V Americe rostou obavy z další masové střelby. FBI volá s podezřením dvakrát víc lidí

ČTK ČTK
26. 8. 2019 22:05
Počet telefonátů na linku amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kam mohou lidé volat své tipy a hlásit podezření související s možnou střelbou či jiným útokem, se v týdnu po dvou útocích v El Pasu a Daytonu zvýšil o 70 procent. Informovali o tom dnes zástupci FBI. Při dvou útocích v Texasu a Ohiu na začátku srpna dva střelci zavraždili přes 30 lidí a desítky dalších zranili. FBI v následném týdnu zaznamenala přes 38.000 telefonátů na svou linku, zatímco běžně to bývá kolem 22.000, uvedla agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Po velkých útocích dochází často k podobnému nárůstu (počtu telefonátů)," uvedla FBI ve svém prohlášení. "Jako ostatně pokaždé FBI následně vyzývá veřejnost, aby byla ostražitá a hlásila okamžitě jakékoli podezřelé chování," dodala. Některé z tipů začala FBI prověřovat, některými se začaly zabývat místní úřady.

V návaznosti na tipy od veřejnosti policie v posledních týdnech zadržela a obvinila několik lidí po celých Spojených státech. Například zaměstnanec skladu z Wisconsinu upozornil policii na svého kolegu, který plánoval střelbu na pracovišti. Obyvatel Alabamy zase zalarmoval úřady poté, co mu jeho přítel, řidič z Floridy, napsal o svých plánech na útok v kostele v Memphisu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy