováno či mrtvých též více než deset britských občanů. Už dříve tiskové agentury informovaly o úmrtí cizinců mimo jiné z Nepálu, Thajska či Ukrajiny.
Na izraelské území se podle tamní armády infiltrovalo několik podezřelých osob z Libanonu a Izrael na místo vyslal vojáky. Podle izraelské televize Channel 13 byli dva z podezřelých zastřeleni při přeshraniční přestřelce.
Hamás se za katarského zprostředkování snaží vyjednat výměnu Izraelek zajatých jako rukojmí za Palestinky zadržované v izraelských věznicích. Podle serveru The Times of Israel to řekl pro čínskou státní tiskovou agenturu Nová Čína zdroj z palestinské teroristické skupiny, jež vládne v Pásmu Gazy.
Hamás podle čínské agentury usiluje o propuštění 36 Palestinek, které se nacházejí v izraelských věznicích. Obdobnou informaci přinesla agentura Reuters, podle níž se kromě žen jedná i o propuštění zajatých dětí. Nejmenovaný izraelský činitel ale serveruThe Times of Israel sdělil, že se o ničem nejedná.
Nejméně na 560 stoupl počet zabitých Palestinců po odvetných izraelských náletech na Pásmo Gazy, zraněných je 2900. Aktuální bilanci dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které Hamás ovládá. Izraelská armáda uvedla, že na izraelském území zabila stovky palestinských teroristů.
Ministerstvo zahraničí stále neregistruje žádné oběti mezi českými občany po útocích palestinských radikálů v Izraeli. Na pondělním briefingu před odletem do Ománu na dvoudenní ministerské jednání EU a Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Domnívá se také, že řada členských států unijního svazku bude chtít otevřít debatu o financování programů EU v Palestině.
Prioritou je nyní ukončení agrese palestinského radikálního hnutí Hamás na území Izraele a propuštění rukojmí. Uvedl to mluvčí Evropské komise Peter Stano, který několikrát zdůraznil, že Izrael má právo bránit své území a obyvatele v souladu s mezinárodním právem.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Izraelský národní letecký dopravce El Al posiluje lety do Izraele, aby rezervisty ze zahraničí dopravil zpět do vlasti, píše agentura Reuters.
Slovensko vyšle vládní letecký speciál k evakuaci svých občanů z Izraele ve středu. Uvedlo to tamní ministerstvo zahraničí. Podle úřadu je slovenská ambasáda v Izraeli v kontaktu s početnou skupinou občanů Slovenska a připravuje seznam cestujících. Přednost při repatriaci ohlášené na středu dostanou zranitelné osoby.
Izraelský anglicky píšící zpravodajský web The Jerusalem Post od neděle nefunguje, stal se terčem kybernetického útoku. Na platformě X to potvrdil šéfredaktor Avi Majer. Na webu se objevuje chybové hlášení.
Majre uvedl, že se útočníci snaží listu zabránit v "objasňování dění v Izraeli a v Pásmu Gazy". "Selžou," dodal šéfredaktor a odkázal na stránky zpravodajského webu na sociálních sítích X, Instagram a Telegram, kde redaktoři nadále sdílejí aktuality.
Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac k totální blokádě Gazy dodal, že nařídil okamžité přerušení dodávek vody do pobřežní enklávy. "Co bylo v minulosti, už nebude v budoucnosti," uvedl Kac v příspěvku na sociálních sítích, v němž oznámil přerušení dodávek vody.
הוריתי לנתק מיידית את אספקת המים מישראל לעזה. חשמל ודלקים נותקו שלשום. מה שהיה לא יהיה.
— ישראל כ”ץ Israel Katz (@Israel_katz) October 9, 2023
Židé žijící v Británii či Francii čelí po víkendovém krvavém vyhrocení konfliktu na Blízkém východě výhrůžkám a útokům. Policie v Londýně a Paříži se zabývá desítkami převážně slovních útoků, v britské metropoli však řeší například i vytlučenou výlohu košer restaurace. Vlády obou zemí slibují příslušníkům židovské menšiny zvýšenou ochranu.
Nedaleko Ben Gurionova mezinárodního letiště u Tel Avivu v pondělí dopadla raketa z Pásma Gazy. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel. Událost si podle listu nevyžádala žádné oběti, zraněné ani jiné škody.
"Nařídil jsem úplnou blokádu Pásma Gazy. Nebude tam žádná elektřina, žádné potraviny, žádné palivo, vše je uzavřeno," řekl izraelský ministr obrany Joav Galant. "Bojujeme proti bestiím a podle toho jednáme," dodal.
Izraelský ministr obrany Joav Galant v reakci na sobotní útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. Galant označil opatření za součást boje proti "bestiím", uvedla agentura Reuters.
Kreml vyjádřil krajní znepokojení ohledně situace okolo Izraele. Obává se případné další eskalace a rozšíření konfliktu, což představuje velké nebezpečí pro region, řekl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Izraelská armáda obnovila kontrolu nad izraelskými vesnicemi u hranice s Pásmem Gazy. Podle agentury Reuters to oznámil mluvčí izraelských ozbrojených sil. Izraelská televize s odkazem na armádu mezitím uvádí, že povoláno bylo na 300 tisíc izraelských rezervistů. Jde podle ní o největší odvod v historii země.
Podle armádního mluvčího nadále dochází k izolovaným bojům mezi příslušníky palestinského Hamásu a izraelskými vojáky. Vesnice, které radikálové při sobotním útoku přepadli, už jsou opět zcela pod izraelskou kontrolou.
České velvyslanectví v Tel Avivu oslovily s žádostí o aktivní repatriaci jednotky Čechů, sdělil v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Úřad je v kontaktu s partnery v Evropské unii, navzájem se informují o případných evakuačních letech z Izraele. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ohledně toho jedná také s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), s variantou samostatného repatriačního letu do Česka počítají jako se záložní, dodal Drake.
Počet zabitých Palestinců po odvetných izraelských náletech na Pásmo Gazy za bezprecedentní útok radikálního hnutí Hamás na izraelské území stoupl na 493 a zraněných jsou bezmála 3000. Aktuální bilanci v pondělí zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které Hamás ovládá. Izraelská armáda uvedla, že na izraelském území zabila stovky palestinských teroristů.
Bývalý šéf izraelské tajné služby Mosad Danny Yatom pro britskou stanici BBC řekl, že bezpečnostní složky židovského státu "totálně selhaly".
Podle něj se "všechno pokazilo" a nikdo neměl tušení, že takový útok Hamásu může přijít.
Yatom je nyní politik opoziční Strany práce.
Šéf rakouské diplomacie oznámil, že kvůli útoku ozbrojenců z Hamásu na Izrael Vídeň prozatím zastavuje platby v rámci humanitární pomoci Palestincům.
Egypt, který často slouží jako prostředník mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás, opakovaně hovořil s Izraelci o "velké" hrozbě. Izraelští představitelé se ale soustředili na okupovaný Západní břeh Jordánu a varování ohledně Pásma Gazy zlehčovali. Agentuře AP to řekl nejmenovaný představitel egyptských zpravodajských služeb v souvislosti s víkendovým útokem palestinských ozbrojenců právě z Pásma Gazy na izraelské území, při němž zahynulo přes 700 Izraelců.
Vláda premiéra Benjamina Netanjahua je složena ze stoupenců židovských osadníků na Západním břehu, kteří požadovali bezpečnostní opatření v souvislosti s rostoucí vlnou násilí, jež se tam v posledních 18 měsících objevuje.
"Varovali jsme je, že výbuch situace přijde, a to velmi brzy, a že bude velký. Ale oni taková varování podcenili," řekl egyptský představitel, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože není oprávněn hovořit o obsahu citlivých zpravodajských jednání s médii.
Počet mrtvých po odvetných izraelských náletech na Pásmo Gazy za bezprecedentní útok radikálního hnutí Hamás na izraelské území stoupl na 436, včetně 91 dětí a 61 žen. Uvedl to list The Guardian s odkazem na palestinskou tiskovou agenturu WAFA, podle níž je na místě také 2271 zraněných.
Při útocích palestinských ozbrojenců zahynulo nejméně 700 Izraelců, očekává se však, že bilance strmě poroste, protože mnoho lidí podle armády utrpělo vážná zranění.
Maďarsko v noci na pondělí evakuovalo 215 lidí z Izraele. Evakuaci svých občanů již zahájilo i Polsko, první letadlo s přibližně 120 lidmi přistálo ve Varšavě v pondělí brzy ráno, informoval server BBC News. Několik leteckých společností mezitím pozastavilo lety do Tel Avivu, dokud se nezlepší bezpečnostní podmínky.
Podle údajů palestinské samosprávy při odvetných úderech dosud zahynulo 413 Palestinců a více než 2300 jich utrpělo zranění.
Jeden z nedělních izraelských úderů, které přicházejí v odvetě za útoky, při nichž zemřelo přes 700 lidí, si podle agentury AP vyžádal životy 19 členů jedné palestinské rodiny.
Lídr demokratické většiny v americkém Senátu Chuck Schumer dnes v Pekingu prohlásil, že je zklamán prohlášením čínského ministerstva zahraničí, které podle něj neprojevilo žádné sympatie ani podporu Izraeli v těchto těžkých časech. Schumer to podle agentury Reuters řekl při setkání s šéfem čínské diplomacie Wang Iem v Pekingu.
Izraelská armáda uvedla, že se terčem jejích útoků v posledních hodinách stalo několik velitelských stanovišť Hamásu, budovy jeho představitelů i mešita, v níž se nacházelo operační zařízení tohoto hnutí.
Při útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael přišlo o život 12 Thajců, osm jich bylo zraněno a 11 uneseno. S odvoláním na thajské ministerstvo zahraničí to dnes uvedla agentura Reuters.
Na přípravách útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael se od srpna podílely také íránské revoluční gardy, napsal list The Wall Street Journal (WSJ). O zahájení útoku se podle něj definitivně rozhodlo před týdnem na schůzce v libanonském Bejrútu.
WSJ to řekli vysoce postavení činitelé Hamásu a libanonského šíitského hnutí Hizballáh, kterému se také dostává íránské podpory. Teherán zapojení popírá.
Detaily akce se podle WSJ ladily na několika schůzkách právě v libanonské metropoli, kterých se účastnili zástupci íránských revolučních gard, Hamásu, Hizballáhu i dalších militantních skupin.
Server deníku The New York Times (NYT) napsal, že podle předběžných odhadů izraelského vysoce postaveného vojenského činitele drží Hamás nejméně 150 rukojmích.
Izraelská armáda v noci na pondělí pokračuje v útocích na cíle radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Informuje o tom server listu The Times of Israel.
Celkem si útok palestinských radikálů na jihu Izraele vyžádal přes 700 obětí a více než 2300 zraněných.
Mezi mrtvými je i řada cizinců, včetně několika Američanů, jak v noci na dnešek potvrdily tamní úřady.
Festival Supernova se uskutečnil v Negevské poušti u kibucu Reim, který leží jen pár kilometrů od Pásma Gazy.
"Vypnuli elektřinu a zničehonic se v areálu objevili ozbrojenci a začali střílet všemi směry," řekla izraelské televizi Channel 12 účastnice Ortel. "Padesát teroristů oblečených ve vojenských uniformách přijelo v dodávkách," poznamenala.
Lidé se z místa snažili uprchnout a odjet auty, ale tam už čekaly džípy plné ozbrojenců. "Stříleli a my jsme se dostali do bodu, kdy všichni zastavili svá vozidla a začali utíkat. Schovala jsem se do stromu, takového keře, a oni začali střílet na lidi," uvedla.
Místem zřejmě nejhoršího masakru během víkendového útoku radikálů z Hamásu na Izrael se stal hudební festival poblíž Pásma Gazy, kde extremisté zabili přes 250 lidí. Výpovědi přeživších přinesl server BBC News.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Izraelská armáda se od soboty soustředí na odražení masivního útoku palestinských radikálů z Pásma Gazy, situace se ale vyostřila také na okupovaném Západním břehu Jordánu. Dnes tam izraelští vojáci při několika střetech zabili pět Palestinců a řadu dalších zranili, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. V sobotu na tomto palestinském území izraelská armáda zabila šest Palestinců, napsala agentura DPA.
Sobota byla pro mladou Izraelku Jael těžká, palestinští teroristé zavraždili řadu jejích přátel i rodinných známých. Složité hodiny po útoku ozbrojených teroristů z hnutí Hamás na obce u Pásma Gazy Jael přiblížila evropským médiím prostřednictvím videohovoru. Adele, která žije v kibucu Nirim, zase popsala, jak se teroristé snažili vniknout do jejího domu a jak její zeť dva z útočníků zastřelil. Dva její sousedé však byli zavražděni a dalších pět je stále pohřešováno. Obě ženy přitom na vysvobození izraelskou armádou čekaly řadu hodin.
Bulharsko odvezlo leteckým speciálem z Izraele 90 svých občanů, letadlo z Tel Avivu přistálo v Sofii dnes večer, informovala agentura DPA. Polsko posílá do Izraele dva letouny, které by měly evakuovat polské občany, uvedl dnes ministr obrany Mariusz Blaszczak.
Víkendové útoky na Izraelce v Gaze jsou válečnými zločiny, prohlásil před novináři izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan. Izrael od soboty čelí útokům palestinských ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás, při nichž zahynulo přes 700 lidí, více než 2200 utrpělo zranění a více než stovka Izraelců byla unesena.
Eiffelova věž, symbol francouzské metropole, dnes ve 23:00 hodin zhasne k uctění obětí po sobotním rozsáhlém útoku hnutí Hamás z Pásma Gazy na jih Izraele. Od zítřka bude na znamení solidarity s Izraelem věž nasvícena v barvách izraelské vlajky, uvedla dnes pařížská starostka Anne Hidalgová na sociální síti X.
Izrael čelí bezprecedentnímu útoku, který si žádá bezprecedentní odpověď, v tuto chvíli je ale hlavní zabezpečit jižní Izrael. Na dnešním briefingu, který se uskutečnil prostřednictvím videohovoru, to evropským médiím řekla mluvčí z mezinárodní tiskové sekce izraelské armády Maša Michelsonová. Na vyšetřování toho, proč se Izraeli nepodařilo rozsáhlému útoku předejít, podle mluvčí přijde čas až po skončení války.
Při útoku Hamásu v Izraeli zahynulo deset občanů Nepálu, uvedla nepálská ambasáda. Mezi mrtvými jsou též nejméně čtyři Američané, napsala agentura AP.
Podívejte se na fotografie agentury Reuters mapující útok palestinských radikálů proti Izraeli.
USA v rámci podpory napadeného Izraele přesouvají do východního Středomoří svou letadlovou loď a poskytnou munici, uvedl ministr obrany Lloyd Austin.
Americký prezident Joe Biden oznámil další pomoc Izraeli po útoku Hamásu. Podrobnosti neuvedl, podle ministra Blinkena Izrael požádal o podporu armádě.
Izraelské letectvo od začátku útoku palestinských radikálů zasáhlo v Pásmu Gazy 800 cílů, ozbrojenci Hamásu jsou stále v Izraeli, uvedl mluvčí armády.
Německá vláda po útocích na Izrael přehodnotí finanční podporu Palestině. Ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová uvedla, že otázku projedná s Izraelem.
Mír na Blízkém východě umožní pouze vznik samostatného palestinského státu, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Současný konflikt musí vyřešit diplomacie.
České cestovní kanceláře zrušily na několik týdnů zájezdy do Izraele, na který v sobotu ráno zaútočili palestinští radikálové. Klienti, kteří se nyní nechtějí okamžitě vrátit domů, v zájezdu pokračují, kdo se vrací, využije pravidelné letecké spoje, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Žádný repatriační let se podle něj neplánuje. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake odpoledne sdělil, že počet Čechů v Izraeli, kteří se zaregistrovali do databáze ministerstva zahraničí DROZD pro případnou pomoc českým občanům v zahraničí, se od sobotního večera zvedl ze 167 na 198.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli telefonoval s německým kancléřem Olafem Scholzem, ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a britským ministerským předsedou Rishim Sunakem. "Lídři vyjádřili neochvějnou podporu práva Izraele na sebeobranu," uvedla Netanjahuova kancelář.
Izraelská armáda pokračuje v bombardování Pásma Gazy, vedení bezpečnostních složek dalo zelenou významným vojenským operacím proti Palestincům.
Podle íránského prezidenta Ebráhíma Raísího jsou za nestabilitu v regionu odpovědní "sionisté a jejich spojenci" a Palestinci mají právo na obranu.
Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena nejsou důkazy, že by za útokem Hamásu na Izrael stál Írán. Íránský prezident si s šéfem Hamásu telefonoval.
Palestinský útok na Izrael si vyžádal přes 600 mrtvých, přes 2000 lidí bylo zraněno a více než 100 uneseno, uvádí tiskové oddělení izraelské vlády.
Útoky Hamásu proti Izraeli jsou barbarské a pobuřující, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že Izrael má právo se proti barbarství bránit.
Washington se snaží ověřit informace o tom, že v Izraeli bylo zabito několik Američanů, řekl televizi CNN šéf americké diplomacie Antony Blinken.
V Izraeli při víkendových bojích s Hamásem zemřeli dva Ukrajinci, informuje agentura AFP s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Stovky lidí dnes odpoledne manifestovaly na podporu Izraele v centru Berlína u Braniborské brány. Izraelský velvyslanec v Německu Ron Prosor na shromáždění prohlásil, že útočníci palestinského hnutí Hamás nejsou nic jiného než teroristé. Berlínský primátor Kai Wegner na manifestaci Izraelce ujistil, že německá metropole stojí rozhodně na jejich straně. Za Izrael se postavil také kancléř Olaf Scholz, prezident Frank-Walter Steinmeier či vedení Spolkového sněmu, na znamení solidarity vyvěsili izraelské vlajky.
Už na 600 mrtvých Izraelců stoupla bilance rozsáhlého útoku palestinských radikálů, kteří o víkendu vypálili na Izrael tisíce raket a napadli obce v blízkosti Pásma Gazy. Uvádí to izraelské televizní stanice i deníky Haarec nebo The Times of Israel. Od začátku dne údaje v médiích narostly na dvojnásobek, agentura AP však upozorňuje, že nejde o oficiální součet.
Rozsáhlý útok palestinského radikálního hnutí Hamás připravil o život nejméně 400 Izraelců. Počet mrtvých tak od sobotní noci narostl zhruba o stovku. Informují o tom izraelská média. Zraněných jsou mezi Izraelci skoro dva tisíce a 280 z nich bylo podle televize N12 ve vážném stavu. Boje v okolí Pásma Gazy trvají už přes 30 hodin.
Z informací izraelských médií nebylo ihned jasné, zda se publikovaná bilance mrtvých týká pouze civilistů, nebo zahrnuje i příslušníky ozbrojených složek. Izraelská armáda už zveřejnila jména více než 40 vojáků, kteří kvůli eskalaci vleklého konfliktu zahynuli. Desítky mrtvých hlásí také izraelská policie.
Papež František dnes vyzval k ukončení útoků a násilí v Izraeli a Gaze. Terorismus a válka nevyřeší žádné problémy, ale přinesou jen další utrpení a smrt nevinných lidí, řekl papež ve své týdenní promluvě k věřicím.
"S obavami a zármutkem sleduji, co se děje v Izraeli," řekl papež a vyjádřil solidaritu s příbuznými obětí. "Válka je porážka, pouze porážka. Modleme se za mír v Izraeli a Palestině," dodal.
Při útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael skončilo v zajetí 11 lidí z Thajska, uvedla dnes tamní vláda. Informuje o tom list Bangkok Post s odvoláním na premiéra Sríttchu Tchavisina a thajskou diplomacii. Podle informací britské televize Sky News je pohřešován také muž z Británie.
Palestinští ozbrojenci podle dostupných informací při sobotním útoku z Pásma Gazy brali desítky vojáků a civilistů jako rukojmí a neznámý počet lidí unesli na své území. Deník The Times of Israel poznamenal, že v napadených oblastech předtím pobývaly tisíce Thajců, kteří většinou pracují v místním zemědělství.
Dva turisté z Izraele a jejich egyptský průvodce dnes byli zastřeleni v egyptském městě Alexandrie. Uvedlo to izraelské ministerstvo zahraničí, které tak potvrdilo předchozí informace z médií. Podle lokálních médií byl útočníkem egyptský policista, který byl po incidentu zadržen. Je to první podobný útok na Izraelce v Egyptě za několik desetiletí, uvedla agentura Reuters.
Místní média uvedla, že policista zahájil palbu na izraelské turisty. Podle televizního kanálu Extra News se útok stal v místě Pompeiova sloupu, známé antické památky, zraněna byla ještě další osoba.
Palestinská samospráva dnes požádala o svolání mimořádného zasedání Ligy arabských států (LAS) na úrovni ministrů zahraničí. Informovala o tom palestinská tisková agentura WAFA.
Žádost o svolání schůzky přichází v souvislosti s "brutální a pokračující izraelskou agresí proti palestinskému lidu, včetně eskalace útoku tisíců osadníků na mešitu Al-Aksá," citovala agentura WAFA palestinského velvyslance při Lize arabských států. Ta má v současné době 22 členů, a to včetně Palestinské samosprávy.
Tuzemské cestovní kanceláře zrušily na několik týdnů zájezdy do Izraele, na který v sobotu ráno zaútočili palestinští radikálové. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovní kanceláří ČR Jan Papež. Klienti, kteří se nyní nechtějí okamžitě vrátit do ČR, podle něj v zájezdu pokračují. Kdo se vrací, odlétá pravidelnou leteckou linkou. Žádný repatriační let se neplánuje, dodal Papež.
Izraelská armáda má za úkol do 24 hodin evakuovat všechny obyvatele obcí v blízkosti Pásma Gazy, kde pokračují boje s palestinskými ozbrojenci. Uvedl to hlavní mluvčí ozbrojených sil Daniel Hagari. Do oblasti podle něj byly vyslány desetitisíce vojáků, informuje agentura AFP.
Izraelská armáda po vypuknutí bojů s radikálním palestinským hnutím Hamás zabila stovky ozbrojenců a další desítky zajala. Oznámil to dnes mluvčí ozbrojených sil Daniel Hagari. Ozbrojené křídlo Hamásu uvedlo, že jeho příslušníci stále svádí tvrdé boje na několika místech uvnitř Izraele.
Izraelské nálety v Pásmu Gazy podle nejnovější bilance palestinských činitelů zabily 313 lidí a dalších skoro 2000 zranily. Izrael uvádí, že zasáhl řadu objektů Hamásu, včetně sídla šéfa zpravodajské služby militantního hnutí.
Nadále platí, že čeští občané nebyli zasaženi teroristickými útoky v Izraeli. Po večerní vlně raketového ostřelování byla noc na dnešek na většině izraelského území klidná. V dnešním vyjádření, které ČTK poskytlo ministerstvo zahraničí, to uvedl zástupce velvyslankyně Cyril Bumbálek, který aktuálně pobývá v Tel Avivu.
Neděle je podle Bumbálka pro Izrael prvním pracovním dnem po svátcích. "S výjimkou zasažených oblastí se očekává postupný návrat života do normálu, zůstanou ale ještě zavřené školy a platí nadále mimořádný stav," sdělil. Uvedl také, že funguje veřejná doprava i letiště v Tel Avivu. "Pouze část leteckých společností zrušila lety, ranní let do Prahy operovaný leteckou společností Smartwings odletěl podle letového plánu," doplnil.
Ozbrojené křídlo palestinského radikálního hnutí Hamás dnes sdělilo, že jeho příslušníci stále svádí tvrdé boje na několika místech Izraele. Prohlášení podle agentury Reuters zmiňuje obce poblíž Pásma Gazy včetně měst Sderot a Ofakim nebo vesnici Beeri, kde se podle Izraelců v noci podařilo zachránit desítky lidí zadržovaných ozbrojenci.
Izraelská armáda ráno uvedla, že se s ozbrojenci Hamásu stále potýká v osmi oblastech, do kterých pronikli při sobotním bezprecedentním útoku na izraelské území. Neuvedla při tom, že by se na místech aktivně bojovalo. V dalších 22 napadených lokalitách naopak už dostala situaci pod kontrolu, uvedl mluvčí Richard Hecht.
Izrael je "stále ve válce", řekl Hecht. "Stále dokončuje snahy převzít plnou kontrolu nad izraelským územím a komunitami," citovala jej zpravodajská společnost BBC.
Kvůli situaci v Izraeli byly některé letecké spoje mezi Prahou a Tel Avivem zrušeny či zpožděny. Letiště Václava Havla proto doporučilo cestujícím, aby sledovali webové stránky dopravců, u nichž si zakoupili letenky. V neděli ráno to uvedla mluvčí pražského letiště Klára Divíšková.
Kvůli obavám o bezpečnost po útoku radikálů z palestinského hnutí Hamás na Izrael a následné odvetě židovského státu letecké společnosti z celého světa zrušily desítky sobotních i dnešních letů do Izraele.
Izrael se podle premiéra Benjamina Netanjahua vydává na dlouhou a těžkou válku, kterou mu vnutil vražedný útok Hamásu. Netanjahu to uvedl na X. Po zasedání bezpečnostního kabinetu také řekl, že Izrael chce zničit vojenské a vládní kapacity Hamásu a Islámského džihádu. Izrael zastaví dodávky elektřiny, pohonných hmot a zboží do Pásma Gazy, které má radikální Hamás pod kontrolou.
"Obnovíme bezpečnost pro občany Izraele a vyhrajeme," napsal podle serveru listu The Times of Israel Netanjahu ve svém příspěvku. V první fázi války podle něj chce Izrael především "zničit většinu nepřátelských sil", které z Pásma Gazy pronikly do Izraele a zabíjely civilisty i vojáky.
Počet obětí útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael stoupl už na více než 300, napsal dnes server listu The Jerusalem Post. Server listu The Times of Israel napsal, že útoky si do nedělního rána vyžádaly 1864 zraněných. Kolem 20 z nich je v kritickém stavu, dalších 326 ve vážném. Na jihu Izraele jsou i nadále palestinští útočníci.
Z Libanonu je v neděli ráno hlášena minometná palba na sever Izraele. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na izraelský armádní rozhlas. Izrael na ostřelování reagoval protiútokem dělostřelectva.
Tři bezpečnostní zdroje Reuters sdělily, že při ostřelování z Libanonu bylo zasaženo izraelské vojenské stanoviště. Jestli byl někdo zraněn, zatím není jasné.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online přenos z konfliktu mezi Izraelem a Hamásem pro dnešek končíme. Pokračovat v něm budeme zítra ráno. Děkujeme za pozornost.
Bilance izraelských obětí útoku ozbrojenců z Hamásu vzrostla na 250, uvedl list The Times of Israel. Zraněných je podle úřadů přes 1450.
Izrael se po útoku palestinských radikálů může spolehnout na skálopevnou podporu ze strany Spojených států, které mu vždy budou stát po boku, řekl dnes americký prezident Joe Biden. Podle něj má Izrael plné právo na obranu. Už předtím Biden po telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem sdělil, že USA jsou připraveny nabídnout Izraeli "všechny vhodné prostředky podpory".
"Hamás brzy pochopí, že udělal smrtelnou chybu, za kterou těžce zaplatí. Změníme situaci v Gaze na 50 let. Co bylo předtím, už nebude. Budeme operovat plnou silou," prohlásil izraelský ministr obrany Yoav Gallant. Dodal, že Izrael dnes spatřil tvář zla.
Israel Minister of Defense Yoav Gallant: “Today we saw the face of evil. The Hamas [terrorist organization] has launched a brutal attack against the citizens of the State of Israel - attacking men, women, children and the elderly, indiscriminately. Hamas will understand very… pic.twitter.com/N45JHzdH6G
— Joe Truzman (@JoeTruzman) October 7, 2023
Premiér Izraele Benjamin Netanjahu navrhl opozičním stranám Ješ atid a Straně národní jednoty, aby s ním utvořili vládu národní jednoty, píší The Times of Israel.
Při dnešním útoku palestinských radikálů z Pásma Gazy zahynulo nejméně 200 Izraelců, uvádí agentura AP s odkazem na izraelskou záchrannou službu. Bilance palestinských obětí po izraelské odvetě za útok Hamásu vzrostla podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Gaze ze 198 na 232 lidí.
Bilance izraelských obětí útoků radikálů z Hamásu vzrostla na 150, uvádí stanice N12. Zraněných je podle ministerstva zdravotnictví přes 1100.
"Podle systému DROZD se aktuálně nachází v Izraeli 167 Čechů. Podle posledních informací by mezi obětmi ani zraněnými neměli být Češi," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.
Letecké společnosti z celého světa zrušily na dnešek a neděli desítky letů, které měly přistát v Izraeli.
Hamás tvrdí, že zadržuje nejméně 53 Izraelců. Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla Hamásu, uvedl, že rukojmí jsou na "bezpečných místech", částečně i v podzemích tunelech, které bojovníci využívají.
Izraelské nálety dnes zničily tři výškové budovy v Pásmu Gazy, uvedli novináři agentury AFP, kteří viděli, jak se budovy, každá více než desetipatrová, po explozích jedna po druhé zřítily. Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že provedly nálety na dvě výškové budovy v pásmu Gazy, které sloužily jako sídlo Hamásu. "Teroristická organizace Hamás záměrně umisťuje svůj vojenský majetek v srdci civilního obyvatelstva v pásmu Gazy," uvedly IDF, které dodaly, že předem varovaly obyvatele budovy a vyzvaly je k evakuaci.
V prohlášení se dále uvádí, že IDF nyní v Gaze provádějí letecké údery a později budou pokračovat "těžkými pozemními prostředky". Izraelský ministr energetiky Jisrael Kac navíc oznámil, že Izrael přeruší dodávky elektřiny do Gazy.
Podle palestinské samosprávy se terčem Izraelců při odvetě stala i nemocnice na severu oblasti. Na jihu ve městě Chán Júnis při útoku na zdravotnické zařízení zahynul zdravotník a řidič sanitky, uvedla humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) na sociální síti X. Údery podle ní také zranily několik lidí a poškodily kyslíkovou stanici.
Rada bezpečnosti OSN se v neděli sejde kvůli útokům palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael, oznámil mluvčí OSN Stéphane Dujarric.
"Ulice Gazy jsou převážně prázdné, zatímco se obyvatelé pobřežní enklávy podléhající (izraelské) blokádě připravují na vystupňování izraelských náletů. Supermarkety a pekárny jsou však rušné, neboť lidé shromažďují zásoby. Někteří se začali scházet ve školách, kde hledají úkryt," popsala situaci na místě zpravodajka NYT.
Praha jako důkaz solidarity s oběťmi útoku a podpory obyvatelům Izraele večer nasvítí Petřínskou rozhlednu v izraelských, tedy modro-bílých barvách, oznámil primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS).
Brazilské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že po největším útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael za poslední roky svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Brazílie, která tento měsíc převzala rotující předsednictví RB OSN, ve veřejném prohlášení útoky odsoudila a vyjádřila solidaritu s izraelským lidem, uvedla agentura Reuters.
Hamás tvrdí, že drží tolik rukojmích, že může přimět Izrael k propuštění všech Palestinců, kteří jsou nyní v izraelských věznicích. Počet ale neupřesnil.
"Všechna rukojmí, jež jsou v rukou odbojových organizací, budeme držet až do doby, kdy z izraelských věznic vyjdou všichni naši vězni," uvedl podle deníku Haarec mluvčí skupiny Islámský džihád, která působí na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Zástupci Evropské unie a jejích zemí, včetně Německa, Francie, Španělska, Nizozemska či Itálie, ale také Spojené státy nebo Indie odsoudili dnešní útoky radikálního palestinského hnutí Hamás proti Izraeli. Mluvčí ruské diplomacie vyzvala, aby obě strany okamžitě přistoupily k příměří, a po ukončení násilí volá rovněž Omán, Saúdská Arábie nebo Egypt. Podle Kataru, Kuvajtu, Iráku nebo libanonského militantního hnutí Hizballáh nese vinu na eskalaci násilí Izrael.
Při izraelských náletech v Gaze přišlo o život nejméně 198 lidí a dalších 1610 bylo zraněno, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze.
Při útoku radikálního hnutí Hamás dnes zahynulo nejméně 100 Izraelců, přes 900 dalších utrpělo zranění, uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví.
Všech asi 200 Čechů, kteří jsou nyní v Izraeli s cestovní kanceláří, jsou podle Asociace cestovních kanceláří v pořádku. "Všichni jsou v bezpečí, nikdo není zraněný," uvedl místopředseda asociace Jan Papež. Podle informací ministerstva zahraničí jsou v bezpečí i Češi, kteří jsou v této zemi po vlastní ose, dodal. Jejich počet nezná.
Zástupce šéfa Hamás pro Al Jazeeru řekl, že mají velký počet izraelských zajatců, mezi nimi i vysoké důstojníky, píše agentura Reuters.
Izraelské nálety dnes v Pásmu Gazy zabily 161 lidí a zranily dalších skoro 1000, uvádí podle zpravodajské společnosti BBC místní palestinští činitelé.
Podle izraelského serveru N12 drží ozbrojenci Hamásu v izraelské osadě Be'eri nedaleko Pásma Gazy padesátku rukojmích.
Snímky z dnešního útoku na Izrael:
Palestinský útok si v Izraeli vyžádal nejméně 40 mrtvých a přes 700 zraněných, uvedla izraelská televize N12 News. Zdroj údajů nebyl ihned jasný.
USA jednoznačně odsuzují útok palestinského hnutí Hamás na izraelské civilisty a stojí za vládou Izraele, uvedl Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan.
Útok proti izraelským obcím v blízkosti Pásma Gazy i raketové útoky ozbrojenců z hnutí Hamás odsoudil koordinátor OSN pro mírový proces.
K "rozumnému chování" a zdrženlivosti vyzval podle AFP turecký prezident Recep Tayyip Erdogan všechny strany nynějšího konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.
Bilance zraněných po palestinském útoku na Izrael přesáhla 500. Hamás zveřejnil video, které podle něj ukazuje zajaté izraelské vojáky.
Izraelská stíhačka při náletu na cíle palestinského Hamásu.
Padesátka českých občanů v Izraeli, jenž dnes od rána čelí masivnímu útoku palestinských teroristů, kteří se zaregistrovali do systému ministerstva zahraničí, by měla být v bezpečí, uvedla česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Mezi zraněnými a oběťmi útoku podle jejích dosavadních informací žádní čeští občané nejsou.
V bezpečí jsou podle ní i všichni pracovníci české ambasády. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake sdělil, že česká ambasáda vyzvala Čechy v Izraeli, ať dbají instrukcí úřadů a v případě návratu sledují možné rušení letů. Letiště Václava Havla v Praze podle jeho mluvčí však zatím žádné zrušené lety neeviduje.
Izraelské bombardování podle deníku NYT zničilo v Pásmu Gazy budovu ministerstva vnitra. Na jiném místě podle samosprávy zemřel jeden člověk.
Írán podporuje palestinský útok na Izrael, řekl podle tamních médií poradce nejvyššího duchovního vůdce země Chameneího, uvádí Reuters.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) k útokům na Izrael:
Nedokážu ani slovy vyjádřit své rozhořčení, smutek a zklamání nad událostmi v Izraeli. Jsem znechucen teroristickými útoky na Izrael. Důrazně odsuzuji takové barbarské chování! Stojím za Izraelem a jeho právem na sebeobranu v takto těžké chvíli.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) October 7, 2023
Palestinský lid má právo bránit se "teroru osadníků a okupačních vojáků", prohlásil podle Reuters prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás.
Oficiální oznámení izraelské armády o spuštění operace Železné meče proti Palestincům z Hamásu.
⚔️Swords of Iron⚔️
— Israel Defense Forces (@IDF) October 7, 2023
The IDF is initiating a large-scale operation to defend Israeli civilians against the combined attack launched against Israel by Hamas this morning. pic.twitter.com/O2fuWjFvNb
Podle The Times of Israel je hlášeno skoro 300 zraněných Izraelců.
Izraelská armáda zveřejnila záběry útoku na ozbrojence palestinského Hamásu.
IDF strikes Hamas targets in the Gaza Strip. pic.twitter.com/jvyRlRa2V8
— Joe Truzman (@JoeTruzman) October 7, 2023
Izraelský server N 12 News podle agentury Reuters píše, že při útocích Hamásu zatím zemřelo nejméně 22 Izraelců.
Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás Muhammad Díf dnes oznámil, že skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Vyzval všechny Palestince, jakož i ozbrojence v sousedním Libanonu, aby se do bojů zapojili, informovaly agentury Reuters a AP. Libanonský Hizballáh uvedl, že situaci v Gaze sleduje a je v kontaktu s Hamásem.
"Tohle je den největší bitvy, která ukončí poslední okupaci na zemi," uvedl Díf, který veřejně vystupuje jen zřídka. Na Izrael podle něj ráno mířilo 5000 raket. Na izraelské území kromě toho pronikl neznámý počet palestinských ozbrojenců, přičemž videa na sociálních sítích a výpovědi svědků nasvědčují rozsáhlým pouličním bojům.
Díf podle AP o událostech hovořil jako o "operaci bouře al-Aksá", což je odkaz na název mešity na chrámové hoře v Jeruzalémě. Útok je podle něj odvetou za izraelské "znesvěcování" mešity. "Rozhodli jsme se, že co je moc, to je příliš," uvedl muž, který přežil několik izraelských pokusů o atentát.
Padesátka registrovaných českých občanů v Izraeli, který čelí útoku palestinských teroristů, je v bezpečí, řekla v České televizi velvyslankyně Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Pásmo Gazy se opět do centra pozornosti dostalo v sobotu. Právě odtud pronikli do Izraele ozbrojenci, kteří vraždí v ulicích civilisty. Židovský stát odpovídá bombardováním tohoto území a vzkazuje, že "je ve válce". Současné vyostření dlouhodobého sporu mezi Izraelci a Araby je největší za poslední roky.
Na sociálních sítích koluje nespočet videí, mnohdy krvavých, která podle komentátorů ukazovala dění u hranic Pásma Gazy. Objevily se například záběry, kde lidé šlapou po bezvládném těle ve vojenské uniformě, nebo video se skupinou Palestinců oslavujících u hořícího izraelského tanku.
Další videa byla podle deníku New York Times prezentována jako obrázky palestinských bojovníků vracejících se do Gazy s těly izraelských vojáků, média však varují, že autenticitu záběrů většinou není možné potvrdit.
Prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
#BREAKING Israeli PM Netenyahu:
— Clash Report (@clashreport) October 7, 2023
We are at war. pic.twitter.com/phTbNl7mIW
Útok Hamásu je odsouzeníhodný teroristický čin vůči Izraeli, uvedl prezident Petr Pavel. Nadlouho zablokuje snahy o mírové řešení konfliktu, míní.
Palestinští ozbrojenci z Hamásu kontrolují několik židovských osad nedaleko Pásma Gazy.
NEW: Israeli army confirms that Israeli settlements near Gaza stripe are under the control of Palestinian groups – Israel’s Channel 12
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) October 7, 2023
Below you see a footage of Palestinian reinforcements arriving in the Israeli settlements pic.twitter.com/PXZQUMM6SZ
"Náš nepřítel zaplatí cenu, jakou dosud nepoznal," prohlásil v reakci na palestinské útoky izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Palestinští teroristé ukořistili izraelské vojenské auto.
Podle izraelských médií při palestinském útoku zahynulo nejméně šest lidí včetně lokálního činitele, který chtěl bránit jednu z napadených obcí.
"Jsme ve válce a zvítězíme," prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Útoky palestinského Hamásu na Izrael přichází na padesáté výročí jomkipurské války.
Shrnutí nejdůležitějších událostí:
Přečtěte si shrnující článek o dnešních útocích palestinského Hamásu na Izrael.
Armáda po ranním palestinském útoku zahájila operaci Železné meče a mobilizuje desetitisíce příslušníků záloh, řekl médiím mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Letecký úder na Pásmo Gazy podle ozbrojených sil cílí na místa využívaná radikální skupinou Hamás, která operaci proti Izraeli vede.
Agentura AFP informovala, že stovky lidí se předtím vydaly na útěk ze svých domů na severovýchodě Pásma Gazy směrem hlouběji do oblasti ležící mezi Izraelem a Egyptem.
Dramatické události sjednotily izraelskou politickou scénu, lídři opozičních stran v parlamentu ve společném prohlášení vyjádřili podporu armádě a vyzvali mezinárodní společenství, aby odsoudilo palestinský "terorismus". "V takovýchto dnech v Izraeli není žádná opozice a koalice," uvedli zástupci čtyř stran.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell odsoudil dnešní útoky Hamásu proti Izraeli. Obdobně se vyjádřila i ministerstva zahraničí Francie a Německa.
Izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že armáda "bojuje s nepřítelem na všech místech infiltrace". Šéf policie Kobi Šabtaj podle listu The New York Times dopoledne hovořil o "21 aktivních ohniscích". Galant řekl, že "Hamás udělal dnes ráno velkou chybu a zahájil válku proti izraelskému státu".
Deník Haaretz na svém webu uvádí, že podle prvotních informací Palestinští radikálové při útoku použili padáky a probojovali se přes brány z Pásma Gazy střežené izraelskou armádou. Izraelské tajné služby zřejmě ofenzíva zaskočila. Podle Haaretzu se palestinští ozbrojenci dostali i do měst Netivot a Ofakim, kde podle policejního zdroje drží rukojmí. Podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho, izraelští vojáci bojují s ozbrojenci z Hamásu nejméně na sedmi místech v jižním Izraeli.
Palestinian Fighters are continuing to roam the Streets in Southern Israel where they are continuing to Massacring any Men, Women, and Children that they see. pic.twitter.com/yxo5Bpvq5G
— OSINTdefender (@sentdefender) October 7, 2023
Premiér Petr Fiala (ODS) k útokům na Izrael:
Odsuzuji teroristické útoky na Izrael. Myslím na nevinné oběti násilí a přeji izraelským přátelům co nejrychlejší zvládnutí situace a naplnění jejich ambicí žít v míru a bezpečí. Česká republika v tomto úsilí vždy plně stála a bude stát za Izraelem.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 7, 2023
Raketový údery Hamásu si vyžádaly nejméně jeden život. Postarší žena zemřela při přímém zásahu raketou v oblasti nedaleko Pásma Gazy. Izraelské nemocnice podle webu listu The Times of Israel hlásí, že přijaly přes 100 zraněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.
Izraelská armáda zahájila letecké údery v Pásmu Gazy poté, co ráno palestinští ozbrojenci spustili rozsáhlý raketový a pozemní útok na Izrael. Agentura Reuters napsala, že jí svědek hlásil výbuchy v centrální části pásma a ve městě Gaza. Izraelská armáda podle deníku Haarec uvedla, že nasadila desítky letadel.
Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu ráno zahájili rozsáhlý a podle místních médií překvapivý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda, která se na několika místech střetla s policisty a vojáky a podle dostupných informací berou Izraelce jako rukojmí.
Izraelská armáda uvedla, že je ve válečném stavu a slíbila, že se bude bránit. K útokům se přihlásilo radikální hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
nejnovější informace o útocích palestinského Hamásu na Izrael a dramatickém dění na Blízkém východě můžete sledovat v tomto online přenosu.