Útočník od Notre-Dame na videu hlásal věrnost Islámskému státu, zřejmě ale jednal sám

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2017 18:16
Čtyřicetiletý útočník, který v úterý napadl policistu v Paříži, pravděpodobně jednal sám. Uvedl to mluvčí francouzské vlády. Muž, který zaútočil před katedrálou Notre-Dame na policistu kladivem, křičel, že je "vojákem chalífátu". Narážel tím na teroristickou organizaci Islámský stát. Podle vládního mluvčího ale předtím nejevil žádné známky radikalizace. Přesto se podle zdrojů blízkých vyšetřování, citovaných agenturou DPA, ale našlo video, na kterém pachatel hlásá věrnost radikální organizaci Islámský stát.
Kamera zachytila útok u katedrály Notre-Dame na policisty | Video: Reuters

Paříž - Muž, který v úterý napadl policistu před pařížskou katedrálou Notre-Dame, nejevil známky radikalizace. Všechny stopy nasvědčují tomu, že šlo o izolovaný čin, uvedl ve středu mluvčí francouzské vlády.

Podle Christopha Castanera ale zároveň "slova, která pronášel od prvních okamžiků svého útoku, umožňují zařadit tento útok mezi teroristické činy".

Čtyřicetiletý útočník, který kladivem poranil policistu, tvrdil, že je "vojákem chalífátu". Podle vládního mluvčího ale předtím nejevil žádné známky radikalizace. Přesto se podle zdrojů blízkých vyšetřování, citovaných agenturou DPA, ale našlo video, na kterém pachatel hlásá věrnost radikální organizaci Islámský stát.

Útočník měl podle zdroje doklady na jméno Farid I., narodil se v Alžírsku v lednu 1977. Od roku 2014 byl zapsán na doktorandské studium informatiky na univerzitě v Metz na východě Francie.

"Nejevil žádné vnější známky přehnaného vyznávání islámu," uvedl Arnaud Mercier, který vedl Faridovu práci.

Nicméně si povšiml, že student se od listopadu odmlčel. "Bezpochyby to znamená, že ke zlomu došlo na podzim," řekl televizi BFMTV. "Když jsem jej poznal, býval prozápadní a zastával demokratické hodnoty, hodně věřil v poslání médií," dodal profesor.

Napadený dvaadvacetiletý policista vyvázl s lehkým zraněním. Jeden z jeho kolegů odpověděl na přepadení palbou a útočníka zasáhl a zranil.

Útok, spáchaný v centru turistické Paříže, následoval tři dny po dalším atentátu v Británii, kde sedm lidí přišlo o život a 48 utrpělo zranění. K sobotnímu útoku v Londýně se přihlásil Islámský stát. Tři muži tam najeli autem do davu a pak bodali kolemjdoucí.

Francie se opakovaně stala terčem útoků IS od atentátů z listopadu 2015 se 130 mrtvými.

 

Právě se děje

Další zprávy