Útok islamistů v Somálsku si vyžádal nejméně 24 obětí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 3. 2015 20:55
K pátečnímu útoku se přihlásilo radikální islámské hnutí Šabáb.
Somálští vojáci. Ilustrační foto
Somálští vojáci. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mogadišo - Nejméně 24 mrtvých si vyžádal útok ozbrojenců z radikálního islámského hnutí Šabáb na hotel v centru Mogadiša, který je oblíbený mezi vládními činiteli. Islamisté přepadli komplex v pátek odpoledne. Boje skončily v sobotu ráno po více než 12 hodinách. Policejní a vojenské jednotky budovu zcela ovládly, uvedla agentura AP. Šabáb sdělil, že některým bojovníkům zapojeným do incidentu se podařilo uniknout. Skupina pohrozila dalšími útoky.

"Mezi mrtvými jsou civilisté, ostraha hotelu a vládní vojáci," uvedla policie. Dalších nejméně 28 lidí podle zdravotníků utrpělo zranění. Na seznamu obětí je také somálský velvyslanec ve Švýcarsku, který zároveň stál v čele somálského zastoupení v ženevském sídle OSN. Šest mrtvých je na straně útočníků, napsala AP.

Páteční útok na hotel podle svědků začal odpálením sebevražedného atentátníka u vstupu do hotelu. Do budovy poté pronikli ozbrojenci. Z místa se ozývala střelba a výbuchy celou noc.
Má se za to, že hotel přepadlo šest ozbrojenců. Ještě v pátek večer policie oznámila, že z části hotelu se jí podařilo útočníky vytlačit a že dosud bylo zabito šest radikálů. Činitelé vystavili pouze těla tří z nich. O tom, kde se nachází těla dalších tří, ale podle AP neinformovali.

Nejde o první útok

Zmíněný hotel vyhledávají především vládní činitelé a poslanci. Radikálové se na něj v minulosti zaměřili opakovaně. Naposledy před dvěma týdny, kdy u komplexu explodovalo auto naložené trhavinami a zahynuli dva lidé.

Milice Šabáb, které se hlásí k Al-Káidě, do roku 2011 ovládaly velkou část Somálska, ale operace afrických vojáků je přinutila se z většiny území stáhnout. Jsou stále přítomné v některých venkovských oblastech, ale díky tlaku afrických armád už nejsou schopné dobývat území zpět. I tak ale dokážou organizovat útoky na vládní cíle ve městech i v metropoli.

Na svědomí mají desítky krvavých útoků nejen v Somálsku, ale například i v sousední Keni. V září 2013 zaútočili na nákupní centrum Westgate v Nairobi a zabili 67 lidí. Vražednou akci posléze radikálové zdůvodnili jako odvetu za účast keňské armády v intervenci proti islámským milicím v Somálsku.

 

Právě se děje

Další zprávy