Islamisté zaútočili na hotel v centru Mogadiša, sedm mrtvých

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 3. 2015 16:24
K útoku se přihlásilo radikální hnutí Šabáb. Komplexem otřásl výbuch, ozývá se střelba. Obětí může být víc.
Ozbrojenci hnutí Šabáb.
Ozbrojenci hnutí Šabáb. | Foto: Reuters

Mogadišo - Ozbrojenci z radikálního islamistického hnutí Šabáb zaútočili na oblíbený hotel v centru Mogadiša.

Komplexem v somálském hlavním městě pak otřásl silný výbuch, napsala s odvoláním na policii agentura Reuters.

Očitý svědek agentuře Reuters řekl, že viděl "dvě zničená auta a nejméně jedno tělo". Podle úřadů ale přišlo o život nejméně sedm lidí.

Útočníci navíc zřejmě zadržují neupřesněný počet rukojmích.

Bojovníci Šabábu jsou na střeše a uvnitř hotelu, mají ho plně pod kontrolou.

"Bojovníci Šabábu jsou na střeše a uvnitř hotelu, mají ho plně pod kontrolou," uvedla policie s tím, že v budově jsou někteří vládní úředníci, kteří nestačili včas utéct.

Islamistické milice se již k činu přihlásily. "Za útokem na hotel Maka Al Mukaram jsme my, boje uvnitř nadále pokračují," sdělil Šabáb prostřednictvím svého mluvčího agentuře Reuters.

Zmíněný hotel vyhledávají především vládní činitelé a poslanci. Radikálové se na něj v minulosti zaměřili opakovaně. Naposledy před dvěma týdny, kdy u komplexu explodovalo auto naložené trhavinami a zahynuli dva lidé.

Milice Šabáb, které se hlásí k Al-Káidě, do roku 2011 ovládaly velkou část Somálska, ale operace afrických vojáků je přinutila se z většiny území stáhnout. Jsou stále přítomné v některých venkovských oblastech, ale díky tlaku afrických armád už nejsou schopné dobývat území zpět.

Na svědomí mají desítky krvavých útoků nejen v Somálsku, ale například i v sousední Keni. V září 2013 zaútočili na nákupní centrum Westgate v Nairobi a zabili 67 lidí. Vražednou akci posléze radikálové zdůvodnili jako odvetu za účast keňské armády v intervenci proti islámským milicím v Somálsku.


 

Právě se děje

Další zprávy