Islamisté zaútočili na hotel v centru Mogadiša, sedm mrtvých

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 3. 2015 16:24
K útoku se přihlásilo radikální hnutí Šabáb. Komplexem otřásl výbuch, ozývá se střelba. Obětí může být víc.
Ozbrojenci hnutí Šabáb.
Ozbrojenci hnutí Šabáb. | Foto: Reuters

Mogadišo - Ozbrojenci z radikálního islamistického hnutí Šabáb zaútočili na oblíbený hotel v centru Mogadiša.

Komplexem v somálském hlavním městě pak otřásl silný výbuch, napsala s odvoláním na policii agentura Reuters.

Očitý svědek agentuře Reuters řekl, že viděl "dvě zničená auta a nejméně jedno tělo". Podle úřadů ale přišlo o život nejméně sedm lidí.

Útočníci navíc zřejmě zadržují neupřesněný počet rukojmích.

Bojovníci Šabábu jsou na střeše a uvnitř hotelu, mají ho plně pod kontrolou.

"Bojovníci Šabábu jsou na střeše a uvnitř hotelu, mají ho plně pod kontrolou," uvedla policie s tím, že v budově jsou někteří vládní úředníci, kteří nestačili včas utéct.

Islamistické milice se již k činu přihlásily. "Za útokem na hotel Maka Al Mukaram jsme my, boje uvnitř nadále pokračují," sdělil Šabáb prostřednictvím svého mluvčího agentuře Reuters.

Zmíněný hotel vyhledávají především vládní činitelé a poslanci. Radikálové se na něj v minulosti zaměřili opakovaně. Naposledy před dvěma týdny, kdy u komplexu explodovalo auto naložené trhavinami a zahynuli dva lidé.

Milice Šabáb, které se hlásí k Al-Káidě, do roku 2011 ovládaly velkou část Somálska, ale operace afrických vojáků je přinutila se z většiny území stáhnout. Jsou stále přítomné v některých venkovských oblastech, ale díky tlaku afrických armád už nejsou schopné dobývat území zpět.

Na svědomí mají desítky krvavých útoků nejen v Somálsku, ale například i v sousední Keni. V září 2013 zaútočili na nákupní centrum Westgate v Nairobi a zabili 67 lidí. Vražednou akci posléze radikálové zdůvodnili jako odvetu za účast keňské armády v intervenci proti islámským milicím v Somálsku.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy