Útok v Británii? Velmi pravděpodobný

lem
1. 8. 2006 16:48
Londýn - Británie spustila po vzoru USA veřejný systém varující před teroristickými útoky. Riziko dalšího útoku v Británii je podle něj vážné.

O tom, zda Velké Británii hrozí nebezpečí teroristických útoků, vědělo až do dneška jen pár vyvolených.

Přesně řečeno - pouze pracovníci zpravodajských služeb a politické špičky.

Útoky z minulého července donutily vládu jednat

Od 1. srpna se vše mění. Varovný systém bude mít každý Brit možnost najít na webových stránkách ministerstva vnitra nebo zpravodajské služby MI5. (Stránky k nahlédnutí ZDE.)

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

A důvod? Britská vláda se k tomuto kroku odhodlala po kritice, která se snesla na hlavu zpravodajských služeb po teroristických útocích z loňského července.

Krátce po dnešním spuštění systému byl nastaven druhý nejvyšší stupeň nebezpečí, tedy vážný.  Ten říká, že další teroristický útok v Británii je velmi pravděpodobný. V účinnosti by měl zůstat několik týdnů.

"Vždy je jednodušší stupeň ohrožení zvýšit než snížit," řekl pro britský deník Guardian člen zpravodajské služby MI5, který má fungování systému na starost.

Přesně rok po londýnských útocích rozhodl ministr vnitra John Reid o zavedení veřejného varovného systému. Ten na rozdíl od amerického modelu nepočítá s barevným vyjádřením, ale kvůli větší transparentnosti redukuje počet stávajících sedmi stupňů na pět.

Údaje o krocích zpravodajských služeb a vlády zůstávají i nadále tajné.

Systém vyvolá chaos, tvrdí kritici

"Nebezpečí opravdu hrozí pouze v případě, že bude vyhlášen kritický stupeň," okometoval vládní plán nejmenovaný pracovník ministerstva vnitra.

Reagoval tak na kritiku ze strany odpůrců varovného systému, kteří varují před chaosem u veřejnosti a argumentují nepřesností systému.

Foto: Reuters

"Nejde o exaktní vědu," dodal ministr vnitra John Reid. "Systém je postaven na lidském úsudku a budoucnost nemůže nikdo odhadnout."

V současnosti používá Británie sedmibodovou škálu pohybující se od nejnižšího, zanedbatelného stupně přes vážné nebezpečí až po kritický stupeň. K zavedení tohoto systému přistoupila britská vláda po útocích na Bali z roku 2003 a po většinu času zůstával v platnosti druhý stupeň nebezpečí.

Nadále se počítá s fungováním speciálních varovných systémů v jednotlivých městech, které budou zcela nezávislé.

Britský stupeň ohrožení udává specializované centrum teroristických analýz spadající pod MI5 a podle jejího vedení bude mít kladný ohlas.

"Je třeba varovat veřejnost a instituce, aby mohly podniknout potřebné kroky," tvrdí tamní specialisté.

 

Právě se děje

Další zprávy