Utekli z nejslavnější věznice. Nikdo neví, zda přežili

Martin Novák Martin Novák
13. 6. 2012 9:35
Záhada útěku z Alcatrazu 11. června 1962 zůstává i po padesáti letech nevyřešena
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Francisco - O věznici Alcatraz se tvrdilo, že je asi jediná na světě, ze které se nedá utéci.

Leží na malém ostrově, vzdáleném necelé tři kilometry od pevniny, a skoro všichni, kteří se pokusili uprchnout, neuspěli.

Až na jeden případ. Od slavného a dodnes záhadami opředeného útěku trojice zločinců uplynulo v úterý půl století.

Alcatraz dávno neslouží jako vězení. Zavřeli ho, protože jeho provoz byl drahý a nové technologie a metody činily i z "normálních věznic" útěk obtížně proveditelným.

Jedno tajemství však Alcatraz nikdy nevydal. Zda se třem vězňům - bratrům Johnu a Clarenci Anglinovým a Franku Morrisovi - podařilo v noci z 11. na 12. června 1962 přežít a dostali se na svobodu, nebo zda jejich život skončil ve vodě krátce poté, co se dostali z ostrova.

Všichni tři seděli za násilná přepadení. Nebyli to vrazi odsouzení na doživotí. Přesto se rozhodli riskovat.

Více než rok jim trvalo, než si nenápadně doslova vyškrábali díry ze svých cel do nepoužívané boční chodby. Jejich pracovním nástrojem byly lžíce a vidličky, které ukradli v jídelně.

Utonuli muži v Sanfranciském zálivu, nebo se dostali ven?
Utonuli muži v Sanfranciském zálivu, nebo se dostali ven? | Foto: Reuters

Podařilo se jim protáhnout se ventilačními otvory a dostat se z pevnosti ven, na břeh ostrova. Aby si dozorci ničeho nevšimli, trestanci si vyrobili figuríny z mýdla, toaletního papíru a vlasů, které položili do postelí.

Větrací šachtou se protáhli na střechu věznice a pak se dostali dolů. Pomocí pláštěnek a dalších kusů oblečení si vyrobili provizorní plavidla.

Podařilo se jim odrazit od břehu, aniž by je někdo zadržel, ale tam jejich stopa skončila. Pak už ani jednoho z trojice mužů nikdy nikdo nespatřil. Pátrání FBI nevedlo k úspěchu, ačkoliv formálně dosud nebylo ukončeno.

Podle jedné verze se muži prostě utopili v Sanfranciském zálivu, nezvládli se dostat z vody. V okolí ostrova je silný proud. Spekuluje se ale o tom, že se mohli objevit na pevnině, ukrást automobil a zařídit si pak život pod novou identitou.

Říká se například, že matka sourozenců Anglinových až do své smrti v roce 1973 dostávala na svoje narozeniny květiny od neznámého odesílatele a že na jejím pohřbu oba bratři možná byli v přestrojení za ženy.

Někteří experti ovšem uvádějí, že během těch let by se nějaké důkazy objevily a že zkrátka muži nemohli jen tak úplně zmizet.
Jenže těla většiny lidí utonulých v zálivu se našla…

 

Právě se děje

Další zprávy