Nová hrozba pro Evropu: Ženy džihádistky se emancipují, útočí už i samy

Simone Radačičová Simone Radačičová
16. 10. 2016 15:23
Pařížský prokurátor François Molins se podobně jako další experti obává, že počet útoků, které budou mít na svědomí zradikalizované ženy, postupně poroste. Jejich rolí přitom ještě donedávna bylo pouze se starat o děti a o rodinný krb. Stále častěji ale mají na starosti například logistickou podporu. Francouzi na začátku září zatkli čtveřici žen napojenou na radikální teroristickou organizaci Islámský stát (IS), které plánovaly zaútočit u katedrály Notre Dame a na vlakové nádraží v Paříži.
Snímek z pařížských útoků v listopadu 2015.
Snímek z pařížských útoků v listopadu 2015. | Foto: Reuters

Paříž – Na začátku září francouzští policisté u slavného pařížského chrámu Notre Dame objevili podezřelé auto. Uvnitř pak našli plynové láhve a kanystry s benzinem. Nalezené otisky vyšetřovatele rychle dovedly k ženě, která plánovala teroristický útok. Byla jí devětadvacetiletá Ornella Gilligmann, Francouzka a matka dvou děti, která konvertovala k radikálnímu islámu.

Krátce poté policie zatkla i její tři spolupracovnice, které patřily do stejné teroristické buňky. Dvě z nich se během zatýkání pokusily zasahují policisty pobodat.

Úřady se domnívají, že čtveřice francouzských džihádistek napojených na radikální teroristickou organizaci Islámský stát (IS) plánovala nejen zaútočit u katedrály Notre Dame, ale i na vlakové nádraží v Paříži. Atentátu se podle nich podařilo předejít na poslední chvíli.

"Podařilo se nám odstranit teroristickou buňku tvořenou mladými ženami, které byly totálně pod vlivem ideologie Islámského státu," řekl k tomu pařížský prokurátor François Molins. Ten se podobně jako další experti obává, že počet útoků, které budou mít na svědomí právě ženy, postupně poroste.

Role žen u IS se mění

Ještě v nedávné minulosti měly ženy, a to i ty, které přišly z Evropy, mezi členy IS jasně vymezené role. Měly vytvořit pro džihádisty zázemí, starat se o děti a o rodinný krb. Často fungovaly také jako mravnostní policie, která kontrolovala další ženy, zda jsou cudně zahalené.

Jenže jejich role se mění a vyvíjí, a to především v Evropě. IS rychle ztrácí území, které kontroluje, a jeho vedení podle některých zdrojů prý vyzývá své stoupence, aby na Blízký východ už nejezdili a naopak zůstali na starém kontinentu.

Právě tam se džihádistky mají stát útočnicemi, které budou mít do budoucna na svědomí více teroristických útoků. A čtveřice žen z Francie je toho příkladem.

"Tyto případy nejsou ještě tak časté, ale Islámský stát se pokouší využít všechny možnosti, které se mu naskytnou," uvedl na adresu ženských teroristických buněk pro agenturu AFP odborník na terorismus Magnus Ranstorp ze Švédské akademie obrany.

Ranstorp upozorňuje, že ženy pod vlivem džihádistů opouští svoji tradiční roli a stále častěji mají na starosti například logistickou podporu. Příkladem může být Hayat Boumeddienová, družka Amédy Coulibalyho, který v lednu 2015 napadl košer hypermarket v Paříži. Boumeddienová po tomto útoku odjela na území ovládané IS a je aktivní i v propagandě.

"Je to znepokojující vývoj pro bezpečnostní složky. Seznam jmen, které musí sledovat, se protáhne. Navíc to může vyvolat napodobování – jejich příklad mohou následovat další ženy," dodal.

Džihádisté si také uvědomují, že se ženy vymykají tradičnímu profilu útočníků, a nepřitahují proto takovou pozornost policie jako muži. Pokud se navíc ženám podaří útok opravdu uskutečnit, tak má mnohem silnější propagandistickou váhu.

"Míra indoktrinace je tak velká, že teroristé raději zemřou, než aby se nechali zatknout. V takových případech na pohlaví nezáleží. Avšak skutečnost, že útok podnikla žena, znásobuje jeho efekt na společnost," uvedla pak expertka Fatima Lahnaitová z Francouzského výzkumného centra.

A nejen to. Islámský stát využívá ženy k tomu, aby na nerozhodné muže vyvíjel nátlak. V tomto duchu se vyjadřuje například Rachid Kassim, francouzský džihádista, který ze Sýrie podněcuje k útokům v Evropě. "Ženy, naše sestry se vrhly do akce. Kde jste, bratři?" uvedl v propagandistickém vzkazu. "Musíte pochopit, že tyto ženy šly do akce, protože jen málo mužů něco dělá. Proč tak dlouho čekáte, zatímco ženy vás předbíhají ve věcech cti?" dodal Kassim.

Nový typ teroristek: feministické džihádistky

Experti si také všímají, že mezi džihádistkami se stále častěji objevují nezávislejší ženy, které útoky připravují jen s velmi vzdálenými instrukcemi mužů z IS.

Vzniká tak nový typ "feministické džihádistky", která pod vlivem radikální ideologie často jedná na vlastní pěst. Francouzský sociolog Farhad Khosrokhavar z pařížské vysoké školy École des Hautes Études en Sciences Sociales je označuje za nový druh teroristů – ženy, které jsou schopné samy naplánovat a uskutečnit útoky.

Khosrokhavar pro list New York Times například také uvádí, že francouzské džihádistky označily postup úřadů, které jim zabránily vycestovat na území Islámského státu, za "urážku své důstojnosti a nezávislosti".

Počet zradikalizovaných žen mezitím roste. "V posledních měsících jsme svědky rostoucího počtu mladých žen, které připravovaly velmi sofistikované teroristické útoky," uvedl pařížský prokurátor Molins.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy