Vyhostili jsme Džihád Johna kvůli opilosti, tvrdí Tanzanie

ČTK ČTK
8. 3. 2015 18:23
Tanzanie odmítá verzi Mohammeda Emwaziho, že byl v roce 2009 z africké země deportován na příkaz britské tajné služby. Emwazi je považován za maskovaného vraha Islámského státu.
Foto: Reuters

Dáresalám - Tanzanský ministr vnitra se ohradil proti tvrzení Brita Mohammeda Emwaziho, podle něhož s ním Tanzanie zacházela svévolně při příletu do Dáresalámu v roce 2009. Emwazi je považován za maskovaného člena radikální skupiny Islámský stát, přezdívaného Džihád John, zachyceného na videích při vraždění západních rukojmích.

Minulý týden byla v Británii zveřejněna šest let stará nahrávka, na níž si Emwazi stěžoval, že byl z Tanzanie po příletu deportován na příkaz britské tajné služby. Tanzanský ministr vnitra Mathias Chikawe ale o víkendu řekl, že pravým důvodem vyhoštění Emwaziho a jeho dvou společníků byla silná opilost.

Podle zpráv z Tanzanie trojice pila alkohol po celý desetihodinový let a na letišti v Dáresalámu vystoupila totálně opilá. "Uráželi imigrační úředníky a ostatní. Nedokázali odpovědět na otázku, proč přijeli do Tanzanie," řekl ministr.

Imigrační komisař Abdullah Khamis Abdullah řekl stanici BBC, že si na Brita stěžovali už pasažéři v letadle. Chikawe dodal, že úředníky na trojici jako na potížisty upozornil kapitán letadla.

Tanzanie zápis z incidentu na letišti zveřejnila. Kromě Emwaziho se týkal Brita Allyho Adoruse a Němce Marcela Schrödela. Adorus je nyní vězněn v Etiopii za terorismus, Schrödel je údajně znám německé tajné službě. "Vydejte mi povolení ke vstupu do téhle země. Jste nuly a neřádi," křičel Emwazi na úředníky na letišti.

Urážky údajně Emwazimu změnily život

Emwazi ale popsal zážitek nevládnímu sdružení Cage tak, že urážky, které zažil v Tanzanii, zcela změnily jeho život. Ohrožovali ho prý zbraní a řekli mu, aby se zeptal britských úřadů, proč byl zadržen.

Tanzanský úředník prohlásil, že cizinců se zásadně nikdo nedotýká a neubližuje jim. "Emwaziho nikdo nemučil," dodal.

Tamní úřady nicméně neměly žádné pokyny, aby muže zatkla. Všichni tři proto byli vsazeni na noc do policejních cel, aby vystřízlivěli, a pak posazeni do nejbližšího letadla od Amsterodamu. Emwazi na nahrávce tvrdí, že tam ho vyslýchal agent britské tajné služby MI5.

Emwazi tvrdil, že jel na safari, avšak Britové se domnívají, že se chtěl zřejmě přes Keňu dostat do Somálska a připojit se k islamistům ze skupiny Aš Šabáb. IS, k níž se nyní hlásí, obsadil část Sýrie a Iráku a chce je spravovat podle svého výkladu islámu. Kromě jiného k němu patří striktní zákaz pití alkoholu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy