"Byl to strašlivý den." Útočník v Texasu zastřelil z auta šest lidí, 20 jich zranil

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2019 21:24
Sedm lidí včetně pachatele zahynulo při sobotní střelbě na západě amerického státu Texas, informují americká média. Dalších 22 lidí bylo zraněno. Místní policie oznámila, že útočníka, který náhodně střílel po lidech z jedoucího vozidla, následně zabila. Za poslední měsíc je to ve Spojených státech už třetí významný útok střelnou zbraní, z toho druhý v Texasu. V tomto státě shodou okolností v neděli vstoupilo v platnost uvolnění pravidel ohledně držení zbraní, tedy jen několik hodin po nejnovějším útoku.
Texaska policie zasahuje proti střelci.
Texaska policie zasahuje proti střelci. | Foto: ČTK

Sobotní řádění střelce se odehrálo mezi městy Midland a Odessa, která spolu těsně sousedí. Útočník nejprve začal střílet ze svého auta na dopravní policisty, kteří jej zastavili kvůli přestupku. V autě byl sám, po incidentu s policisty ujížděl na západ směrem k Odesse. Zasáhl dalšího člověka a při průjezdu městem dál střílel po náhodných motoristech i kolemjdoucích.

Následně útočník ze svého auta vystoupil, ukradl poštovní dodávku a pálil dál, sdělil velitel policie v Odesse Michael Gerke. Při pronásledování chvíli nebyla situace jasná a policie se nejprve domnívala, že střelci jsou dva. Pachatel zamířil na parkoviště u kina, kde jej strážci zákona obklíčili a zastřelili. Policie pak uvedla, že útočník z osobního auta a z poštovní dodávky je jeden a týž člověk.

Sedm obětí bylo ve věku 15 až 57 let. Podle Gerkeho jsou mezi postřelenými tři policisté, z nichž jeden byl zraněn těžce, avšak jeho stav už byl stabilizován. Mezi zraněnými je také 17měsíční holčička, kterou do obličeje zasáhl střep. Do nemocnice ji dopravili letecky. Nejméně dva ze zraněných během dne zůstávali v kritickém stavu.

"Myslíme si, že útočník byl jen jeden a že jsme ho dostali," řekl televizi CNN starosta města Midland Jerry Morales. Policie jméno útočníka nezveřejnila, uvedla však, že jde o bělocha ve věku 30 až 40 let. Motiv činu je nejasný, policie na 19:00 SELČ svolala do Odessy tiskovou konferenci.

Bílý dům oznámil, že prezident Donald Trump byl o útocích informován a situaci sleduje. Trump následně na Twitteru napsal, že o střelbě hovořil s ministrem spravedlnosti Williamem Barrem a že na místě jsou bezpečnostní složky včetně lidí z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Prezident se opět vyjádřil k navrhovaným změnám v pravidlech pro držení střelných zbraní a uvedl, že v souvislosti s útoky je třeba se zaměřit na duševní zdraví. Bezpečnostní prověrky při nákupu zbraní by podle něj krveprolití nezabránily. Trump zároveň avizoval, že bude na nových pravidlech pracovat s republikány i demokraty, až se kongresmani tento měsíc vrátí z letní dovolené. "Myslím, že uvidíte zajímavé věci," citovala jej agentura Reuters.

Sobotní střelba je druhým případem masového zabíjení v Texasu za měsíc srpen - v El Pasu 3. srpna útočník zabil 22 lidí. Shodou okolností dnes v tomto státě vstoupil v platnost soubor opatření, který uvolňuje pravidla pro držení zbraní, informuje televize CNN. Jeden ze zákonů například Texasanům umožňuje, aby si legálně drženou pistoli přinesli do kostela či synagogy.

 

Právě se děje

Další zprávy