Útočník zastřelil v Dagestánu soudce nejvyššího soudu

ČTK ČTK
15. 1. 2013 21:17
Atentát byl podle ruské policie spáchán večer na poměrně rušné ulici v centru města
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva/New York - Kulkou neznámého střelce v dagestánské metropoli Machačkale zahynul člen místního nejvyššího soudu Magomed Magomedov.

Atentát byl podle ruské policie spáchán večer na poměrně rušné ulici v centru města. Útočník několikrát střelil soudce do hlavy a z místa činu uprchl. Policie identitu střelce nezná, ale předpokládá, že jde o mstu za Magomedovovu justiční činnost.

Dagestán už řadu let patří mezi severokavkazské regiony nejvíc postižené násilnými útoky náboženských extremistů.

Terčem islamistů jsou většinou policisté a vojáci, útoky se ale nevyhýbají ani justičním činitelům, místním politikům nebo umírněným muslimským duchovním.

Odpovědnost za ně podle Moskvy leží na spolubojovnících extremistického pohlavára Doku Umarova, který verbuje své stoupence v chudých kavkazských regionech a má i úzké vazby do zahraničí.

Právě dnes si Rusko v OSN stěžovalo na údajnou podporu, kterou některé západní státy poskytují severokavkazským teroristům.

Terčem stížnosti ruského zástupce Alexandra Zmejevského se stalo Švédsko, odkud operuje webový server severokavkazských islamistů Kavkaz Center. Jeho správcem je podle Zmejevského organizace Imarat Kavkaz řízená Umarovem, která má napojení na teroristickou síť Al-Káida.

Rada bezpečnosti OSN by se měla podle ruského diplomata zasadit o to, aby byla "zajištěna koordinovaná reakce na teroristické hrozby v kybernetickém prostoru". Neochota Švédska zasáhnout proti Umarovově webu je podle Zmejevského porušením protiteroristických rezolucí RB OSN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy